Comp24 - přípravné práce

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1208
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Bydliště: Opava

Re: Comp24 - přípravné práce

Příspěvek od kiRRow » 16 kvě 2024, 13:41

Já tohle pájím běžně, kvalitní flux, a pořádný kopyto hrot - beru to po 5 nožičkách najednou. Z počátku jsem se s tím taky babral, teňoulinkým hrotem pin po pinu - pak se mi dostalo od ruku několik neopravitelných desek, ze kterých jsem si mohl odpajovat a připajovat zpátky, tak tam jsem trénoval :)

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 814
Registrován: 07 bře 2018, 11:22

Re: Comp24 - přípravné práce

Příspěvek od gilhad » 22 kvě 2024, 04:03

http://mix.gilhad.cz/Nakupy/elektronika ... pro-pajeni

Mikroskop pro pájení

Věc, kterou jsem potřeboval už dávno, ale jednak nebyly dostupné a jednak by stály příšerně moc. Ale čas je běžec s dlouhým krokem ...

Takový mikroskop totiž umožní vidět, co dělám a díky osvětlení a zvětšení i jak dobře to dělám a pokud dělám věci, co mají 100 nožiček, širokých 0.22 mm a s mezerama 0.27 mm, tak mi opravdu obyčejné oči nestačí. A navíc cín při těchto rozměrech už něco jako gravitaci ignoruje zcela a vzlínání a povrchové napětí mu umožňují dělat strašlivé věci. A i nepatrná mikrokapička schovaná za nožičkama dokáže zařídit solidní zkrat, ale ani prohřátí s fluxem ještě neznamená, že by třeba prostě stekla dolů, nebo si aspoň vybrala ke které nožičce se to chce tulit - nejspíš se bude chtít tulit k oběma naráz a ještě se vyšplhá výš do hůř viditelného a mnohem hůř přístupného místa a bude se tvřit, že tam není. Když ji člověk uvidí i tak, tak s ní aspoň může zkusit něco dělat.

No a taky jak stárnu a horší se mi nejen zrak, tak možnost vidět ostře, v rozumné vzdálenosti, pohodlném posezu a s príma osvětlením co to přesně pájím a jak je mnohem pohodlnější, než se nad tím hrbit a šťouchat si brýlema do pájecího pera :)

Tak jsem v Číně koupil Andonstar AD210 10.1inch 12 Million Pixels IPS Digital Microscope 260X Magnification Microscope with LED Light for Soldering
https://vi.aliexpress.com/item/1005005743535308.html (nebo hledat "AD210 Microscope" ) cena zrovna 2,020 Kč i s dopravou, já kupoval za 2.053 Kč a došlo asi za týden.

Obrázek

Na obrázku vypadá hezky, ale otázka je, co umí. Číňan píše něco o zvětšení 260x, jinde max 260x, jinde under 500x, jinde zase 50x-1500x a fotky displaye jsou typicky fotošopované a mnohdy se to ani nesnaží zakrýt. A jindy se sice snaží, ale je vidět, že to co je na obrazovce není to, co je pod mikroskopem, ačkoli je obojí "elektronika".

A navíc samozřejmě zvětšení závisí na vzdálenosti od předmětu, čím blíž, tím větší ...

Takže jsem si to změřil doma sám - nejdřív nějaké neorganizované fotky, kde je pod mikroskopem můj úžasný přípravek pro hradlové pole http://mix.gilhad.cz/Blog/Blog.html#breakboard-atf1504 (celé je to nastavené "nějak" protože jsem přitom zkoumal ovládání).

Obrázek

Je vidět filtrační kondík a piny asi tak 25-45 (tedy skoro celá strana číslo dvě - ta, která je objektivu nejblíž a nejlíp viditelná - ale hlavně jsem si na ní mohl snadno zkoušet podle obrazovky sahat na piny). Na dalším obrázku jsem přez konídk položil nějaký náhodný "klasický" integráč - SN74HC259N konkrétně - 2x8 pinů s roztečí 0.1" - pro porovnání nožiček

Obrázek

A protože mikroskop umí ukládat obrázky na SD kartu, tak budu nadále používat ty a neřešit, jak zaostřit na celý bazmek a pořešit blesk a světla aby bylo vidět, že LEDkové lampičky svítí silně, optika si to trochu přisvětluje a na monitoru se to zobrazuje dobře a automaticky si to dělá správnou expozici.

Takže mikroskop asi tak nahoře, klasický integráč SN74HC259N

Obrázek

Mikroskop nahoře, asi tak 10 cm nad podložkou, zvětšení změřeno na 3x (ATF1504 je asi 1.5x1.5 cm, na monitoru asi 4.5x4.5cm, měřeno stejnou šuplérou).

Obrázek

Mikroskop asi 1cm od chipu, zvětšení změřeno na 70x (dvě nožičky s mezerama = 1mm v reálu, 7cm na obrazovce), hezké, ale 1cm je dost málo na rozumné pájení, furt bych si horkou páječkou rýpal do plastového krytu optiky

Obrázek

Mikroskop asi 2cm od chipu, zvětšení 35x, spousta prostoru na pájení, ale samozřejmě se na to musí spíš z boku, než zezhora. To rozostřené "kopyto" je 1.1mm široký hrot D12-T12 pro KSGER-12.

Obrázek

Další věc je, což se na fotkách neprojeví, že ten mikroskop má pro svůj monitor ještě elektronické zvětšení ve třech stupních - 1x, 2x a 4x - takže se to dá zobrazit i 2x nebo 4x větší, čili pro ten 1cm je to 70x4 = 280x a číňan nekecal (až tak moc).

Taky to umí natáčet filmy i se zvukem, ale nic hezkého jsem neudělal, tak jen řeknu, že to prostě funguje.

Má to nějaká tlačítka na předním panelu, ale celkem nic moc, všechno se nastavuje přiloženým dálkovým ovladačem. Komfort taky nic moc, ale dá se to. nastavení se uloží <strong>dlouhým</strong> stisknutím vypínače na předním panelu.

Umí to invertovat barvy obrazu, udělat ho jen černobílý a otočit vzhůru nohama.A nějaký vícebarevný zamšřovací kříž, kterým se asi dá porovnávat velikost mincí a rovnoběžnost známek, nebo tak něco. A nějaké něco okolo sharpnest, které jsem ještě neprozkoumal dost.

Ovládání světla se myslí jen toho přísvitu na optice, který je v porovnání s LEDlampičkama docela slabý.

Čas se dá nastavit a propisuje se do fotek/videa, ale po vypnutí se zastaví, žádné RTC tam není, takže když to zapnete druhý den, tak zjistíte, že uteklo jen pár sekund ... Jelikož po vysypání karty čísluje fotky/videa znova od začátku, tak aspoň něco, ale stejně je to na nic.

Ale tak s tím už si člověk poradí, když to ví.

Pájet se rozumně dá se zvětšením 3x-140x pokud se to celé posune dost vysoko, nebo nízko a přidá se elektronický zoom. Pohyb plynulý, lag malý (nepozoroval jsem, rozhodně mi vadila víc vlastní neobratnost). Fotky rozumné, 1920x1080 JPG 1.5-2MB. Video se asi trochu cuká.

Kdybych to měl už při pájení toho chipu, tak by mi nožičky lícovaly.

ondraN
Příspěvky: 935
Registrován: 08 srp 2019, 20:01

Re: Comp24 - přípravné práce

Příspěvek od ondraN » 22 kvě 2024, 12:47

Hezká hračka :o
Musím ale přiznat, že při takových činnostech mám raději lupové brýle. Jednak kvůli tomu volnému prostoru nad obvody a jednak se mi lépe slaďují pohyby páječkou. Ovšem, musím i dodat, že kvalitní lupové brýle jsou dražší než tenhle mikroskop :(

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 814
Registrován: 07 bře 2018, 11:22

Re: Comp24 - přípravné práce

Příspěvek od gilhad » 22 kvě 2024, 15:47

Já do teď taky lupové brýle používal, ale tohle je přece jen o kus dál, kam se s nima už nedostanu.
Na to zarovnání nožiček jsem byl pyšný, dokud jsem to neviděl tady. Věřím, že s tímhle bych to udělal líp, protože bych viděl co dělám a viděl bych to i s detaily.

Ty fotky toho chipu v http://mix.gilhad.cz//Blog/Blog.html#breakboard-atf1504 jsou skutečně maximum z toho, co jsem měl a to ještě znamenalo to vyfotit, přendat kartu do počítače, přetáhnout ten soubor a pak si ho prohlídnout.

Ten "mikroskop asi 2cm od chipu, zvětšení 35x" mám v reálněm čase a jsem tam schopný podle toho operovat pájku a ty výsledky vidět hned okamžitě.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host