Komunikácia s TUYA záplavovým senzorom

Odpovědět
romanm
Příspěvky: 45
Registrován: 11 pro 2018, 23:17
Reputation: 0

Komunikácia s TUYA záplavovým senzorom

Příspěvek od romanm » 12 led 2021, 22:03

Mám wifi záplavový senzor TUYA, niečo takéto https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... web201603_
Komunikuje to len cez mobilnú aplikáciu, v ktorej musíš byť zalogovaný kdesi v číne a ktovie, čo to ešte odosiela mimo LAN. Chcel by som s arduinom nejakým spôsobom odchýtavať túto komunikácia a pri alarme zaplavenia urobil adekvátne kroky (zavrieť ventil a pod.).
Riešil ste niekto niečo podobné? Problém je ten, že tento senzor je "ticho", až pokým nevznikne alarm. Vtedy sa nachvíľu pripojí do siete a pošle niekoľko paketov.

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Komunikácia s TUYA záplavovým senzorom

Příspěvek od ondraN » 13 led 2021, 11:32

Nebylo by jednodušší si koupit k tomu arduinu nějaký senzor vody (případně GSM modem pro poslání SMS) a udělat to znovu? Pak ti to bude dělat přesně to, co si vymyslíš.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Komunikácia s TUYA záplavovým senzorom

Příspěvek od pavel1tu » 13 led 2021, 13:08

Já koupil opravdu levný símač z ALI s PCB senzorem (taková vidlička z PCB).
Senzor jsem zahodil a nahradil ho svým senzorem z nerezu (2 nerezové tyčky).
Pak jsem si potenciometrem nastavil kdy to má spínat DO (digita output) a je tam i možnost AO (analog output) - to zpracovávám Arduinem.

Pokud nechceš Arduino, je verze přímo s relé.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

romanm
Příspěvky: 45
Registrován: 11 pro 2018, 23:17
Reputation: 0

Re: Komunikácia s TUYA záplavovým senzorom

Příspěvek od romanm » 14 led 2021, 18:33

Pôvodne som to chcel riešiť tiež tými "dažďovými" snímačmi + Pro mini s bezdrôtovým prenosom cez NRF24L01 anapájaním tužkovými batériami. "Velkým" arduinom s NRF s anténou by som komunikoval s týmito záplavovými snímačmi. Treba tam však riešiť optimalizáciu spotreby, kdežto tie TUYA snímače to majú už vyriešené. Baterky tam vydržia cca rok a viac. V konečnom dôsledku tá moja skladačka vyjde cenovo viacej, ako tých smiešnych 5€ za ten TUYA senzor.
Potrebujem 6-7ks tých záplavových snímačov, tak mi naozaj prišlo jednoduchšie použiť tie TUYA. Len som nevedel, že treba byť zalogovaný na TUYA serveri. Vychcaní Číňani chcú mať prehľad o TUYA senzoroch z celého sveta. Podobne sa chovajú aj čínske kamery a iné čínske "zariadenia", preto si treba dávať pozor.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Komunikácia s TUYA záplavovým senzorom

Příspěvek od pavel1tu » 14 led 2021, 19:14

Tak to asi většina lidí tuší, že cokoliv "čínského" s WiFi funguje JEN přes servery/aplikace výrobce.
Mám tu 4 Xiaomi kamery, tedy s alternativním FW, ty mi do domácí sítě posílají video-stream.
Ten nijak nezpracovávám, má vlastní VLAN, kam se mohu připojit ze služebky a kouknout na rybičky v akvárku, feferonky na balkoně, předsíň a kukátkem na chodbu.

Jako domácí kameru mám mimo alarm zatím kamerku od Honeywell, ale uvažuji o nějaké lepší, něco od Hikvision, alespoň 5MPx, detekci pohybu, odesílání emailu a fotek na NAS/cloud.
Ale moc tomu nerozumím, tak už rok vybírám a vybírám ...
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

jonasplv
Příspěvky: 13
Registrován: 19 bře 2019, 21:41
Reputation: 0

Re: Komunikácia s TUYA záplavovým senzorom

Příspěvek od jonasplv » 15 led 2021, 09:16

Píšeš, že tú TUYA srandu máš doma.
Tak ju vykuchaj, ak pcb nie je zaliate v epoxide, určite uvidíš že je osadené s nejakým ESP, nájdi si k nemu RX, TX, GND, GPIO0 a nahraj si do neho vlastný FW s uspávaním cez deep sleep, tak ako sa to robí zo sonoff modulmi, aspoň ho takto využiješ, inak tú komunikáciu rozumne neodchytíš.

Isto je to robené tak, že senzor vody je cez zem zapojený na ADC, kde meriaš cca každých 5 sec. stav na ADC za mokra a za sucha... Ešte pull up rezistor 1M s ADC na Vcc a je to...
Ostatný čas esp uspíš aby CR2032 vydržala aspoň ten rok...
ESP do wifi nemusíš pripájať zakaždým, stačí len pri alarme vody.
ESP pracuje od 2,5V do 3,6V, nabitá CR2032 ma 3V, môžeš ju dať napriamo.
prípadne doplniť boost modulom, ten spraví aj z 1V 3V3, aby si využil celú kapacitu batérie.

Prípadne pastni sem foto pcb ak si nevieš sám rady.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů