Síť čidel

Odpovědět
Toms
Příspěvky: 1
Registrován: 21 úno 2019, 20:32
Reputation: 0

Síť čidel

Příspěvek od Toms » 21 úno 2019, 21:33

Dobrý den,
potřeboval bych poradit jako začátečník. Chtěl bych si postavit síť z cca 30 interiérových čidel teplota+vlhkost. U každého čidla by měl být display, který by mě zobrazovat aktuální teplotu/vlhkost z čidla a další údaje z hlavní jednotky (teplotu venkovního čidla, čas, atd). U čidla by měli být 3 tlačítka - přepínání zobrazených dat a klávesa na potvrzení. Kromě zobrazení informací musí čidlo umět i nastavit nějakou hodnotu (požadovaná teplota) pomocí tlačítek a tuto hodnotu odeslat do hlavní jednotky. Vzdálenost mezi hlavní jednotkou a čidly je do 15 m. Ke každému čidlu vedou 4 dráty (SYKFY 2x2x0.5).
Hlavní jednotka bude připojena do LAN sítě a měla by umět shromažďovat informace o teplotě/vlhkosti z jednotlivých čidel a o požadované teplotě. Dále by měla mít k dispozici i údaje z venkovních čidel (teplota, vlhkost, tlak, apod) - tzn. "sdílená data".
Postavení samotných čidel není asi problém, jako display bych použil bud nějaký OLED nebo display pro 5110. S čím si ale nevím rady je zajištění komunikace mezi jednotlivými čidly a "hlavní jednotkou".
Moje představa je, že čidlo bude "spát" a např. jednou za n-sekund (asi 60) se probudí a odešle do hlavní jednotky svoje data (teplota, vlhkost, požadovaná teplota) a načte si "sdílená data". Při stisknutí libovolného tlačítka se probudí a začne zobrazovat načtená data.
Jaký by jste doporučili typ sběrnice a komunikační protokol aby byla komunikace jednoduchá a spolehlivá?

Předem děkuji za rady i jakékoliv postřehy.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Síť čidel

Příspěvek od pavel1tu » 22 úno 2019, 10:02

Ahoj,

nevím jak na to spěcháš, ale máme v plánu na toto téma udělat PCB, aby se vešlo do elektrikářské krabičky, umělo napájení 5-48V (+ baterka?) nebo 230V, co funkčně o tom se teprve dohadujem - zatím OLED,čidlo přiblížení nebo gest,foliová tlačítka, funkce termostatu, alarmového čídla, konektor na OneWire ,konektror na čidlo pohybu/kontakt, komunikačně se hádáme - já jsem pro moduly RFM9xxx nebo BT ostatní lobují WiFi.

Letos chceme jen:
-určit - HW, konektry, co bude v základu, co z konektorů
-Prototip včetně PCB
-Program - jen toho základu HW na desce + komunikace na centrálku.

Centrálku řešit nebudem - tu už každý máme a každý jinou

Takže si můžeme navzájem sdělovat co kdo vymyslel a co jak funguje.
problém je, že to plánujeme dodělat až koncem roku - teď řeším něco jiného.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

AstroMiK
Příspěvky: 592
Registrován: 08 pro 2017, 19:05
Reputation: 0

Re: Síť čidel

Příspěvek od AstroMiK » 22 úno 2019, 17:57

Ten nápad ve stylu "... jednou za n-sekund se probudí a odešle data ..." se mi nelíbí.
To by hrozilo, že se dvě čidla zároveň rozhodnou sdělit centrále svoje naměřené hodnoty a komunikace se zhroutí.

Myslím, že by bylo nejlepší, kdyby si celou komunikaci se všemi čidly ovládal jen MASTER (ta centrála). Postupně by se každého z těch 30 čidel ("Slejvů") ptal na jejich hodnoty.
Případně by jim mohl i nějaké hodnoty (příkazy) odesílat.

Já bych to řešil komunikační linkou RS485 (dva dráty v SYKFY napájení +/- a dva dráty komunikace A/B).
A jako protokol bych použil nějaký zjednodušený MODBUS.

ohruska
Příspěvky: 235
Registrován: 08 pro 2017, 20:56
Reputation: 0

Re: Síť čidel

Příspěvek od ohruska » 22 úno 2019, 19:21

Pokud by byla v dosahu čidel WIFI, řešil bych to ukládáním dat na uložiště. Já ke své spokojenosti používám https://thingspeak.com.
Centrální jednotka by načítala poslední uložená data z uložiště. Data jsou potom dostupná odkudkoli.
Potom by se daly použít pro samostatné jednotky WEMOS MINI s OLED LCD displejem a jako čidla STH30 nebo BMP180.
Odesílání dat po 1 minutě se mě zdá příliš často, používám interval 5 minut a je to vyhovující.
Ota

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů