Přenos z Sigfox na GSM

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Přenos z Sigfox na GSM

Příspěvek od Axamith » 08 říj 2020, 08:10

Ahoj, zvažuji, jestli je možné nějakým rozumným způsobem dostat data z přenosu Sigfox na GSM. Mám sadu čidel a na přenos dat zvažuji použít Sigfox. Důvod, proč chci použít tuto technologii je spotřeba energie. Data klasicky přenášet na server (Thingspeak nebo jiný). Ale potřeboval bych data z jednoho konkrétního čidla dostat na mobil (SMS). Existuje nějaká možnost? Napadá mě umístění GSM modulu doma (stálý zdroj energie) a teď "jen" vymyslet, jak aktivovat odeslání SMS při příchodu dat z čidla.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Přenos z Sigfox na GSM

Příspěvek od pavel1tu » 08 říj 2020, 09:10

Ano, lze. Jen nevím zda jde z Sigfox ukládat data pomocí vlastního PHP skriptu.
Data ukládat na svůj/pronajatý server, kde si data bohužel musíš zpracovat sám. Ale pkud se koukneš na nástroj Grafana - stačí jen data ukládat do databáze.
Pak jednoduchým PHP scriptem můžeš posílat e-maily
SMS pak scriptem z mého Arduina s GSM modulem.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Přenos z Sigfox na GSM

Příspěvek od Axamith » 08 říj 2020, 09:16

Tak nějak jsem si to představoval. Databázi na svém hostingu mám (MySQL), tak to by neměl být problém. Musím tedy prověřit, zda-li a popřípadě jak dostat data ze Sigfoxu na svůj server.
Mě jde v této chvíli o celkovou koncepci, jestli je tato myšlenka realizovatelná a to za pomocí vlastního programování, dále tomu uzpůsobit návrh HW a opět nad tím strávit spoustu dlouhých večerů . . .

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Přenos z Sigfox na GSM

Příspěvek od Axamith » 08 říj 2020, 11:10

Tak jsem prošel pár zdrojů a je to možné. Proč by také ne, když i Thingspeak je server třetí strany.
Tady jsou srozumitelně popsané datasheety https://arduino-shop.cz/arduino/1584-io ... atoru.html Konkrétně LPWAN_navod_4.pdf se týká připojení k vlastní databázi.
Takže pořídím zkušební modul a jdu se bavit.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Přenos z Sigfox na GSM

Příspěvek od pavel1tu » 08 říj 2020, 13:19

Díky za odkaz, také z toho něco otestuji/vyžiji.
já jedu vše na svém BananaPi (zatím), mám domů optiku 10G, po bytě optiku 1G.
Hosting jsem zatím nevybral, já provozuji najednou Grafana a Meteotemplate a nějak jsem nesehnal aby fungovalo oboje. Ale je pravda že naposledy jsem to zkoumal před lety.

Ale úplně normálně si s kolegy sdílíme část databáze, SMS jsem z Arduina testoval - na základě změn v databázi kdysi dávno - a fungoval to. Problém je - závislost na fungující síti.
Proto u alarmů mám GSM, ale vypnuté, zapínám jej jen když je potřeba - z 12V/4Ah to dá zimu s rezervou a to každý den odesíláme "kontrolní" SMS se stavem baterky, teploty a stav alarmu.

PS: je nějaký problém s přikupováním Sigfox ? Kolik to stojí ? Mám sledování asi 10 vodoměrů (zatím GSM data) ale možná bych zvážil tohle - data zdražují, vůbec pro takováto zařízení s minimálním přenosem + spotřeba asi bude úplně jinde

Zatím všude mám tohle od O2 tariv Machine bez předplacených dat, měsíčně platím 19,- + data asi 30-35Kč. Data se počítají obousěrně bohužel.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Přenos z Sigfox na GSM

Příspěvek od Axamith » 08 říj 2020, 17:13

Zatím jsem nic v tomto nepodnikl, zatím jen zjišťuji možnosti.
Poslal jsem dotaz na Sigfox, jak to je s licencí po jejím vypršení, o výsledek se podělím.

Uživatelský avatar
Caster
Příspěvky: 380
Registrován: 11 zář 2019, 09:02
Reputation: 0

Re: Přenos z Sigfox na GSM

Příspěvek od Caster » 08 říj 2020, 18:49

Axamith píše:
08 říj 2020, 17:13
Poslal jsem dotaz na Sigfox, jak to je s licencí po jejím vypršení, o výsledek se podělím.
Pokud chceš Sigfox dále používat, zaplatíš prodloužení.

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Přenos z Sigfox na GSM

Příspěvek od Axamith » 08 říj 2020, 19:54

Na webu nic není a v datasheetu č.2 https://arduino-shop.cz/docs/produkty/0 ... avod_1.pdf na straně 2 je nějaký nástin, ale nic detailního (taky je to dost stará informace). Tak jsem poslal dotaz a počkám na odpověď.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Přenos z Sigfox na GSM

Příspěvek od pavel1tu » 08 říj 2020, 20:29

Axamith píše:
08 říj 2020, 19:54
Na webu nic není a v datasheetu č.2 https://arduino-shop.cz/docs/produkty/0 ... avod_1.pdf na straně 2 je nějaký nástin, ale nic detailního (taky je to dost stará informace). Tak jsem poslal dotaz a počkám na odpověď.
No já to zkoumal kdysi dávno a je to pořád stejné,
stovky a tisíce modulů s tebou bude řešit síťový operátor - https://sigfox.cz/cs - ceny do 1000 zařízení mají identické jako pro vývojáře
pokud jsi vývojář - https://vyvojari.zooco.io/cs/licence-sigfox/

Problém je třeba pro mne nmožství a četnost dat,
dále stejně musím přijatá data na serveru Sigfox odeslat na můj WEB,
teprve tam je mohu zpracovávat, generovat e-maily a SMS pro případnou interakci.

No, už jsem to zkoušel hodně hodně dávno a pokrok nevidím, omezený počet odeslaných zpráv dle tarifu a délka zprávy 12byte ?
Pro sledování spotřeby vodoměrů mi stačí tarif na 2 zprávy denně (1 s měřením, 1 jako případně alarmová) za 150Kč ročně,
ale meteostanice co máme v chráněné oblasti a odesílají dost naměřených hodnot - už se nevejdem ani do nejdražšího a ani do 12byte.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Přenos z Sigfox na GSM

Příspěvek od Axamith » 12 říj 2020, 08:02

Tak mám reakci na dotaz, jak to je z prodloužením licence https://vyvojari.zooco.io/cs/licence-si ... icenceForm
Pokud budu chtít 140 zpráv denně, vyplatí se koupit nový modul s předplacenou licencí. Dost se mi to příčí.
Prošel jsem spoustu zdrojů a začínám koketovat s myšlenkou postavit si vlastní Lorawan síť.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů