Detekce zamčených dveří

KamilV
Příspěvky: 479
Registrován: 03 dub 2018, 15:27
Reputation: 0
Bydliště: Olomouc

Detekce zamčených dveří

Příspěvek od KamilV » 26 srp 2020, 17:07

Ahoj.
Dokončuji hrubou stavbu domu, mám tedy ještě čas řešit poslední přípravy na "smart-home".
Velmi často se nám stává scénář, kdy s manželkou odcházíme a po pár stovkách metrů manželka řekne "vytáhla jsem žehličku na vlasy?" a já pak trnu, že v koupelně leží něco horkého bez kontroly.

Krok číslo jedna je, že jsem si s elektrikářem na DIN lištu udělal senzor protékajícího proudu do koupelnového okruhu, za senzorem je relátko. Takže si mohu z mobilu ověřit, zda je v koupelně po odchodu nějaký odběr a pokud ano, odpojit jej.

Teď jdu v myšlence ještě dál. Když bude odcházet poslední člověk z domu, zamkne vchodové dveře. V tu chvíli mohu koupelnový okruh odpojit do doby, než zase někdo dveře odemkne.
Otázkou je čím detekovat zamčené dveře. Nestačí mi detekovat zavřené / otevřené dveře. Potřebuju detekovat jejich zamčení.
Nemáte někdo tip na něco existujícího? Nic se mi nedaří najít. Napadlo mě využít faktu, že závora zámku je vodivá, možná by stačilo dát do futer nějakou pružinu, která by se při zamknutí zmáčkla. Otázkou je, jak moc to bude spolehlivé, protože za futra se pak člověk nedostane každý den...
Možná bych ve futrech mohl IR měřit vzdálenost závory a podle toho vyhodnocovat, zda je odemčeno / zamčeno na 1 / zamčeno na 2 západy.

Nemáte někdo zkušenost nebo lepší tip?

+ ještě jeden poddotaz:
Ložnice. Uteče 30 let a já budu muset chodit na záchod v noci. Vypínač na světlo je až u dveří a stejně nebudu chtít rozespalý rožínat celou místnost. Budu chtít decentní osvětlení, abych prošel místností. Chci si dát podél stěny nad sokl lištu s led páskem. Posadím se na postel, spustím nohy na zem a ona se rožne (v nočních hodinách). Čím sejmout to došlápnutí na zem? Skladba podlahy končí OSB záklopem a kobercem. Něco tenkého placatého tedy může ležet pod kobercem v místě, kde se z postele spouští nohy. Nějaký tip? :) Díky!

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Detekce zamčených dveří

Příspěvek od kiRRow » 26 srp 2020, 17:25

Co třeba do futer vyvrtat z obou stran malou dírku a dát tam optickou závoru. Zamčením přerušíš paprsek. Povrchová montáž, překrytá nějakou lištou. Půjde to sice vidět, ale dycky se k tomu dostaneš.

Nebo dovnitř futer nalepit destičku s female pinama a v ní mít koncový spínač, který do ní pasuje ... pinzetou, nebo tenkými kleštěmi jsi schopen to vydolovat ven, kdyby se něco pokazilo, když si tam necháš rezervu na kablíku tak i tu destičku, kdyby to zoxidovalo ... ale to už půjde pěkně blbě.

Dneska jsou už i elektricky ovládané zámky. Ale sněma jsem dělal jen tak, že byly trvale zamčené a přivedením el. napětí se otevřely. To jsou takové ty dveře, že je dovřeš a oni se automaticky uzamknou ve 3bodech. Otevíraj se buď zevnitř klikou, zvenku klíčem nebo elektromotorem. Zamčení klíčem způsobí jen to, že nejde zmáčknout klika.

KamilV
Příspěvky: 479
Registrován: 03 dub 2018, 15:27
Reputation: 0
Bydliště: Olomouc

Re: Detekce zamčených dveří

Příspěvek od KamilV » 26 srp 2020, 17:52

Zárubně budou mít dřevěné obložky, takže instalace "něčeho" z boku je ideální. Možná by skutečně stačil jen fotorezistor, který se závorou zámku zastíní...

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 779
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: Detekce zamčených dveří

Příspěvek od gilhad » 26 srp 2020, 18:11

Mozna by mohla byt ve futrech odrazka (leskly plisek, alobal, bila plocha), takze jak svetlo, tak senzor i ledka by byly zevnitr a senzor by snimal odraz, pripadne preruseny zapadkou

marh
Příspěvky: 37
Registrován: 19 bře 2018, 15:13
Reputation: 0

Re: Detekce zamčených dveří

Příspěvek od marh » 26 srp 2020, 19:08

kapacitný snímač(priemyselný alebo ako el.súčiastka)
optická závora v zarubni pre dverný jazýček
hallová sonda - ale ta potrebuje magnet,,,,medzi jazýčkom a hallovým senzorom by mohol byť magnet napr. na pružine
proximity sensor - senzor priblíženia
Long Lever Microswitch - talčidlo/spínač s dlhou páčkou


google - napísať deadbolt sensor
..
Obrázek
Obrázek

analytik
Příspěvky: 148
Registrován: 26 čer 2020, 12:48
Reputation: 0
Bydliště: Děčín

Re: Detekce zamčených dveří

Příspěvek od analytik » 26 srp 2020, 20:27

Kdysi jsem uvažoval o stejném problému a napadlo mě méně destruktivní řešení indukčním snímačem připevněným na vnitřní straně v místě, kam zajíždí závora zámku. Takový miniaturní detektor kovu. Ale řešení zatím zůstalo jen v akademické rovině.

KamilV
Příspěvky: 479
Registrován: 03 dub 2018, 15:27
Reputation: 0
Bydliště: Olomouc

Re: Detekce zamčených dveří

Příspěvek od KamilV » 26 srp 2020, 21:13

Díky za tip, indukční snímač už je zde vzpomínán, ale při své velikosti ho neschovám do obložky a dělat tam nějakou krabičku se mi zdá zbytečně neestetické. Něco jiného by bylo, kdybych to aplikoval na hotové dveře. Zatím mám ale jen stavební otvor v hrubé stavbě, takže mám příležitost to zcela schovat.

Hanz
Příspěvky: 262
Registrován: 25 dub 2019, 23:52
Reputation: 0

Re: Detekce zamčených dveří

Příspěvek od Hanz » 26 srp 2020, 21:48

a co něco takového
https://www.alza.cz/danalock-v3-set-chy ... -vlozky-mc
stojí to sice balík no ještě jsem to neviděl "živě" ;)

KamilV
Příspěvky: 479
Registrován: 03 dub 2018, 15:27
Reputation: 0
Bydliště: Olomouc

Re: Detekce zamčených dveří

Příspěvek od KamilV » 26 srp 2020, 22:58

Nee, jednak je to zbytečně drahá sranda a pak přesně na toto mám velmi silné nedoporučení (čistě náhodou bratr dělá bezpeč. zámky).

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Detekce zamčených dveří

Příspěvek od ondraN » 27 srp 2020, 06:50

Já bych na tuhle detekční funkci volil pouze pasívní prvek, který nepotřebuje jakékoli napájení. Vzhledem k tomu, že je to zapnuté 24hodin denně celý rok, tak i malá spotřeba za pár let hodí slušné číslo. Buď bych dal mikrospínač s pružným jazykem, nejlépe s rolnou, nebo bych na závoru přidělal magnet a použil jazýčkový spínač. A ještě bych se snažil vyřešit nějak situaci, kdy je člověk v koupelně a někdo jiný přichází a odemkne a za chvíli zase zamkne :mrgreen:

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů