Hydroponie - dávkování živin

Odpovědět
Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Hydroponie - dávkování živin

Příspěvek od pavel1tu » 20 čer 2021, 15:30

Zdravím,
kamarád si vyrobil (skloubil několik projektů) hydroponickou pěstírnu na balkoně. Takový trubkoviště naležato.
Vše funguje skvěle, pěstuje hlavně saláty, špenát atd.

Neprovozujete někdo ? Nebo nevíte kde sehnat jak přesně dávkovat živiny ?
Zatím do 20L nádrže leje nějaký živný roztok ručně, ale už je odladěné plně funkční automatické připouštění vody + peristatické čerpadlo na dávkování až 4 druhů hnojiv, ale netušíme jak dávkovat - v tom se internetové články dost rozchází a přeci jen nechce otrávit celou rodinu ;)
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Uživatelský avatar
Caster
Příspěvky: 380
Registrován: 11 zář 2019, 09:02
Reputation: 0

Re: Hydroponie - dávkování živin

Příspěvek od Caster » 21 čer 2021, 08:28


Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Hydroponie - dávkování živin

Příspěvek od pavel1tu » 21 čer 2021, 12:05

Caster píše:
21 čer 2021, 08:28
Mrkni na pH Dosing Pump
No, než jsem dotaz položil, 6 měsíců jsem si dopisoval s různými provozovateli (i ve velkém) nejen hydroponie.
Něco řídit jen podle PH je prý cesta do pekel. Ale na drahá čidla jako "velké" farmy nemáme.
- mhoho "hnojiv" pro hydroponii, které obsahují již vše potřebné (živiny, makro i mikro prvky ....) totiž Ph ovlivňuje zcela minimálně.
- ideální je prý ručně PH naladit - jen vodu, pak do ní nadávkovat "hnojivo"
- tak jen PH hlídáme, když to uletí, řešíme vše ručně - máme jen 20L nádrž + 15L v oběhu, vodu doplňujeme jen když klesne hladina na 10L - zpět na 10L - to je ale potřeba automatizovat. Asi to prostě doplníme dle daného poměru.

PH ulítlo jen jednou - když za velkého horka klesla hladina v zásobníku až na 5L - zaseklý ventil na vodu.

Upravil jsem dávkování živin podle průtokoměru doplňované vody, ale pořád se mi to nezdá - tak hledám zkušenosti z provozu v malém.
+ jestli měnit poměr živin na začátku růstu, v hlavní fázi, před sklizní .... atd.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Hydroponie - dávkování živin

Příspěvek od jankop » 21 čer 2021, 15:42

Analýzu obsahu různých látek ve vodě neuděláš. pH nemá o koncentraci nějakou extra vypovídací hodnotu a kvalitní kontinuální měření ani neuděláš. Nezbývá, než čarovat s vodivostí. To je myslím použitelná cesta i pro dlouhodobá měření.
Pro začátek bych asi zaexperimentoval s tímhle:
https://www.laskarduino.cz/cidlo-rozpus ... b4QAvD_BwE
Je to měřič vodivosti, který se tváří jako měřič TDS. Měl by mít střídavé měření a dá se předpokládat rozsah 0 - 2000us/cm. To je myslím pro hydroponii optimální. Kalibrace by nejspíš neměl být problém.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Hydroponie - dávkování živin

Příspěvek od pavel1tu » 21 čer 2021, 21:09

jankop píše:
21 čer 2021, 15:42
Analýzu obsahu různých látek ve vodě neuděláš. pH nemá o koncentraci nějakou extra vypovídací hodnotu a kvalitní kontinuální měření ani neuděláš. Nezbývá, než čarovat s vodivostí. To je myslím použitelná cesta i pro dlouhodobá měření.
Pro začátek bych asi zaexperimentoval s tímhle:
https://www.laskarduino.cz/cidlo-rozpus ... b4QAvD_BwE
Je to měřič vodivosti, který se tváří jako měřič TDS. Měl by mít střídavé měření a dá se předpokládat rozsah 0 - 2000us/cm. To je myslím pro hydroponii optimální. Kalibrace by nejspíš neměl být problém.
Super, toto mne nenapadlo, otestujeme

díky
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Hydroponie - dávkování živin

Příspěvek od jankop » 21 čer 2021, 21:51

Potřebuji zkalibrovat dva čínský konduktometry, tak jsem si sehnal KCl p.a. používaný na přípravu kalibračního roztoku. Normálně je to velice drahý špás, ale když si to namíchám, tak to bude v podstatě za cenu destilované vody. Možná se ti to taky bude hodit. Ty moje konduktometry nejsou špatný, ale nevhodný pro kontinuální měření. Jinak, co se týče kalibrace, proti pH metru je to pochopitelně mnohonásobně stabilnější a v amatérských podmínkách by mělo stačit jen prvotní ověření.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Hydroponie - dávkování živin

Příspěvek od pavel1tu » 23 čer 2021, 08:20

měříme zatím 1x za hodinu (fáze testování), pak budem měřit asi jen
1x za 24h nebo 12h
a po "dopuštění" živného roztoku (dopustí se voda + nadávkuje se 90% hnojiv, pak se to bude dolaďovat po každém měření) po 15min do dosažení požadovaných hodnot, pak 3x po hodině a pokud to bude OK nejedem na 12/24h
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti