Rozšíření pinů pro board pro čidla

cuniny
Příspěvky: 2
Registrován: 10 úno 2023, 21:17
Reputation: 0

Rozšíření pinů pro board pro čidla

Příspěvek od cuniny » 10 úno 2023, 21:40

Ahojte,

chtěl bych se zeptat, protože tomu moc nerozumím. Mám li např esp8266, a chci si udělat projekt, kde bude hromada čidel, jak je připojím? Lze pro to použít např. PCF8574 expandér? Nerozumím tomu jestli je jen pro tlačítka a ledky, nebo umí číst i data. Ale kromě tlačítek a ledek jsem nikde nic nenašel :-) Pokud to nelze, jaký je běžný postup? Např. jsem zapojil TFT displej, a zbývají mi 2 piny :-) a na to, že tam chci zapojit k tomu SD kartu, RF I/O, teploměr a další, tak mi to moc nepůjde :-) Moc díky za jakékoliv rady :-)

Pablo74
Příspěvky: 43
Registrován: 03 lis 2019, 17:00
Reputation: 0

Re: Rozšíření pinů pro board pro čidla

Příspěvek od Pablo74 » 11 úno 2023, 16:23

PCF8574 je expandér pro sběrnici IIC (I2C), video v češtině. Dá se použít i analogový multiplexor, např. obvod 4067.

Hledal bych přes google pojmy jako "Arduino more pins" (já vím, ptáš se na ESP8266, ale pro Arduino je víc článků a videí).

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 779
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: Rozšíření pinů pro board pro čidla

Příspěvek od gilhad » 11 úno 2023, 22:44

Jinak je ještě dobré pamatovat na to, jaké napětí na těch pinech máš (5v nebo 3V3) a u těch návodů se podívat, na jaké napětí tam jsou ty obvody na zmnožení pinů a na jaké napětí jsou ty senzory/výstupy, které tam chceš.

Ono je to potřeba pro tvoji potřebu nějak sladit, což se udělá celkem snadno - pro asi každý zmnožovač bude existovat podobná varianta v obou napětích, pro senzory/výstupy často taky a navíc je spousta převodníků úrovní mezi 5V a 3V3 logikou - takže je jen potřeba si to správně ohlídat.

cuniny
Příspěvky: 2
Registrován: 10 úno 2023, 21:17
Reputation: 0

Re: Rozšíření pinů pro board pro čidla

Příspěvek od cuniny » 12 úno 2023, 08:10

Počkat, díky za odpovědi, ale lze tedy pcf8574 použít na čtení např teploty z čidla? Nebo rf reciever? Já ho tu mám, a nepovedlo se. Přes i2c scanner ten expander vidím na 0x20, ale jak číst co je na pin 0 za data?

peterple
Příspěvky: 156
Registrován: 22 zář 2021, 20:20
Reputation: 0

Re: Rozšíření pinů pro board pro čidla

Příspěvek od peterple » 12 úno 2023, 09:09

Problém je že o tom nič nevieš. Potom vymýšlaš veci ktoré nestoja za reč (za príspevok). Ako ti tu už bolo naznačné jeden z problémov je napätie. Lenže to je ten najmenší problém. Píšeš že chceš pripojiť na expandér teplotné čidlo. Lenže si nenapísal aké. Od toho záleží ako sa ten údaj vyhodnocuje. A to je od pomerne jednoduchého merania odporu, alebo napätia cez zložitejšie meranie odporu až k digitálnemu protokolu. Zoberme si posledný príklad taký DS18B20.
Tu je kód ktorý pracuje s touto konkrétnou súčiastkou.
https://github.com/matmunk/DS18B20/blob ... S18B20.cpp

Lenže ten kód využíva ďalšiu obecnejšiu vec čo je protokol one wire
https://github.com/PaulStoffregen/OneWi ... neWire.cpp

Rozumieš tomu čo je v tých dvoch programoch napísané? Ak nie tak si nemôžeš napísať vlatný kód na expandér. Prípadne ani nemôžeš zabadať že to je nemožné. Nakoľko ani nevieš čo to obnáša pracovať s expandérom a nechápeš že takto one wire protokol nejde urobiť.

Fórum vie poradiť v nejakéj konkrétnej veci ale nedokáže naučiť tisíce poznatkov ktoré musíš ovládať aby si bol také niečo schopný vytvoriť.

To isté RF recieiver. Tam to je o nejakom UARTe a to tiež neurobíš cez expandér ani keď budeš programovať jak Bill Gates.

Jediné čo sa dá expandérom zvládnuť sú tupé digitálne vstupy/výstupy ktoré sa čítajú/menia nie moc rýchlo (treba vedieť ako pracuje I2C zbernica) To je dôvod prečo to používajú maximálne na ledky a nejaké tlačítka. Nieže by sa nenašli žiadne ďalšie zariadenia čo by sa tam pripojiť dali. To samozrejme áno. Ale musíš vedieť hovadsky dopodrobna ako tie zariadenia pracujú a potom musíš byť schopný napísať podobný kód ako je pre ten one wire. Inak zabudni.

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 779
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: Rozšíření pinů pro board pro čidla

Příspěvek od gilhad » 12 úno 2023, 10:33

To isté RF recieiver. Tam to je o nejakom UARTe a to tiež neurobíš cez expandér ani keď budeš programovať jak Bill Gates.
Nevěřil bys, co jsou schopní někteří lidé udělat :D
Podobnou ptákovinu můžeš snadno přečíst přez shift-registr
https://youtu.be/7aXbh9VUB3U?t=1647
Nebo naopak zapsat a poslat. A podobně to lze udělat i pro jiné protokoly. :D


Ben Eatera fakt doporučuju, umí pěkně vysvětlit i dost složité věci a hlavně ukázat, jak se dá z jednodušších věcí poskládat něco složitějšího https://www.youtube.com/watch?v=HyznrdD ... 5dvjafglHU
Ale musíš vedieť hovadsky dopodrobna ako tie zariadenia pracujú
Naprostý souhlas :D

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Rozšíření pinů pro board pro čidla

Příspěvek od kiRRow » 12 úno 2023, 10:38

No další možností je použít mikrokontrolérů více a práci jim rozdělit. ESP8266 bude zajišťovat komunikaci s okolním světem, mega2560 se zase díky hromadě pinů může vykecávat s 30ti teploměry a měřená data po sběrnici odesílat na ESP - nebo je bude ukládat do nějaké paměti, kde si je ESP může později vyzvednout ...

peterple
Příspěvky: 156
Registrován: 22 zář 2021, 20:20
Reputation: 0

Re: Rozšíření pinů pro board pro čidla

Příspěvek od peterple » 12 úno 2023, 10:57

Hej to sa dá, ale zase musíš vedieť hovadsky do podrobna ako urobiť komunikáciu medzi modulmi. Úplný laik urobí tutoriál kde má dve arduína ktoré si cez Serial.print a Serial.read vymenia jeden textový reťazec. Potom sa bude vypytovať ako urobiť veci ktoré dokáže ledva UDP, či TCP protokol alebo MODBUS. A zase skončíme tam kde na začiatku.
Nič o tom neviem ale chcem vyrobiť hodinky s vodotryskom. Neporadíte mi ako to urobiť za dva dni? Mám doma Dremel frézku a pár vrtáčikov.

Samozrejme na všetko sú knižnice, ale bez znalostí sa to nedá. A je to hovadsky zložité urobiť to tak aby to fungovalo spoľahlivo. Lebo je tu 1000 vecí čo to dokážu zabiť. Už len taká nenápadná vec ako je vzdialenosť je pre laika neprekonatelná vec. Dajme tomu že na stole mu to funguje. Potom to ponaťahuje 10m káblami a čuduje sa že to nefunguje.

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozšíření pinů pro board pro čidla

Příspěvek od jankop » 12 úno 2023, 16:10

vedieť hovadsky do podrobna

V principu souhlasím s peterple, protože je patrné, že tazatel má opravdu nulové zkušenosti. Těžko v takovémto obecně položeném datazu radit, to by bylo na knihu.
Expandovat vstupy/Výstupy jde kde čím. Analogový či binární multiplexer je dostupný a není drahý. V mnoha případech by bylo možné použít i originální knihovny. Na druhé straně. na I2C bus může být několikero senzorů a na One Wire jich může být neúrekom.
No a pak to "programátor" všechno zabije pomocí delay(5000); :D

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Rozšíření pinů pro board pro čidla

Příspěvek od kiRRow » 12 úno 2023, 18:08

Souhlasím s tím co tvrdíte, nesouhlasím se způsobem jakým to předkládáte. Ano, není to o tom slepit 2examply do hromady a zapojit to podle fritzing schématu... ale všichni jste nějak začínali... někdo to vzdá po přenosu prvního byte ... někdo jiný si uvědomí, že na tom jde postavit vlastní komunikační protokol. Kolega se tady slušně ptá, a docela správně se ptá jak takovou hromadu věcí na tak málo pinů připojit ... ptá se jestli to jde, ano jde to ... za předpokladu určitých znalostí.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů