Počítáni gólů - Arduino, LED matice, senzor, diody

Sem pište, hledáte-li někoho, kdo pro vás něco naprogramuje, či sestaví.
Odpovědět
jandafilip
Příspěvky: 7
Registrován: 14 kvě 2020, 11:43
Reputation: 0

Počítáni gólů - Arduino, LED matice, senzor, diody

Příspěvek od jandafilip » 04 říj 2022, 05:09

Dobrý den, nabízím finanční odměnu za vytvoření bezproblémového programu na Arduino společně s nápovědou na zakoupení komponent a návod k zapojení. Svůj program jsem vytvořil pomocí Arduino Uno a 4x IR senzory. Program používám na stolním fotbálku pro započítávání gólů na obou stranách a zobrazení skóre na obou displejích. Stává se mi, že mi senzor sepne sám od sebe, nebo započítává skóre bezdůvodně. Moje představa je takováhle:

1. Při zapojení do sítě se na obou displejích zobrazí 0
2. Při vstřelení gólu do levé branky se dostane míček tunelem (šířka asi 15cm) přes senzor (pokud možno laserový, nebo nějaký bezchybný) třikrát probliknou červené LED diody na levé straně, které mám v brankové konstrukci a na levém displeji se zobrazí čislice od 0 - 99, míček zůstane pak dole pod hrací plochou, kde ho senzor nemůže vidět. To samé na pravé straně.
3. Externí resetovací tlačítko, které mám na dvou drátkách a zapojím ho někam do Arduina na RESET

Děkuji za nabídky, rád odměním pokud bude smysluplné a bezproblémové

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Počítáni gólů - Arduino, LED matice, senzor, diody

Příspěvek od kiRRow » 04 říj 2022, 14:54

A jak ten senzor používáš ? Snímáš odražený paprsek z míčku, nebo jako světelnou závoru, kterou ten míček přeruší ?
V prvním případě snížit citlivost snímače, v druhém případě naopak navýšit citlivost. Já je používal na počítání kusů automatického balícího stroje, první způsob se mi neosvědčil - pokud se kus před senzorem zavrtěl, byl spočten víckrát, s každou změnou barvy počítaných kusů ho bylo nutno překalibrovat. Odpájel jsem z něj ty IR LEDky, dal je proti sobě na drátky a bylo po problémech s vrtěním a barvou.

Bylo by dobré kdybys prozradil jaký displej chceš používat.

jandafilip
Příspěvky: 7
Registrován: 14 kvě 2020, 11:43
Reputation: 0

Re: Počítáni gólů - Arduino, LED matice, senzor, diody

Příspěvek od jandafilip » 04 říj 2022, 15:49

Mam to nastavene na odraz paprsku myslim, jelikoz mam na plosnem spoji cernou a pruhlednou diodu vedle sebe. Pokud dobre chapu tak odpajim obe diody z plosneho spoje a tam kde byly puvodne kontakty dam nahradni dratky, aby jsem mohl nastavit diody naproti sobe, ze ano? Moc dekuji za Vas cas

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Počítáni gólů - Arduino, LED matice, senzor, diody

Příspěvek od kiRRow » 04 říj 2022, 16:28

Ano, přesně tak jsem to upravil. Odpájel diody, na ně připájel drátky a ty připojil zpátky do senzoru (bacha na polaritu). Akorát to otočí logiku toho senzoru.

Abych to správně pochopil, počítá to samo od sebe ... jako když nikdo nehraje? nebo během hry (otřesy by to mohly způsobit) ... nebo propadne míček a ono to započítá více gólů ?
Něco už jsi začal dělat sám a jen jsi se zaseknul ?

Co stím zobrazovátkem score? Jako nejvíce cool by mi asi přišly dva sedmisegmentové displeje na každé straně ... pomocí posuvných registrů se dají všechny 4 připojit jen na 3 piny (nebo 2x2 a 2x2 na 5-6 pinu - enable může být společný pro oba). Další dva ti zaberou ledky v každé brance, Dva zabírají senzory míčku ...

jandafilip
Příspěvky: 7
Registrován: 14 kvě 2020, 11:43
Reputation: 0

Re: Počítáni gólů - Arduino, LED matice, senzor, diody

Příspěvek od jandafilip » 04 říj 2022, 19:35

Pocita mi to goly, kdyz se dotknu rukou stolu, vetsi otres, nekdy projde micek a nezapocita to treba 9x ano a psl jednou ne, nekdy padne gol a pak jako by byl senzor sepnuty s golx to pricte treba 4 …. Je tam led matice myslim 8x8 nebo neco takoveho

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Počítáni gólů - Arduino, LED matice, senzor, diody

Příspěvek od kiRRow » 05 říj 2022, 17:27

Pořádně seřídit a upevnit senzor, aby ho nespínaly ty otřesy.
Aby to jeden míček nepočítalo 4x je třeba po detekci míčku chvilku ten senzor ignorovat (cca půl vteřina - pochybuji že do půl vteřiny padne další gól).
A to že to občas nebere může být buď programem, že je někde zaneprázdněn (většinou delay) a prošvihne to, anebo ta šířka toho tunelu - projede v nejvzdálenějším bodě a ten senzor ho nevidí. Možná to tam trochu zúžit, nebo ten senzor upravit jako světelnou závoru.

Sebelepší software ti hardwarové chyby velmi těžko odstraní. A ten program nakonec bude lehčí počin, než ten hardware.

jandafilip
Příspěvky: 7
Registrován: 14 kvě 2020, 11:43
Reputation: 0

Re: Počítáni gólů - Arduino, LED matice, senzor, diody

Příspěvek od jandafilip » 05 říj 2022, 20:49

Dekuju moc za informace, v patek hned zkusim. Je nejaka napoveda na tu svetelnou zavoru? Myslim, ze by to mohlo mit vetsi ucinost… Jinak delay jsem tak pouzival jako jedine, jiny povel jsem neumel :) dekuji za rady

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Počítáni gólů - Arduino, LED matice, senzor, diody

Příspěvek od kiRRow » 06 říj 2022, 14:35

Prostě odpájíš ty LEDky a nadstavíš je drátkem (neprohodit ledky a neprohodit polaritu) - a otočí ti to logiku toho senzoru. Jinak vzhledem k situaci, kdy nemůže dojít k dvěma gólům na obou stranách současně, nebo další gól nepadne hned v příštích pár vteřinách, tak tam i to delay může být. V podstatě to blikání ledkama může obsahovat delay a tím vlastně dojde i k ignorování jakéhokoliv senzoru po dobu blikání ledek. Ten displej si raději nech až na konec - vzhledem k počtu nožiček co má a k počtu pinů arduina budeš potřebovat posuvné registry - na počítání skore a na lazení senzoru bude bohatě stačit terminál.

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Počítáni gólů - Arduino, LED matice, senzor, diody

Příspěvek od kiRRow » 06 říj 2022, 14:39

Jinak kdyby jsis stím nakonec nechtěl hrát sám, tak kdysi tady hodně nabízel kód za úplatu uživatel bcsedlon ... email má třeba tady : viewtopic.php?f=40&t=3014&p=18199

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů