Vykurovanie cez internet

Odpovědět
martinius96
Příspěvky: 579
Registrován: 01 srp 2017, 19:29
Reputation: 0
Bydliště: Poprad
Kontaktovat uživatele:

Vykurovanie cez internet

Příspěvek od martinius96 » 11 lis 2018, 16:59

Ahoj všetkým.
Mal som pár dní voľného času a venoval som sa systému, ktorý som chcel začať budovať už veľmi dávno. Podarilo sa mi zatiaľ urobiť časť na príjem a vizualizáciu dát.
Ide o projekt, ktorý rieši vzdialené vykurovanie objektov, pričom je urobená jedna centrálna aplikácia, na ktorú sa dáta posielajú, čítajú z a aplikujú na strane mikrokontroléru.
Je uspôsobená pre využitie otvoreného hardvéru, ktorý sa v budúcnosti bude pridávať..
Dostupný je momentálne:
  • Arduino a Ethernet shield W5100
  • Arduino a Ethernet moduk W5500
  • ESP8266
  • ESP32
Systém umožňuje záznam až 6 teplôt, momentálne so senzormi DS18B20, v blízkej budúcnosti bude možné zaznamenávať aj prostredníctvom termistorov PT100 a taktiež využiť aj iné teplotné senzory, napr rada DHT, SHT, BMP/BME a pod..
Systém dokáže na základe vyplneného hardvéru pri registrácii zostaviť zdrojový kód pre dosku, ktorý stačí nahrať. Identifikačný token je priradený po zaregistrovaní a vložený do zdrojového kódu. Token nezdieľajte s inými osobami. Token identifikuje vašu dosku pri nahrávaní dát!
Obrázek
Webová stránka v súčasnosti umožňuje prehliadať namerané dáta v reálnom čase, pozrieť si grafickú reprezentáciu nameraných dát v grafe v aktuálny deň, prezerať kompletné merania s hierarchicky s časom, meniť názvy miestností, kde sú senzory umiestnené. Celý systém je za loginom.
Obrázek
Do budúcna pribudne systém na riadenie vykurovania podľa zadaného senzoru používateľa, meranie aktivity kúrenia počas dňa aj s niekoľko dňovou históriou, možnosť meniť meno, heslo, mikrokontróler, reponzivita stránky. Hudbou budúcnosti je aj vytvorenie kúrenia podľa ekvitermickej rovnice. Uvítam každá nápad, aké senzory, hardvér by sa mohol do systému pridať do budúcna. Webaplikácia by mala mať po dokončení lokalizáciu v anglickom, českom, nemeckom, slovenskom jazyku a mať vlastnú doménu a ponúknuť veľa možností, možno aj ovládať pece podľa ich špecifického systému - protokolu.
Bol by som rád, ak by ste webaplikáciu zatiaľ vyskúšali na odosielanie a vizualizáciu dát zo senzorov DS18B20. Knižnica k senzorom, ktorá funguje so spomínaným zdrojovým kódom sa dá stiahnuť v časti Zdrojový kód. Ostatná funkcionalita s rozšírením zdrojových kódov príde podľa voľného času :)
Web: https://arduino.php5.sk/vykurovanie-online/

petan
Příspěvky: 358
Registrován: 23 črc 2017, 10:19
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Vykurovanie cez internet

Příspěvek od petan » 11 lis 2018, 21:49

Jestli to chápu dobře, tak opět vše běží někde na serveru a z/do Arduina se přenáší pouze aktuální nastavený stav. Aplikace vypadá dobře, ale...

Reálně jsem dělal systém pro vzdálené ovládání kotlů na chatu - ideální místo na vzdálené ovládání, protože tam většinu času nikdo není. Protože je chata trošku mimo civilizaci, sem-tam je problém s internetem (Kdo bydlí ve městě, tak tento stav ani nezná. Ale zkus si na půl dne odpojit kabel z počítače). Systém není založen na Arduinu. Má to vlastní webserver, kde se dají nastavit teploty, aktivovat kotle, nastavit čas automatického zapnutí, vypnutí atd. Lze logovat spotřebu el. energie, zobrazit si stav HDO atd...
Správce si nastaví požadované teploty v apatrmánech, zapne kotle, bojlery. Absolutně si nedokážu představit, jaká by byla použitelnost systému kdyby vše záleželo na dostupnosti internetu. To že je výpadek internetu nijak neovlivňuje funkci systému - jenom ho nelze přenastavit.

Já osobně bych šel trošku jinou cestou. Webová aplikace je pěkná, to ti jde. Ale co se HW stránky týče, chtělo by to nějakej univerzální program (prostor pro logování, nějaký počet termostatů, volitelné výstupy atd.). Ve webové aplikaci by se nastavila konfigurace, tu by třeba to PHP přechroustalo na nějaký konfigurační kód, který by se do Arduina poslal - tam by se to uložilo do EEPROM a Arduino by bylo nakonfigurované. Nepřijde mi úplně user-friendly nechat uživatele překládat kód a posílat ho do Arduina. Stačila by třeba nějaká základní konfigurace přes USB (serial port) a pak třeba přes ten internet.

Pokud by bylo Arduino online, tak by odesílalo data přímo na web. Pokud by byl server nedostupný, tak by se data ukládala třeba na SD kartu a termostat by fungoval dle poslední konfigurace. Po opětovném připojení by se data synchronizovala.

Takhle je to něco jako Arduino-based hodiny, který když chceš přenastavit, tak musíš mít zdroják a v něm něco odkomentovávat/zakomentovávat.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Vykurovanie cez internet

Příspěvek od pavel1tu » 12 lis 2018, 07:02

Ahoj,
máš to pěkné - na WEB jsi machr ....

My jdem také jinou cestou - v jednoduchosti je síla už neplatí, ale externímu WEBu nevěříme (pokud je - je na NAS nebo BananaPi v objektu za FW mikrotik).
- ovládání máme dvoje - SMS/WEB
- až 8 "termostatů" - externí Arduina (přidán kontakt na otevření okna) - v testování detekce otevřeného okna podle druhého snímače teploty nad podlahou
- grafy jseme omeziil na minimum (stejně na to nikdo nekouká jak jsem zjistil)
- místo grafů máme podle doby sepnutí a doplněného "příkonu" topení - výpočet spotřebované energie za daný týden + graf (a srovnání s předchozím rokem) - zatím v testování a nefunguje to na všech topeních - plynové si někdy umí regulovat i okamžitý výkon
- přidán týdenní program vytápění
- přidán režim "dovolená"
- režimy (i další) lze řídit přímo i z alarmu - po odkodování domu

PS: už v tom nejedu sám, je nás šest - kody nehrozí - tento projekt se kolegové rozhodli prodávat - časem
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů