měření

PeHla
Příspěvky: 2
Registrován: 07 úno 2021, 14:08
Reputation: 0

měření

Příspěvek od PeHla » 07 úno 2021, 14:39

Zdravím.
Jsem tu nováčkem a proto prosím o shovívavost.
Snažím se vytvořit měření rozteče mezi dvěma latěmi (nebo deskami) v podstatě vzálenost A - B. Tolerance by měla být v mm.
Potřebuji měřit a zobrazovat na display permanentně celý den, vzdálenost se mění v rozmezí cca 20-60cm.
Zdá se mi to jednoduché pomocí nalezených skečí ale:
Při použití laserového senzoru jsem narazil na velkou nestabilitu - nedaří se mi docílit uklidnění údaje na např. 375mm. Neustále se údaje mění, a to v řádech desítek. To je pro daný účel špatné.
Při použití HCSR04 senzoru zase nejsem schopen přepočítat na mm a odečíst potřebnou konstantu 100mm. (výše zmíněné latě (u laseru jsem toho docílil))
Mohl by někdo pomoci?
Mělo by to být zařízení sloužící lodním modelářům při soutěžích - měření rozteče doku.
V návrhu bylo i použití levného, rozkuchaného laserového metru, ale ten má mód usínání a to se mi nehodí.
Za případné rady děkuji předem.

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: měření

Příspěvek od jankop » 07 úno 2021, 15:01

Ahoj,
pro tvůj účel lze použít opravdu jen měření laserem. Ultrazvuk to není schopen v požadované přesnosti a stabilitě zvládnout. Ten laciný laserový dálkoměr by mohl být vcelku elegantním a nejjednodušším řešením. Eliminovat uspávání je naprosto triviální, problém bych viděl spíš v tom, jak z něj dostat data. Jó kdyby měl sériovej výstup...

martinius96
Příspěvky: 579
Registrován: 01 srp 2017, 19:29
Reputation: 0
Bydliště: Poprad
Kontaktovat uživatele:

Re: měření

Příspěvek od martinius96 » 07 úno 2021, 16:16

Ultrazvukový senzor HC-SR04 má detekčnú charakteristiku 15°.
To je šírka lúča, ktorú vysiela cez signál Trigger. Pri vzdialenosti drevenej dosky 60cm od ultrazvukového senzora má jeho lúč priemer 20cm.
Taká je vyžadovaná aj plocha, od ktorej sa lúč odrazí, aby si získaval konzistentné výsledky.

Čo sa týka presnosti... Na milimetre stabilnú hodnotu nedostaneš, max na centimetre.
Využívam senzor pre Hladinomer, kde robím 10 meraní hladiny a tie spriemerujem.
Tam som v tolerancii +-1cm pri stálej výške hladiny, čo pre orientačné meranie postačuje.
Obrázek
Môžeš vyskúšať urobiť napríklad 100 až 1000 meraní a tie priemerovať, získaš viac konzistentný výsledok.
Skôr by si mal stiahnuť po nejakom laser module, ktoré je skôr použiteľný pre tvoju aplikáciu.

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: měření

Příspěvek od ondraN » 07 úno 2021, 18:27

Nevadí tomu laserovému dálkoměru stukturovaný povrch dřeva? Asi bych zkusil na místo namíření laseru dát nějakou hladkou destičku (nebo nalepit Al pásku).

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: měření

Příspěvek od jankop » 07 úno 2021, 19:00

Není důvod, naopak. Nejhorší případ je něco hladkého, co odrazí podstatnou část paprsku jinam. Optimum, koutový odražeč, nejhorší zrcátko...

ohruska
Příspěvky: 235
Registrován: 08 pro 2017, 20:56
Reputation: 0

Re: měření

Příspěvek od ohruska » 07 úno 2021, 19:07

Jaký laserový sensor používáš. Já používám senzor VL53L0X, ale spíš ke kontrole dosažené pozice.
Tam mě to funguje.
Ota

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: měření

Příspěvek od pavel1tu » 07 úno 2021, 19:28

Měl jsem několik laserových "měřidel" tzv. levných a na mm rozhodně neměří.
Je problém, jaký princip využívá a jestli je schopný jej zpracovat. Odolnost rušení slunečního svitu - IR laser venku nic moc.

Nejlépe z těch "levných" měřili ty na principu měření posunu fáze vysílaného a vracejícího se paprsku (je tam vmodulovaný asi nějaký signál, já to moc nezkoumal)
Dost hůře měřil princip vyslání impulzu a následný příjem odrazu a změření času.
Prý nejpřesnější jsou ty co používají interferometrická měření (jen jsem vyčetl), ale jelikož jsou moc drahá, netestovala se.

Levné neznamená 4USD (tak 400 Kč a více z číny) a rozhodně nefungují na 1mm. Ty impulzní měří celkem dobře uvnitř (5%), ale venku to lítá i 10-15%.
Dobré je, ty stovky naměřených hodnot zpracovat nějakým filtrem a zprůměrovat.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Uživatelský avatar
Caster
Příspěvky: 380
Registrován: 11 zář 2019, 09:02
Reputation: 0

Re: měření

Příspěvek od Caster » 08 úno 2021, 00:09

Tohle by ti mělo pomoci ;) . Distance Sensor Comparison Guide

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: měření

Příspěvek od pavel1tu » 08 úno 2021, 07:27

Caster píše:
08 úno 2021, 00:09
Tohle by ti mělo pomoci ;) . Distance Sensor Comparison Guide
Porovnání dle mne - čistě tabulkově vypsané hodnoty z datasheetu.
Třeba HC-SR04 jsem nikdy na 3m nedocílil nějaké větší přesnosti, uvidíme co na to ostatní
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

PeHla
Příspěvky: 2
Registrován: 07 úno 2021, 14:08
Reputation: 0

Re: měření

Příspěvek od PeHla » 12 úno 2021, 16:23

pro "jankop" "Eliminovat uspávání je naprosto triviální" = pro mě ne :-), ale nebál bych se vykuchat display a dostat ho kam potřebuju a tak zobrazit data = vidět naměřenou vzdálenost. Není třeba ji zaznamenávat, stačí mi to on-line.

pro "ohruska" ano, laserový mám taky tento a použil jsem skeč od https://robojax.com/learn/arduino/?vid= ... CD1602-I2C.

pro "martinius96" ano, při psaní příspěvku mě průměrování jistého počtu měření taky napadlo, ale mé znalosti psaní prográmku jsou mizivé (rozuměj 0). Budu muset víc pátrat jak na to. Potřebuju alespoň 0,5 cm přesnost. Rozsah měření je mezi 20-60 cm, víc nikdy ne.

Pro všechny - dík za snahu a tipy.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů