Máte někdo zkušenost s Seeeduino XIAO?

PetrB
Příspěvky: 141
Registrován: 20 čer 2018, 13:39
Reputation: 0

Máte někdo zkušenost s Seeeduino XIAO?

Příspěvek od PetrB » 11 bře 2021, 16:45

Ahoj,
při brouzdání internetovým tržištěm jsem narazil na toto https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... FIRPa&mp=1. Máte s tím někdo zkušenost? Píšou, že je to kompatibilní s Arduino prostředím (Stejný jazyk?). Vypadá to, že má konfigurovatelné piny a hlavně hodně paměti. Jak se vám to pozdává?

Pb

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Máte někdo zkušenost s Seeeduino XIAO?

Příspěvek od pavel1tu » 11 bře 2021, 17:40

Mám desku se SAM21 od ROBODYN a jsem spokojen, nevím tedy co od toho očekáváš, ale ALI bych se vyhnul a raději koupil něco se SAM21 od "značkových" výrobců. Osobně jsem nikdy tolik paměti nepotřeboval, ani takový výkon.
Probírá se to tu dokola, pak jsou lidi zklamaní, když to nefunguje nebo funguje napůl.

PS: koupil jsem to jen kvůli podpoře EDBG, chceme na kroužku postoupit do dalšího levelu a vybíráme platformu co nejjednodušší a bez nutnosti dalšího HW - aby fungoval debuging.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

PetrB
Příspěvky: 141
Registrován: 20 čer 2018, 13:39
Reputation: 0

Re: Máte někdo zkušenost s Seeeduino XIAO?

Příspěvek od PetrB » 11 bře 2021, 17:46

Tak mne v první chvíli zaujala ta paměť. Teď trochu "bojuji" s nano, ale podařilo se mi tam v podstatě dostat co potřebuji. Takže očekávání žádná, spíše zvědavost. Po rychlosti tolik nekoukám, jenom jsem drobátko "paměťový nenasyta", protože běžně programuji pod Win a tam na nějaký byte nekoukám ;-)

Uživatelský avatar
Caster
Příspěvky: 380
Registrován: 11 zář 2019, 09:02
Reputation: 0

Re: Máte někdo zkušenost s Seeeduino XIAO?

Příspěvek od Caster » 11 bře 2021, 20:30

Nebál bych se toho a zkusil. Osobně jsem krátce po vyzkoušení Arduino Pro Mini ATMega328P 3.3V hned přešel na holý ATtiny202 od Microchipu, který programuji pomocí MPLAB SNAP, MPLAB X IDE (Compilátor XC8) a start.atmel.com

To je samozřejmě už jinej level ;) . ATtiny a programátor SNAP lze koupit na tme.cz

Microchip má dobrou podporu a spoustu ukázkových příkladů, jak plně využít všechny možnosti chipu, např. TB3216-Getting-Started-with-USART-90003216A.pdf

Nyní třeba pracuji na náhradě snímače teploty Oregon Scientific, který se mi rozbil, pomocí ATtiny202 a vysílače 433 MHz. Využiju skoro všechny možnosti chipu: RTC pro probuzení chipu každých 40 s, změření teploty pomocí interního čidla teploty a ADC převodníku spuštěného pomocí Eventu, odeslání teploty do vysílače pomocí synchronního USARTu a modulování signálu Manchester kódem pomocí programovatelné logiky (CCL) a generování pauzy 9,6 ms mezi dvěma sadami odesílaných dat pomocí TCB. Ukázka generovaného 0xE, data začínají LSB tj. 0111, 0xEC40 je identifikace čidla teploty THN132N. Musím jen vyzkoušet, zda vše funguje, jak má, a data se přijímají na základnové stanici Oregon Scientific.

K Arduinu se občas vrátím, když potřebuji vyzkoušet nějaký modul, který pak použiju pro vlastní návrh plošného spoje.

P.S. Pro správnou funkčnost programátoru SNAP s MCU ATtinyxxx (0-Series) je třebe provést jeho drobnou úpravu viz ETN #36 MPLAB® SNAP AVR UPDI/PDI/TPI Interface Modification

PetrB
Příspěvky: 141
Registrován: 20 čer 2018, 13:39
Reputation: 0

Re: Máte někdo zkušenost s Seeeduino XIAO?

Příspěvek od PetrB » 12 bře 2021, 22:52

Díky za tipy. Asi si koupím nějaký kousek do zásoby a časem ho zkusím.

Pb

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Máte někdo zkušenost s Seeeduino XIAO?

Příspěvek od pavel1tu » 13 bře 2021, 09:59

Pokud chceš dělat "složitější" věci časem, vybírej něco s debugerem (online) a možností krokování programu. Já nejsem moc dobrý programátor a pak se lépe hledají chyby.
Já do tohoto moc nepronikl, ale je tu dost zkušenějších.

Příspěvek s ATTiny nechápu, když píše že ho zaujala hlavně větší paměť a někdo sem nahodí ATTiny
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Máte někdo zkušenost s Seeeduino XIAO?

Příspěvek od ondraN » 13 bře 2021, 10:35

Jako ideál se mi jeví použití modulů s STM32 spolu s Eclipse, které je podobné Visual studiu. Běžně se dají koupit levně moduly s SMT32F103, které má 20KB RAM, 128KB Flash, frekvenci až 72MHz. Dále je na trhu spousta NUCLEO modulů s jinými STM32 procesory. CubeMX výrazně ulehčí konfiguraci procesoru, velmi dobrý debugger, možnost použití realtime systémů FreeRTOS nebo Azure. Výkonější STM nabízejí stovky KB RAM a frekvenci jádra stovky MHZ, minimální spotřeba, mraky periferií, převodníků, časovačů. Od okamžiku, kdy jsem s nimi začal pracovat, se mi líbí čím dál více a zatím jsem nenarazil na nějaké hranice HW ani vývojového prostředí. U arduino prostředí je největší nedostatek absence ladění. Taky přílišná jednoduchost a distance od HW MCU, která je přitažlivá pro začátečníky, začne být za chvíli silnou brzdou. Vývojové prostředky od ST jsou zdarma bez omezení licence na účel. Ke každé řadě je k dispozici knihovna pro práci s HW MCu na vyšší a nižší úrovni v C.

PetrB
Příspěvky: 141
Registrován: 20 čer 2018, 13:39
Reputation: 0

Re: Máte někdo zkušenost s Seeeduino XIAO?

Příspěvek od PetrB » 13 bře 2021, 10:51

Tak jsem si včera objednal dva kousky a uvidíme, co z toho bude. Zatím mi svět Ard stačí (Nano nebo Mega s Lan shieldem a jsem spokojený). Pro vývoj používám Visual studio doplněné o Visual micro, které má i nějaký debugger (zatím jsem do něho moc nepronikl, serial.println mi stačí).
Vzhledem k tomu, že jsem zvyklý programovat trochu jiným stylem, tak někdy dost pěním. Hlavně proto, že jsem se ještě nějak nesžil s C++ (no i když kdysi jsem se mu vyhýbal jako čert kříži, takže pokrok)

Díky

Pb

Uživatelský avatar
Caster
Příspěvky: 380
Registrován: 11 zář 2019, 09:02
Reputation: 0

Re: Máte někdo zkušenost s Seeeduino XIAO?

Příspěvek od Caster » 03 lis 2021, 12:17

pavel1tu píše:
13 bře 2021, 09:59
Příspěvek s ATTiny nechápu, když píše že ho zaujala hlavně větší paměť a někdo sem nahodí ATTiny
I s malým kašpárkem se dá zahrát velké divadlo ;) .

Mě na Seeeduinu zaujala hlavně možnost komunikace přes USB a DAC, už jsem si ho objednal. Použiju ho na analogový měřák výkonu CPU počítače. Program v C++ na Windows bude periodicky měřit aktuální výkon CPU v % (už mi funguje), přes USB ho bude posílat Seeduinu a to pomocí převodníku DAC bude zobrazovat aktuální výkon CPU na klasickém mikroampérmetru :) . Výhodou je, že USB bude současně napájet Seeeduino.

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Máte někdo zkušenost s Seeeduino XIAO?

Příspěvek od ondraN » 03 lis 2021, 12:53

To by šlo i s použitím klasického analogWrite (PWM) u běžného arduina. Magnetoelektrický přístroj měří střední hodnotu signálu, takže ani nemusíš dát usměrňovač a pro frekvence nad 20Hz ani nemusíš filtrovat. Pro takový učel asi ani nebude vadit rozlišení v 256ti urovních.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů