Výběr HW pro zařízení - Začátečník

Odpovědět
kalupo
Příspěvky: 2
Registrován: 05 pro 2020, 21:32
Reputation: 0

Výběr HW pro zařízení - Začátečník

Příspěvek od kalupo » 05 pro 2020, 21:40

Zdravím,

protože jsem úplný začátečník v tomto oboru (jsem čistokrevný strojař), tak jsem se rozhodl napsat na toto fórum o radu.
Líbí se mi všechny ty pohybující se věci, které se dají řídit pomocí arduina a tak jsem se rozhodl, že bych toho chtěl využít. Chtěl bych si také něco poskládat. Rozhodl jsem se, že pro začátek bych začal na nějakých komponentách za pár korun a pokud by se mi to na nich podařilo rozpohybovat a plnilo by to mnou očekávanou funkci, tak bych koupil komponenty dražší (mluvím zejména vzhledem k mému očekávanému využití asi o motoru).

Nyní ale konkrétně k věci a požadavkům, s čím bych chtěl od vás zkušených pomoct.

Chtěl bych si poskládat věc, která bude fungovat tak, že pomocí krokového motoru budu natáčet nějakým předmětem. U tohoto předmětu bych chtěl regulovat rychlost otáčení a pokud možno také úhel, o který se předmět otočí. Další věc není nezbytně nutná, ale líbilo by se mi kdyby před tímto pohybem zazněl nějaký zvukový signál a poté po dokončení tohoto pohybu by se signál zopakoval.

Chtěl bych si vždy hodnoty rychlosti otáčení zadat na displeji (například pomocí kolečka zvolit v menu), tady bych chtěl volit také hodnoty úhlového rozsahu a zvolit si možnost zda zazní zvukový signál či nikoliv. Jakmile by byly hodnoty v menu zadány, tak by se pohyb odstartoval například stisknutím nějakého dalšího tlačítka.

Protože se blíží vánoční svátky, tak jsem si chtěl všechny potřebné komponenty k tomuto objednat, abych se s tím mohl ve volném čase hrát a zkoušet si ladit. Ale jelikož jak již jsem psal na začátku, nevím přesně co vše je k tomuto účel nezbytně nutné pořídit (různé shieldy, drivery, typ arduina, typ krokového motoru - jak jsem psal výše, nyní bych šel nějakou levnější cestou, poté bych si pořídil i dražší komponenty, které by vycházeli z návrhových výpočtů potřebného výkonu motoru, rychlosti atd., výpočty budu ale realizovat až poté, co si ověřím, že opravdu něco takového vůbec dokážu). Proto bych vás chtěl pokud budete ochotní poprosit o radu, zda byste mi byli schopni nějaké takovéto komponenty pro začátek doporučit.

Děkuji a přeji hezký den.

Uživatelský avatar
Caster
Příspěvky: 380
Registrován: 11 zář 2019, 09:02
Reputation: 0

Re: Výběr HW pro zařízení - Začátečník

Příspěvek od Caster » 05 pro 2020, 23:11

Začal bych blikající LEDkou. Všechno chce svůj čas a vývoj ;) .

kalupo
Příspěvky: 2
Registrován: 05 pro 2020, 21:32
Reputation: 0

Re: Výběr HW pro zařízení - Začátečník

Příspěvek od kalupo » 06 pro 2020, 05:31

Ahoj, blikajici LEDku mám již za sebou, i nějaké další základní úkoly týkající se arduina. Ale tam jsem vždy mohl používat komponenty přesně ze startovního kitu a byl vždy přesně popsán způsob zapojeni, atd. Samozřejmě jsem nad tím vším přemýšlel a neopisoval to bezmyšlenkovitě.

Nyní mi spíš ale jde hlavně o volbu HW komponent? Tím ale samozřejmě nevylučuji, že pak radu potřebovat nebudu. Jde mi o to abych měl doporučen nějaký HW, který stoprocentně vím, že bude v tomto okamžiku fungovat tak jak má a případná jediná chyba proč by něco nefungovalo je mezi počítačem a židlí.

Jinak jak jsem psal, že jsem úplný začátečník, tak to bylo spíše ze skromnosti, protože vím, že se mám toho ještě dost učit, ale pár zkušeností již mám. Například jsem si pořídil 3D tiskárnu, přehrál si tam firmware, v něm si upravil pár řádků k obrazu svému, pomocí odkomentování zařídil automatické vyrovnání podložky, zkalibroval osy a extrudér, přejmenoval tiskárnu, atd. Díky těmto úpravám se ta tiskárna aspoň podle mého názoru dostala úplně na jinou úroveň a tiskne srovnatelně s tiskárnami o několika tisíc dražšími. Ale to jsem nechtěl v prvním momentě vypisovat, zdálo se mi to zbytečné. Čímž jsem ale možná dost zkreslil váš možný pohled na situaci. Dále jsem pomoci arduina a diod dělal různě se pohybující a blikající věci, vše to byly ale většinou takové opravdu základy.

Za všechny případné rady děkuji.

analytik
Příspěvky: 148
Registrován: 26 čer 2020, 12:48
Reputation: 0
Bydliště: Děčín

Re: Výběr HW pro zařízení - Začátečník

Příspěvek od analytik » 06 pro 2020, 06:47

Ze zkušenosti doporučuji opačné pořadí vývoje projektů.
Začnu blokovým schématem pak vývojový diagram a až nakonec volba komponent a schéma jejich propojení.
Při současném tempu vývoje tržní nabídky než dokončím první dvě etapy, už jsou k mání novinky, na které jsem ani nepomyslel.
Mám v šuplíku desítku Arduin všech kalibrů, ale trh nabízí výkonnější a levnější moduly ESP.
Hodně úspěchů při hraní pod stromečkem přeje Jarda.

Uživatelský avatar
jede_robot
Příspěvky: 53
Registrován: 15 led 2020, 21:18
Reputation: 0

Re: Výběr HW pro zařízení - Začátečník

Příspěvek od jede_robot » 06 pro 2020, 13:04

Projdi si web RoboDoupě, zvláště články se slovem "krokohrátky" v názvu.
jrt
jederobot.cz, robodoupe.cz

Hanz
Příspěvky: 262
Registrován: 25 dub 2019, 23:52
Reputation: 0

Re: Výběr HW pro zařízení - Začátečník

Příspěvek od Hanz » 06 pro 2020, 16:01

já jsem čerpal, stále čerpám a budu čerpat vědomosti z "BIBLE" pro Arduináře od Zbyška Vody a týmu
https://www.hwkitchen.cz/arduino-kniha- ... m-arduina/
taky tohle forum je obrovská studnice nápadů, návrhů, řešení, pomoci ....
hodně štěstí a trpělivosti ;) přeje Hanz

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr HW pro zařízení - Začátečník

Příspěvek od pavel1tu » 06 pro 2020, 18:42

- tlačítkové moduly, klávesnice 4x4 atd. haléřové záležitosti, jsou buď maticové nebo na analog
- displej I2C 16x2 nebo 20x4 - sice jen znakový, ale levné a spousta zábavy
- LED DOT displej třeba 8x8 LED nebo i 4 moduly vedle sebe - je tu na foru projekt hodiny nebo budík už nevím
- pro začítek i LCD displej stačí I2C malý těch 128x64 bodů ale ne OLED

- pak nějaké moduly na měření teploty, světla, gest, vzdálenosti ....

- programovatelný LED pásek (NEO)

a máš zábavy ....
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů