Nadlimitní ovladač pro pásmo 433 MHz.

analytik
Příspěvky: 148
Registrován: 26 čer 2020, 12:48
Reputation: 0
Bydliště: Děčín

Nadlimitní ovladač pro pásmo 433 MHz.

Příspěvek od analytik » 29 čer 2020, 08:32

Ahoj, bastlíři!
Začalo to dálkově ovládanými zásuvkami, pak žárovkovými objímkami, sadami relátek až jsem narazil na limit systému - čím to všechno ovládat? Obvyklé ovladače mají jen 4 tlačítka a po čase nastane problém - kde je ten ovladač, který právě potřebuji? Tak se zrodil nápad na dálkový ovladač v pásmu 433 MHz s neomezenou kapacitou počtu ovládaných zařízení. Koncepce s velkým počtem tlačítek by se rozměry blížila lodnímu kufru, proto bylo potřeba najít jiné možnosti. Už jsem měl sestavený hardware na principu rotačního kodéru čteného Arduinem, ale ani ten se nevešel do kapsy celý a navíc měl vysoké nároky na napájení. Zatím poslední verze projektu sestává z mobilní části tvořené obyčejným přívěskovým ovladačem se čtyřmi tlačítky a stacionárního modulu "překladače kódu": přijímač s učícím se kódem -> Arduino -> čtyřkanálový vysílač s osmibitovým adresováním. Čtyřkanálové přijímače s osmibitovými adresami a bezkontaktními spínači 230V/2A už jsou pouhou rutinou. Jak ze čtyřtlačítkového ovladače získat více potřebných informací? Jednoduchým trikem: každé následné kliknutí jednoho ze čtyř tlačítek ovladače poskytne další čtveřici bitů na výstupu přijímače. Teoreticky tedy 4^n kombinací pro sérii n stisknutí. Stačí jen šikovná metoda, jak převést sekvenční informace ze vstupu Arduina na paralelní kombinaci pro ovládací piny vysílače. I tento problém je vyřešen a proto jen nabízím projekt k diskusi. Některé čtenáře možná inspiruje nebo poskytne rozptýlení jejich mozkovým buňkám a mě může zpětná vazba nakopnout k lepšímu řešení. V diskusi rád přidám podrobnosti o hardwaru i kódu a po finálním odladění i potřebnou dokumentaci. Zdraví analytik Jarda.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Nadlimitní ovladač pro pásmo 433 MHz.

Příspěvek od pavel1tu » 29 čer 2020, 10:35

Do kapsy se třeba vejde mobilní telefon a kupodivu jej každý nosí ;)
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

KamilV
Příspěvky: 479
Registrován: 03 dub 2018, 15:27
Reputation: 0
Bydliště: Olomouc

Re: Nadlimitní ovladač pro pásmo 433 MHz.

Příspěvek od KamilV » 29 čer 2020, 10:36

Má smysl, v době IoT, uvažovat o něčem jiném?
SmartPhone má dnes "každý", lidé jsou zvyklí nosit ho stále v kapse, odpadne tak "kde zůstal ovladač naposledy", "škoda, že máme jen jeden na celou rodinu" atp.
Kolik hodin člověk prosedí u PC, NTB, tabletu, mobilu... bude to to nejdostupnější ovládání. Snadno se ovládání "přemostí" i na dálkové, takže si člověk v zimě může zapnout topení při odjezdu z práce a přijede do tepla :)

analytik
Příspěvky: 148
Registrován: 26 čer 2020, 12:48
Reputation: 0
Bydliště: Děčín

Re: Nadlimitní ovladač pro pásmo 433 MHz.

Příspěvek od analytik » 29 čer 2020, 11:00

Mobil se sice vejde do kapsy, ale zkuste se s mobilem v kapse posadit!
Hardware pro 433 MHz je jednoduchý a levný. Nerad bych tedy míchal RF s WiFi. Navíc - po sedmdesátce se člověk dost těžko učí nové standardy.
Když to maká, proč si lámat hlavu nad něčím jiným?

KamilV
Příspěvky: 479
Registrován: 03 dub 2018, 15:27
Reputation: 0
Bydliště: Olomouc

Re: Nadlimitní ovladač pro pásmo 433 MHz.

Příspěvek od KamilV » 29 čer 2020, 11:10

Je to jen návrh, samozřejmě.
Ale: s mobilem v kapse (přední) běžně sedím. Příp. se dá volit i náprsní kapsa. Ale myslím, že tak běžnou věc, jako je nošení mobilu, už stejně má každý vyřešenou po svém.
Ta technologie je strašně univerzální a rozšířitelná, dá se na to snadno napasovat ovládání hlasem, nebo na zeď udělat dotekové ovládání přes display.

K té ceně: esp8266 IMHO stojí méně, než ArduMini + obstojný RF modul. RF není až tak levné, pokud má skutečně fungovat.

analytik
Příspěvky: 148
Registrován: 26 čer 2020, 12:48
Reputation: 0
Bydliště: Děčín

Re: Nadlimitní ovladač pro pásmo 433 MHz.

Příspěvek od analytik » 29 čer 2020, 11:43

Dobrý argument. Modulů 8266 mám plný šuplík, ale ani ty nefungují samy o sobě. Odrazuje mě instalace všelijakých AP a vymýšlení přístupových hesel do sítě atd. Smartfone samozřejmě mám, ale ten také celý den někde leží a čeká na podnět z mobilní sítě nebo na nastavený budík. Klíčenkový ovladač přichytím ráno karabinkou třeba na jezdec zipu a je tam pořád i když několikrát za den vyměním kapsy. RF funguje bez potřeby internetového připojení a není problém naučit přijímač na více řídících ovladačů z několika dalších přívěsků. Dosah do bytu ověřen i ze sklepa činžáku a místní radiové pásmo 433 MHz je pusté a prázdné. No - nekup to!

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Nadlimitní ovladač pro pásmo 433 MHz.

Příspěvek od pavel1tu » 29 čer 2020, 12:37

Pak nechápu dotaz,
za mne nějakým klikání a přepínáním 4bit "matice" - jak budu vědět kde zrovna jsem ?
Osobně bych to takto neřešil - to už třeba něco jako byl "tone dialer" a navolil kod + #
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

KamilV
Příspěvky: 479
Registrován: 03 dub 2018, 15:27
Reputation: 0
Bydliště: Olomouc

Re: Nadlimitní ovladač pro pásmo 433 MHz.

Příspěvek od KamilV » 29 čer 2020, 12:52

Pokud člověk doma nemá WiFi (kolik takových domácností je?), tak z jednoho ESP8266 může být AP, ostatní se připojí na něj. Pokud už doma WiFi je, tak se nic nového instalovat nemusí. WiFi samozřejmě také funguje bez potřeby internetového připojení - to je jen něco navíc, volitelně.

Já v principu nejsem proti 433, sám ho také někde využívám, ale někde prostě ne, protože mi připadá jiná technologie pro daný případ lepší. Tak jsem jen chtěl, aby se zvážilo všechno.
Možnost pěkného GUI, snadno rozšiřitelného, oproti nějakému dialer ovladači, kde si musím pamatovat, co má jaký kód, matici, délku stisku...

analytik
Příspěvky: 148
Registrován: 26 čer 2020, 12:48
Reputation: 0
Bydliště: Děčín

Re: Nadlimitní ovladač pro pásmo 433 MHz.

Příspěvek od analytik » 29 čer 2020, 13:46

Námitka se přijímá. Moje luxusní předchozí verze četla Arduinem informaci z rotačního kodéru a na OLED uváděla kromě čísla kódu také název ovládaného zařízení a z paměti i naposled nastavený stav Zap / Vyp. Jenomže ovladač byl velikosti urostlého TV ovladače a navíc z něj trčela osička kodéru. Přívěskový ovladač je skoro desetkrát menší a jeho napájecí článek 12V 27A vydrží léta páně. Tak musel luxus ustoupit miniaturizaci a to platí i pro verze ovládané smartfounem. Takhle kdyby někdo věděl o dostupném generátoru obdélníkových impulsů s předvolbou počtu a přijatelnými rozměry, byl bych ochoten vyjednávat. Jako bývalého telefoňáka mě napadlo užít klasickou rotační číselnici (mladí už asi nepamatují), ale ta by se samotná do kapsy nevešla nemluvě o přibastleném vysílači a baterce. Takže Wifi možná v některé další verzi, abych udal moduly ESP8266 12E a 12F.

analytik
Příspěvky: 148
Registrován: 26 čer 2020, 12:48
Reputation: 0
Bydliště: Děčín

Re: Nadlimitní ovladač pro pásmo 433 MHz.

Příspěvek od analytik » 30 čer 2020, 07:10

pavel1tu píše:
29 čer 2020, 12:37
Pak nechápu dotaz,
za mne nějakým klikání a přepínáním 4bit "matice" - jak budu vědět kde zrovna jsem ?
Osobně bych to takto neřešil - to už třeba něco jako byl "tone dialer" a navolil kod + #
Vlastně žádné dotazy nemám. Jen jsem nabídl do diskuse nápad, který možná zaujme. Diskuse se rozběhla, takže úkol byl splněn :)
Třeba by si někdo mohl postavit za malý peníz dálkově ovládané zásuvky místo drahého nákupu v e-shopech. Díky za spolupráci Jarda.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti