HC-06

Odpovědět
mato
Příspěvky: 49
Registrován: 18 říj 2019, 20:24
Reputation: 0

HC-06

Příspěvek od mato » 03 lis 2020, 20:15

Ahoj
pročítal jsem zpětně tady debatu o tomto modulu a našel jsem cca 3 roky starou.
Tak se chci zeptat zda někdo nemá aktuální zkušenost s tímto modulem.
V předešlém projektu jsem používal tenhle modul HC-06(přenáším přes něj data z eeprom(24LC512) do PC) a funguje bez problémů.
Teď jsem si pořídil nějaké dva z číny na kterých se píše,že mají 3,3V logiku a když koukám na netu tak někde u toho používají odporový dělič někde ne!!! Já to celé napájím 5V.
Víceméně tedˇmám stejné zapojení jako v předešlém projektu,ale ta nová HC-06 se už chová nějak divně(s děličem i bez něj,výsledek je stejný).
Bohužel momentálně nemůžu nové BTmoduly(mám dva kusy) vyzkoušet na tom starším projektu jestli je problém v nich, nebo je problém někde jinde.
Dějě se to...,že když začnu načítat data z eeprom(24LC512) do PC,tak to načte tak 1/4 dat(cca540 znaků) a potom se to sekne a pokaždé v tom samém místě.
Prosím tedy o radu,zda netušíte(i bez křištálové koule ;) ),co by tohle mohlo způsobovat. Řídící software v arduinu i v PC,tak nějak v tuto chvíli vylučuji,protože je identický s tím co byl v předešlém projektu.
Děkuji za případné poznatky a rady.....

AstroMiK
Příspěvky: 592
Registrován: 08 pro 2017, 19:05
Reputation: 0

Re: HC-06

Příspěvek od AstroMiK » 03 lis 2020, 21:09

Těžko radit.

Já bych asi zkusil před každým vysíláním bajtu zařadit nějakou krátkou pauzu (třeba milisekundu).

Kdyby to nefungovalo a přenos se zastavil opět v tom samém místě, tak snížit baudrate.

A kdyby ani to nepomohlo, tak bych otestoval samotný BT modul posíláním obyčejných čísel v nějaké jednoduché smyčce.

A k tomu děliči:
Pokud používáš 5V Arduino a 3V modul HC06, tak by měl být dělič mezi vysílacím pinem Arduina (Tx) a přijímacím pinem modulu (Rx).
Dělič sníží napětí 5V, které při komunikaci posílá Arduino, na přijatelné 3V pro modul.
Opačným směrem sice modul posílá jen 3V, ale Arduinu by to mělo stačit na bezpečné rozeznání logické "1".

mato
Příspěvky: 49
Registrován: 18 říj 2019, 20:24
Reputation: 0

Re: HC-06

Příspěvek od mato » 03 lis 2020, 22:10

Děkuji za reakci...,zkusil jsem zatím dát jen tu pauzu,změna žádná.
Postupoval jsem podle tohoto odkazu,je to přímo ten samý modul se shodným označením(ZS-040).
http://chenthedesignmaker.com/how-to-us ... -examples/
Zvláštní je že ty AT příkazy mi fungují jenom některé.
Anglicky neumím,tak jsem to přeložil jen za pomocí Googlu,ale nic podstatného mi přijde,že tam není.
Druhý modul vypadá,že je definitivně KO,sice bliká....,ale jinak už nic :o
Už se s tím se.. druhý den a pořád jsem na místě :oops: :oops:

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: HC-06

Příspěvek od pavel1tu » 04 lis 2020, 07:01

Někde jsem četl o problémech nových modulů řady HC se staršími, večer zkusím dohledat
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

mato
Příspěvky: 49
Registrován: 18 říj 2019, 20:24
Reputation: 0

Re: HC-06

Příspěvek od mato » 04 lis 2020, 10:01

Já bych asi zkusil před každým vysíláním bajtu zařadit nějakou krátkou pauzu (třeba milisekundu).
Tak ano bylo to tímto :lol: ,akorát jsem musel jít až na 30ms.
Dokonce zatím i bez toho děliče,tak schválně jak dlouho modul vydrží!!!
Někde jsem četl o problémech nových modulů řady HC se staršími, večer zkusím dohleda
Já už toho také spoustu prošel na netu,různých odkazů je spoustu. Jak jsem už psal, někde zásadně doporučují dělič,někde jedou bez toho.
Možná právě proto mi ten jeden modul odešel!!

Tady dokonce podle toho jednoho z obrázku vypadá,že je už přizpůsobený na těch 5V(alespoň můj amaterský pohled),ale na druhém obrázku hned vedle je už LEVEL 3,3V???
https://www.laskarduino.cz/bluetooth-mo ... uino+hc-06
Vím jsou to jen ilustrační obrázky,ale zřejmě existují i 5V moduly.....

Každopádně děkuji za rady a ochotu(alespoň v tuto chvíli ;) )
M.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: HC-06

Příspěvek od pavel1tu » 05 lis 2020, 09:11

Ahoj, asi ti moc nepomohu, HC-06 má jen jeden, používám jen HC-05.
Jájsem starší pán, tak si ke všemu píši takovou moji WiKi:
- napájení 5V funguje, na 3,3V nespolehlivé (popis modulů 5V/3,3V logika)
- logika 3,3V - 5V netoleruje - prostě to nefunguje, ale žádný modul jsem tím "neodsmažil"
- dosah modulů - venku ověřeno 15m na přímou viditelnost, doma skrz cihlovou "štorcku" sem tam vypadává (proto jsem doma přešel na 443MHz a 868 nebo jak to je)

Co jsem vyzkoušel včera na stole:
- nové moduly proti sobě (1master - 3x slave) OK, staré proti sobě OK (plná rychlost)
- nové vs staré - 1 master x 1 slave jede 9600 spolehlivě, vyšší rychlosti mi vypadávají
- nové vs staré - 1 master x 3 slave NEjede - vypadávají

PS: ještě doplním - nové verze (označené jako verze 4.0) jsou na některých forech označené jako FAKE, mám jen 2 moduly, ještě testnu všechny AT příkazy co by to mělo umět
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

mato
Příspěvky: 49
Registrován: 18 říj 2019, 20:24
Reputation: 0

Re: HC-06

Příspěvek od mato » 05 lis 2020, 16:33

Joo..,tak to já jsem už také starší pán, o to hůře se nové věci učí :cry:
V odkazu je video kde je vidět v aplikaci jak načítám/ukládám data z/do eeprom.
Pokud jsem tu výše zmiňovanou pauzu měl na původních 5ms,tak se načetla tak 1/4 dat, i když s předešlým BT modulem
to fungovalo v pohodě. Po zvýšení na 30ms už to funguje i tady.Proč...??? Zahltil se buffer??
Jak dlouho to vydrží běhat na 5V netuším.Problém je že už mám osazenou DPS a dost špatně by se mi tam ten dělič už dával.
Na ten problém jsem bohužel narazil až když bylo hotovo. :oops:
Kdybych to měl nakreslené v Eaglu,tak bych snad nechal udělat v CN jiné,ale kreslím to ve Formice,jsem na ni už zvyklí a podle té mi to číňani neudělají a kutit doma novou se mi už nechce,alespoň pokud nebudu nucen :cry:
https://www.youtube.com/watch?v=4V8s5s0 ... e=youtu.be

S těmi AT příkazi je to docela boj. Někdy chodí alespoň něco,včera jsem z toho nedostal nic,přestože alespoň ten jeden BT modul stále funguje!
Zkouším to přes Hercules.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: HC-06

Příspěvek od pavel1tu » 05 lis 2020, 17:21

A není možnost mít u toho docházkového terminálu LAN kabel ?

Viděl jsem opravdu pěkný terminál, s Arduinem UNO, LAN modulem s POE - přes který to bylo i napájené.
Všechny průchody to hned zapisovalo do databáze SQLlite odkud si to bral už nějaký docházkový SW.

I seznam zaměstnanců a čísla karet byla v SQLlite a odtud si to UNO načítalo při změnách nebo resetu.
Teď to pán předělává na MEGA - UNO už mělo málo paměti + přechází se na jiné čipy.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

mato
Příspěvky: 49
Registrován: 18 říj 2019, 20:24
Reputation: 0

Re: HC-06

Příspěvek od mato » 05 lis 2020, 18:44

Noo já se právě snažil kabelům vyhnout a mohlo se to zavěsit kamkoliv v dosahu nějakých 5-10m od kanceláře.
Ve firmě to už přes měsíc testujeme a zatím to jede spolehlivě.Akorát teď jsem byl v "karanténě",tak jsem tam nemohl otestovat ten druhý BT modul.
Ještě jsem dělal jednu verzi přímo s tabletem(W10),tam to bylo nádherně jednoduché a dokonalé(softwarově),ale totálně selhal hardware,
a právě ten tablet(možná i W10 na UMAX!!!). Je pro mě jednodušší programovat ve VB Net pro WIN, než pro Arduino a pod. zařízení.
Tady ta další verze má změněno přehrávání audia a doplněná je o hlasový modul (ten v nextionu je poměrně tichý,ale pro doma je OK)....
Určitě existuje i jiný a lepší způsob jak to dělat,ale pro mě to bylo to jednodušší řešení s minimem hardwaru
a do instalací jakýchkoliv dalších databází,připojování kabelů a pod.věcí do "cizího PC" se mi už moc hrabat nechtělo.

PS původně jsem to ukládal na SD kartu(to jsem tady také řešil),ale to bylo totálně nespolehlivé,možná byla příliš pomalá karta,kterou jsem použil.
Ale ty eepromky jedou opravdu spolehlivě,alespoň zatím!

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: HC-06

Příspěvek od pavel1tu » 06 lis 2020, 09:05

Rozumím, málokdy se chce něco překopávat a vůbec po HW stránce.
Tady ale přibylo zaměstnanců, už jich je 800, můj program v Borland C++ na docházku byl nahrazen modulem v jejich účenictví - takže data se sypou do připravené databáze.
Ze začátku to běželo na mým NUC, po odladění na jejich serveru ve virtuálce.

- zrušil se dotykový displej (mechanicky to nedával), dala tlačítka (Dovolená, NV, Lékař, Oběd, ...)
- je zvlášť snímač příchod/odchod - vpravo ve směru chůze
- při odchodu to náhodně generuje kdo bude zkontrolován ostrahou (obsah tašek/batohu)
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů