Řízení tepelného čerpadla, ekviterm, integrovany web server

Sem pište, hledáte-li někoho, kdo pro vás něco naprogramuje, či sestaví.
Odpovědět
ok1vkt
Příspěvky: 26
Registrován: 06 úno 2018, 16:29
Reputation: 0

Řízení tepelného čerpadla, ekviterm, integrovany web server

Příspěvek od ok1vkt » 06 úno 2018, 16:42

Ahoj všem,
chci vyškubat z tepelneho čerpadla puvodní řízení, a nahradit jej něčim lehce programovatelným pro případné upravy, rozšíření atp.
Požadavky jsou: Řízení chodu kompresoru,ventilatorů,oběhovky apod. u tepel.čerp. Vzduch-voda, řízení odmražování, a změna požadované teploty na základě venkovní (ekviterm). Dále možnost správy a jednoduché ovládání přes web IP adresu, v prohlížeči. Kde budou vizualizovany jednotlive stavy čerpadla a hodnoty vstupů s jednoduchou grafikou, a bude možnost měnit napřiklad požadovanou teplotu, servisně zapinat vypinat čerpadla,ventilatory, ventil...... a spustit ručně odmražení.
Dále by bylo uplně super, kdyby fungoval i nějaký datalog z naměřených udaju z teplotnich čidel na vestavěnou SD kartu, ze ktere by arduino zobrazilo jednoduchy graf (po vybrání doby od-do).

Hardware:
Minimalně 6 Analog.vstupu pro připojení NTC termistorů, 6digit.vstupů, 10dig.výstupů, a do budoucna asi 1 analog.vystup pro řízení otaček, SD karta pro záznam, ethernet modul (možná wifi).

Našel jsem jen jednoho člověka z Litvy ktery toto řešil, postavil to řízení ale bez internetu. A použíá samozřejmě jiné vstupy, vystupy než bych potřeboval. A jelikož tomuto složitějšímu programování nerozumím, raději přenecham někomu zkušenějšímu. samozřejmě doufám že finančně mně to nezrujnuje..... Ale zadarmo to take nechci.
Pokud by to byl někdo ze severnich čech, nejlip Lovosicko, bylo by to nej! Ale pochopitelně není podmínkou.
Mocrát děkuji všem za názory, nápady a nabídky s cenou :-)

martinius96
Příspěvky: 579
Registrován: 01 srp 2017, 19:29
Reputation: 0
Bydliště: Poprad
Kontaktovat uživatele:

Re: Řízení tepelného čerpadla, ekviterm, integrovany web server

Příspěvek od martinius96 » 09 úno 2018, 11:28

Zdravím, ste výhradne zato aby to bežalo na Arduine?
Robil som čosi podobné i keď nie cez ekvitermickú rovnicu a robil som to v klientskom móde s pripojením na internetový server, kde beží celá logika a Arduino s tým nie je zaťažené, to si len sťahuje výsledný stav ZAP/VYP pre daný výstup na základe logiky z webu, alebo manuálnym zapnutím/vypnutím z webu..
Zameriaval som sa najmä na real-time dáta, napríklad teplota, ukladal som ju do databázy, robil výpis do tabuliek/grafu...
Robil som tam automatické režimy (ktoré sa spínali podľa teploty) --> pre termostaty... posledne i časované (spínanie podľa času) --> pre relé, ale i manuálne ZAP/VYP. S termistormi som ešte nerobil. Ale ak viete ich hodnotu prečítať, odoslať ich na web nie je problém a na základe ich hodnoty meniť výstupy... V projektoch som aplikoval rôzne logiky s hysterézou, zmena stavu od mikrokontroléra, napríklad tlačidlom na vyžiadanie, v reálnom čase sa zmení tento stav aj na internete.

Login systém so šifrovanými prihlasovacími údami pre viac používateľov s vlastnými vstupmi/výstupmi na ovládanie (iné pre každý používateľský účet), zmena názvov pre výstupy/vstupy podľa potreby, indikátor, či je doska pripojená k webu, offline režim pre dosku, ak sa nevie napojiť na web.. Použil by som Arduino Mega a Ethernet shield W5100.
Pár obrázkov z projektov, ktoré som realizoval na podobný štýl...

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Pošlem aj link na niektorý z projektov, ak si chcete vyskúšať..
V prípade záujmu ma prosím kontaktujte na mojom webe. Viem to urobiť iba s pripojením do internetu, ako webserver na Arduine nie.
Viem použiť veľa z existujúcich projektov, čo zníži aj výslednú cenu.. Môžem na tom začať robiť okolo 20-25. februára (Února) :)

petan
Příspěvky: 358
Registrován: 23 črc 2017, 10:19
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Řízení tepelného čerpadla, ekviterm, integrovany web server

Příspěvek od petan » 09 úno 2018, 13:52

Kdo někdy viděl tepelné čerpadlo ví, že se tu řeší hlavně tlak chladiva před a za kompresorem. Maximální počet startů kompresoru za hodinu, ... Podle toho se spouští ventilátor, ventily, ladí se výstup expanzního ventilu (pokud je elektronický) apod. V žádném případě nedoporučuji řešit logiku spouštění kompresoru někde vzdáleně (nic proti, ale jak jsem již říkal, co když vypadne síť?). Pokud dojde k zanesení/zamrznutí výparníku v systému stoupne tlak a může dojít ke zničení kompresoru. Případně k postupnému poškozování.
Do tepelného čerpadla bych se opravdu nepouštěl, pokud bych si nebyl opravdu jistý...Přecejenom když to v největších mrazech vypadne, tak smůla...

Schůdná varianta by bylo použít např. regulátor dixell. Ten má komunikaci (např RS485), pomocí které by šlo nastavovat např. teplotu, vyčítat provozní stavy atd. - měnit jenom parametry, které by nezpůsobily poškození TČ.

Proč chcete vyhodit původní řízení TČ? Jaké tam je originální řízení?

ok1vkt
Příspěvky: 26
Registrován: 06 úno 2018, 16:29
Reputation: 0

Re: Řízení tepelného čerpadla, ekviterm, integrovany web server

Příspěvek od ok1vkt » 07 bře 2018, 07:47

To puvodní řízení chci vyhodit hlavně kvuli tomu, že nesmyslně odmražuje (spíše neodmražuje). Jinak exp.ventil mam po staru-kapilárovy. Mně jde defakto "jen" o to aby to běželo samostatně podle teploty vody zapínalo a vypínalo. Požadovaná teplota vody aby se mi měnila v zavislosti na venkovni (už mam i jednoduchy mat.výpočet jak na to). A pokud dosáhne analog.signal určité nastavitelné hodnoty (snímač námrazy), tak aby arduino přeplo do režimu odmražování. Co se tyka ochran, tak samozřejmě jsou tam tlakové spínače, ty by sem taky zakomponoval do programu,aby se čerpadlo odstavilo. Plus by to chtělo nějaký "watchdog" nevím zda mega má něco takového v sobě, nebo jak to řešit-v případě zamrznutí arduina aby se provedl reset.,
Jako takovou doplnkovou věc bych rád měl všechny naměřené hodnoty od snímačů na tom webserveru, a aby bylo možné případně z webu navolit provozní režim (3 tlačitka- Automat, Stop, Defrost). Plus k ním přidat možnost si zvolit požadovanou teplotu manuálně, nebo automaticky podle venkovní.

Ted už mam na stole Megu a začínám se hoooodně pomalunku učit :-) Zatím jen čtení hodnoty z Dalasů a vypisování na LCD. Program jako takový asi hned tak řešit nebudu-uvidíme

Tímto člověkem se zatím inspiruji, akorat ja mam místo analog.snímačů digitální a pak další odlišnosti od něj. Ale zkusím od něj čerpat co nejvíce. viz odkaz:
http://www.instructables.com/id/Air-Sou ... t-Arduino/
Jinak to co ma Martin se mi líbí, sice to neni uplně to co bych potřeboval ale taky by se z toho dalo asi ledasco čerpat. Web chci na tom co nejjednodušší, pravě tak, aby se vešel do arduina-aby to zařízení nebylo závislé na dalších zařízeních a serverech. Defakto jen jedna stránka stačí, kde se zobrazi hodnoty, stavy výstupů, plus nějaké ty ovládaci tlačitka a políčka pro nastavení požad.teploty. C

Uživatelský avatar
RR_cz
Příspěvky: 15
Registrován: 21 úno 2018, 15:36
Reputation: 0

Re: Řízení tepelného čerpadla, ekviterm, integrovany web server

Příspěvek od RR_cz » 11 dub 2018, 15:02

Ahoj,
sam ti urcite s Arduinem neporadim, ale ohledne TC neco ano. Pred 12 lety jsem ho cele postavil, no presneji vzhledem k potrebe par nastroju a zarizeni na pajeni/plneni jsem si chlad.okruh nechal udelat.
Ale ohledne rizeni neni vlastne co ridit, nevim proc nastavovat teplotu, mam 24h nonstop podzim/jaro 22,5C v 1,7m nad podlahou. Jedine co ma smysl kontrolovat je jen jeho porucha. To mam zatazene do EZS a prijde mi SMSka, vic fakt neni treba. Na podzim ho zapnes, prekontrolujes prutoky, nafouknes expanzky a nic vic, na jare vypnes jistic.
Naucil jsem se v zivote jedno 😉 v jednoduchosti je.....
At se dari.
RR
První velkou akci jsem zvládl už v 8 letech. Vyrazil jsem hlavni jistič pro panelák.
Životní moudro: Ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo.

ok1vkt
Příspěvky: 26
Registrován: 06 úno 2018, 16:29
Reputation: 0

Re: Řízení tepelného čerpadla, ekviterm, integrovany web server

Příspěvek od ok1vkt » 11 dub 2018, 15:25

V tomhle souhlasim.... ja se snažim už taky zjednodušovat co to jde....
Mimochodem, mně se jedná o řízení T.Č jako takového, tzn zapínání kompresoru, ventilátoru, řízení odtávání, atd.... No nakonec jsem ted ve stavu kdy jsem si udělal jednoduchy program (pro mně složitý), v arduinu aby mi to dělalo zakladní funkce. Jedine co mi zbyva a bude asi největší ořišek je udělat to webové rozhraní a řízení přes web. Protože to nebude žadná sranda, a budu kvuli tomu muset předělat i ten program co mám. Naštěstí začíná jaro, potom léto a tak mně nic nehoní. A hlavně ted mam zase jiné práce bohužel.

Ohledně toho stavění, přemyšlel si někdy nad elektronickym expanznim ventilem? zajimaly by mně jeho hlavní vyhody, kromně přesnější regulace? Mně se totiž zdá že mi ten muj mechanicky ventil asi odchází, resp. mění se mi nastavení :-( asi bych typnul na problem v té kapiláře a tak, zda z ní něco neuniká

Uživatelský avatar
RR_cz
Příspěvky: 15
Registrován: 21 úno 2018, 15:36
Reputation: 0

Re: Řízení tepelného čerpadla, ekviterm, integrovany web server

Příspěvek od RR_cz » 11 dub 2018, 16:04

Vzhledem k tomu, ze TC bylo 2x 😞 pod vodou , (pri prutrzich deste) tak jsem ho v ramci oprav na pojistovnu vylepsil. Mech.je na nic, regulace je omezena, kdyz stoupne teplota prim.vody, nestaci reg.rozsah. Po prvni zaplave v roce 2012 jsem ho vymenil za elekromag. Mnozstvi chladiva se regulovalo pomerem casu otevreni/zavreni. Taky to nebylo ono, kdyz se zavrel bylo jasne slyset "trapeni" kompresoru nez se zase otevrel.
V roce 2016 vymenen za Carel, to uz je pecka, davkovani je krok.motorem. je uplne jedno jak se meni teplota prim.vody ( mam plosny kolektor voda/lih).
Regulator mam od Zeravika, jedinej minus je zobrazovac 8888, bez papiru to nejde, ale jinak naaaaprosta spokojenost. Zacal jsem v.14, ted mam v.27 a koukám poslední zveřejněná je v.30, takže má určitě v.32. Uz ta má je fakt vyladena. http://www.eltex-km.cz/images/stories/t ... %20V30.pdf.
Něco ze stavby:
Obrázek

Obrázek

Carel:
Obrázek

V roce 2008 jsem osadil motohodiny a v roce 2009 i elektroměr. Je teplo nad 17C, proto btE (blokování teploty ekviterm)
Obrázek



Stavel jsem ještě jedno čerpadlo před 4 lety, pro nejlepšího kámoše, do ted bohužel nezaplatil :cry: Tak mám o jednoho kámoše méně :)

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Bohužel maká bez problémů už 4 sezonu, takže platit nemusí :)
At se daří.
RR
První velkou akci jsem zvládl už v 8 letech. Vyrazil jsem hlavni jistič pro panelák.
Životní moudro: Ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo.

martinius96
Příspěvky: 579
Registrován: 01 srp 2017, 19:29
Reputation: 0
Bydliště: Poprad
Kontaktovat uživatele:

Re: Řízení tepelného čerpadla, ekviterm, integrovany web server

Příspěvek od martinius96 » 11 srp 2018, 20:51

Tak ako sa to vymyslelo nakoniec? Hodil by sa nejaký update

ok1vkt
Příspěvky: 26
Registrován: 06 úno 2018, 16:29
Reputation: 0

Re: Řízení tepelného čerpadla, ekviterm, integrovany web server

Příspěvek od ok1vkt » 11 srp 2018, 21:27

Mno nakonec sem se vydal cestou arduina a zacal se ho učit. Problem je teď ale v tom, že musim pořešit slabý vykon Tč. Dříve mi stačilo když sem pritahnul občas expanzni ventil. No ted uz ho nemam kam škrtit a neudělá mi to takovou teplotu jako dříve. Známý rikal ze mkzna se ztraci chladivo a tim pritazenim sem tomu zase trochu pomohl dočasně. Jenze při čmuchání detektorem na unik chladiva se nic nenašlo. Takze to vidim ze by byl nějakej divnej exp.v.? A nebo chladivo uniklo, ale do vody přes vyměnik. Na prd je to, ze mam r417a. A tu nikdo v okolí nemá :-(

aula
Příspěvky: 1
Registrován: 24 úno 2021, 18:32
Reputation: 0

Re: Řízení tepelného čerpadla, ekviterm, integrovany web server

Příspěvek od aula » 24 úno 2021, 18:53

To TČ postavené od RR_cz se mi moc líbí. Pokud by byla možnost stavby na zakázku, tak bych jí rád využil. Idea by byla vyhnout se regulátor od ELTEX a "řídit" spouštět to pouze prostorovým termostatem, dále integrace oběhových čerpadel včetně 3 cestné armatury (tak jak je na fotce). Prosím tedy o kontakt.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů