Vzdálenost mezi vysílačem a příjmačem

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 778
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: Vzdálenost mezi vysílačem a příjmačem

Příspěvek od gilhad » 28 bře 2018, 14:42

Reseni je (ve zkratce) - hod tam wifi, xbee, nebo jine radiove pojitko (idealne jako hotovy modul z obchodu) a nauc se pomoci nej synchronizovat cas - idealne tak, ze dve arduina, takzde s nejakym takovym modulem, propojis jeste dratem a jedno vysle signal modulem, druhe ho modulem prijme a posle signal po drate, prvni zmeri, za jak dlouho ten signal dosel. Jakmile budes dosahovat dostatecne konstantni doby, tak mas prvni postupny cil.

Totez zopakuj s reprak/mikrofon a zpetna vazba dratem. jakmile dosahnes konstantni odezvy mas druhy cil.

Pak uz jen spojis obe reseni - posles radio tam, zvuk zpet, odectes cas, odectes zpozdeni zarizeni a mas zpozdeni signalu - prez ten vzorecek a par mereni na ruzne dalky to nakalibrujes a hotovo. Zapojeni tech modulu zakladni. googli
arduino.cz wifi
arduino.cz esp8266
a tak podobne, vyber si libovolne, co se ti bude libit.
Pokud to je sekacka, tak si muzes misto wifi dovolit i IR komunikaci na tyci nad sekackou a na tyci nad kontrolnimi stanovisti.
arduino.cz ir
arduino dálkové ovládání

a pro zvuk
arduino ovládání zvukem

elektricky to je základní učebnicové zapojení jako z toho článku, jen si to možná celé, i s tím arduinem dáš na tyč nad sekačku, ať ti to tolik neruší motor. IPokud to motor přeřve, tak ho na chvíli zastavit, zaměřit se a zase spustit, nebo to dát na desku olepenou molitanem, aby to tolik nebralo zvuk zespoda, jen z roviny a zvrchu.

Uživatelský avatar
BlindP
Příspěvky: 39
Registrován: 23 črc 2017, 00:46
Reputation: 0

Re: Vzdálenost mezi vysílačem a příjmačem

Příspěvek od BlindP » 28 bře 2018, 23:04

Ono to existuje, ale něco to stojí... :? https://arduino.cz/pozyx-presne-urcovan ... o-arduino/

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 778
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: Vzdálenost mezi vysílačem a příjmačem

Příspěvek od gilhad » 28 bře 2018, 23:29

To jsem netusil :) Vida co uz je vsechno hotove. Akorat 600 euro za jedno arduino a 4 kontrolni body je docela dost

SweetyX
Příspěvky: 6
Registrován: 27 bře 2018, 17:53
Reputation: 0

Re: Vzdálenost mezi vysílačem a příjmačem

Příspěvek od SweetyX » 29 bře 2018, 00:42

Přesně to je projekt, který jsem chtěl vybudovat.. Nevěděl jsem, že to někdo vymyslel už..
Stejně mi příjde 600e dost, jak jíž bylo zmíněno a proto si to chci zkusit vymyslet nějak sám.. Hledal jsem, jestli tam je i popsaný jak to funguje, ale to jsem nemohl nedohledat.. Proto se tímto tématem zabývám a chci ho zkusit vyřešit :)

Uživatelský avatar
BlindP
Příspěvky: 39
Registrován: 23 črc 2017, 00:46
Reputation: 0

Re: Vzdálenost mezi vysílačem a příjmačem

Příspěvek od BlindP » 29 bře 2018, 23:04

Nějaký popis tam je, ale moc to nechápu - https://www.pozyx.io/Documentation/how_ ... oning_work,
https://www.pozyx.io/Documentation/how_does_uwb_work.
Hlavně nechápu proč chceš zrovna tohle na sekačku? Sekačkou se seká venku, tak použij GPS+Glonass a nekomplikuj si zivot. 8-)

Hafajs
Příspěvky: 151
Registrován: 10 bře 2019, 10:19
Reputation: 0

Re: Vzdálenost mezi vysílačem a příjmačem

Příspěvek od Hafajs » 02 lis 2019, 09:33

Zdarec všichni. Vím že je to starý dotaz a ani jsem úplně důsledně nečetl všechny odpovědi, tak jestli to tu někde je tak se omlouvám. Ale ohledně té synchronizace času... nebylo by nejjednodušší signál poslat a vrátit? Vysílač odešle kdy chce, přijímač ho okamžitě vrátí a vysílač přijme. Je pak jedno "v kolik se to z pohledu přijímače stane" výsledný čas se dělí dvěma.... zbytek víme :)

KamilV
Příspěvky: 479
Registrován: 03 dub 2018, 15:27
Reputation: 0
Bydliště: Olomouc

Re: Vzdálenost mezi vysílačem a příjmačem

Příspěvek od KamilV » 03 lis 2019, 21:51

Přijímač ho ale nijak zpět nevrátí. Musel bys mít na každém zařízení vysílač i přijímač. Pak je důležité, abys měřil vzdálenost vždy jen mezi 2 zařízeními. Pokud bys poslal signál na všechny 4 zařízení a ony by hned odpověděly, zahltí se ti původní zařízení. Nebo mít každé zařízení na jiném kmitočtu a pohyblivá jednotka by s každým komunikovala na jeho frekvenci. Těch možností jsou mraky, celkem ideální mi vychází GPS.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů