Meranie vlhkosti a teploty

Odpovědět
Stromo
Příspěvky: 3
Registrován: 28 zář 2017, 12:46
Reputation: 0

Meranie vlhkosti a teploty

Příspěvek od Stromo » 28 zář 2017, 12:56

Zdravim vsetkych

Prosim Vas o radu.mal by som zaujem o vytvorenie monitorovacieho zariadenia teploty a vlhkosti. Jedna sa vsak o zariadenie kde by malo byt cca 40 cidiel a vzdialenost najvzdialenejsieho cidla by mala byt okolo 12m od riadiacej jednotky,ktora by mohla byt ovladana cez dotykovy display a bolo by celkom fajn keby si to zariadeniebdokazalo aj uchovavat namerane hodnoty.

Prosim Vas o nazor ci sa to da postavit na Arduine alebo Raspbery.dik

Wojta
Příspěvky: 184
Registrován: 22 črc 2017, 16:39
Reputation: 0

Re: Meranie vlhkosti a teploty

Příspěvek od Wojta » 28 zář 2017, 16:23

Je mnoho věcí které mohou ovlivnit zda to na arduinu půjde. V základě by to neměl být problém pokud nebudete vyžadovat třeba nějaké extra rychlé měření dat. Kvůli dotykovému displeji bude potřeba něco výkonějšího, MEGA by asi měla stačit. Zbytek už bude záviset na tom jak si to rozvrhnete :D jaká čidla, jaká komunikace...

K čemu směřujete s tolika čidly, to mě docela zajímá!

Stromo
Příspěvky: 3
Registrován: 28 zář 2017, 12:46
Reputation: 0

Re: Meranie vlhkosti a teploty

Příspěvek od Stromo » 03 říj 2017, 08:31

Jedna sa o meranie vlhkosti v streche a nasledne zvazujem aj v podlahe medzi podlaziami. Mam okal co je dom z drevotriesky a dost ma tieto veci zaujimaju aj z hladiska pripadneho poskodenia sklenej vaty

martinius96
Příspěvky: 579
Registrován: 01 srp 2017, 19:29
Reputation: 0
Bydliště: Poprad
Kontaktovat uživatele:

Re: Meranie vlhkosti a teploty

Příspěvek od martinius96 » 02 lis 2017, 10:43

Na 12 metrov neverím, žeby to šlo. Napríklad teplota by šla. DS18B20 sa dajú na Onewire zbernici použiť až na 300 metrov.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Meranie vlhkosti a teploty

Příspěvek od pavel1tu » 03 lis 2017, 11:24

Mám doma na stole Arduino NANO + 10ks DALLAS DS18B20 (pouze teplota) + OLED displej.
Nemám problém komunikovat po "trojdrátu" s 5ti čidly komunikuji normálně, zobrazuji každých 5s jedno čidlo na displeji (i vyčítám jednou za nějakou dobu).
Podle mne to nebude problém i s DHT22 (teplota + vlhkost), jen co zatím neumím - je ukládání někam do paměti (ideálně asi SD karta, záleží kolik dat požadujete aby si to pamatovalao a četnost vyčítání)- a nevím jak s vyhodnocením a zovrazení - to asi přes modul s WWW serverem - tam by to mohlo i jednoduše kreslit grafy - takto daleko jsem se zatím nedostal - tak jen nápad jak by se to dalo.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Meranie vlhkosti a teploty

Příspěvek od pavel1tu » 04 lis 2017, 20:11

Nesehnal jsem v oklí DHT22, tak jsem vyzkoušel alespoň ten Dallas
Nejprve se mi neozýval na 20m kabelu, pak mne napadlo ho rozmotat a natáhnout po bytě a - fungoval ....
DHT22 je pokud správně čtu také na 1-Wire sběrnici, tak by to mělo fungovat.

připojeno 3drátově kabelem ze "zabezpečovačky" nějaký kroucený kablík :-)
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Stromo
Příspěvky: 3
Registrován: 28 zář 2017, 12:46
Reputation: 0

Re: Meranie vlhkosti a teploty

Příspěvek od Stromo » 21 lis 2017, 07:44

Pani dakujem za Vase prispevky a hlavne ochotu sa zaoberat touto vyzvou. Mne totizto tieto veci nic nehovoria a nevyznam sa v tom. K tomu ukladaniu dat - frekvencia ukladania by stacila hodinova, muselo by to byt adresne k danemu cidlu aby boli identifikovatelne udaje.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Meranie vlhkosti a teploty

Příspěvek od pavel1tu » 21 lis 2017, 10:11

Stromo píše:
21 lis 2017, 07:44
Pani dakujem za Vase prispevky a hlavne ochotu sa zaoberat touto vyzvou. Mne totizto tieto veci nic nehovoria a nevyznam sa v tom. K tomu ukladaniu dat - frekvencia ukladania by stacila hodinova, muselo by to byt adresne k danemu cidlu aby boli identifikovatelne udaje.
No ono je dobre si k danemu čidlu vyčíst čas který potřebuje na změření, u některých "čínských" je to až 800ms, častější vyčítání vede k "zaseknutí čidla" - jak jsem četl.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 49 hostů