Dallas 18B20 bez adresy na každém vstupu

ok1vkt
Příspěvky: 26
Registrován: 06 úno 2018, 16:29
Reputation: 0

Dallas 18B20 bez adresy na každém vstupu

Příspěvek od ok1vkt » 07 bře 2018, 07:58

Zdravím všechny :-)
Začínám s ardu, a chci se zeptat.... To že maji dallasy každy svoji adresu vim, ale nechci ji do programu zadávat ručně! Chci to hlavně z praktického hlediska-v případě poškození snímače a jeho výměny, aby se nemusel přepisovat program (adresa).
Napadlo mně tedy, že dám každý dallas zvlášť na jiný vstup. Tzn, co vstup to 1 snímač. Vstupů mám naštěstí dost. Snímačů potřebuju minimálně 5ks.
A teď k otázce, došel jsem do tohoto bodu, kdy program sem nějak udělal a funguje, aniž by mapoval adresy snímačů, ALE chci se zeptat zda to nejde udělat nějak lépe, jednodušeji, elegantněji?? A hlavně aby se tim zase moc nezatěžoval procesor. Protože to chci použít pro řízení tepelného čerpadla, takže přečtení hodnot je jen "drobek".
Program v příloze.
1wire_vice_sb_rnic.ino
(1.21 KiB) Staženo 169 x

Děkuji za názory :-)

martinius96
Příspěvky: 579
Registrován: 01 srp 2017, 19:29
Reputation: 0
Bydliště: Poprad
Kontaktovat uživatele:

Re: Dallas 18B20 bez adresy na každém vstupu

Příspěvek od martinius96 » 07 bře 2018, 09:01

V živote mi Dallas neodišiel. Mám dallasy, ktoré majú už 3 roky a stále fungujú ok bez akéhokoľvek problému.
Ja si myslím, že ak by si ich nechal na jednej zbernici a čítal po indexoch na zbernici, bolo by to uplne ok.
Ak by si Dallas zmenil, tak je pravda, že index sa môže zmeniť. Ale nikdy mi žiaden neodišiel.

Viac elegantne ako to, čo máš to asi nevyriešiš, ak si to chceš takto volať.

ohruska
Příspěvky: 235
Registrován: 08 pro 2017, 20:56
Reputation: 0

Re: Dallas 18B20 bez adresy na každém vstupu

Příspěvek od ohruska » 07 bře 2018, 10:09

Zdravím.
Možná jsem se špatně díval, ale tak jak to máš napsané není možné měnit přesnost měření.
Pokud ti vyhovuje měření po 0.5°C tak OK.
Jinak si myslím, že je jednodušší načíst adresy podle aktuálního připojení do pole.
A potom číst hodnoty čidel ve smyčce.

ok1vkt
Příspěvky: 26
Registrován: 06 úno 2018, 16:29
Reputation: 0

Re: Dallas 18B20 bez adresy na každém vstupu

Příspěvek od ok1vkt » 07 bře 2018, 11:08

Ano,ta presnost mereni ke OK, mne staci prrsnost i 1st., ale tak malo uz nastavit nejde. Proto to i zapisuji jako int, aby to byla celá čísla. Jde mi o to odlehčení

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Dallas 18B20 bez adresy na každém vstupu

Příspěvek od pavel1tu » 07 bře 2018, 18:17

ohruska píše:
07 bře 2018, 10:09
Zdravím.
Možná jsem se špatně díval, ale tak jak to máš napsané není možné měnit přesnost měření.
Pokud ti vyhovuje měření po 0.5°C tak OK.
Jinak si myslím, že je jednodušší načíst adresy podle aktuálního připojení do pole.
A potom číst hodnoty čidel ve smyčce.
Souhlasím, nejednou se mi stalo na delší smyčce, že nějakou záhadou jedno čidlo vypadlo - pak se špatně přiřazují naměřené teploty, protože se čidla seřadí podle adres a to jedno chybí.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

ok1vkt
Příspěvky: 26
Registrován: 06 úno 2018, 16:29
Reputation: 0

Re: Dallas 18B20 bez adresy na každém vstupu

Příspěvek od ok1vkt » 07 bře 2018, 20:36

Proto tam ty adresy nechci. Kdyby jeden snímač odešel, tak při jeho výměně bude nutné jej znovu naadresovat a definovat v programu. Proto mam co vstup, to jeden snímač. Potom k žadnemu prohození dojít nikdy nemuže. A v případě poruchy snímač jen vyměnim a nic nemusim programovat :-)

xfred
Příspěvky: 2
Registrován: 20 bře 2018, 10:19
Reputation: 0

Dallas 18B20 spatne hodnoty

Příspěvek od xfred » 20 bře 2018, 10:29

Ahoj, mel nekdo z vas problem se zapouzdrenym dallasem?
Mel jsem dva: ve vrtane studni a u studny, kabel v zemi k domu, cca 24m.
Dallasy fungovaly v pohode celou zimu, az do nahleho otepleni nedavno... Ted ukazuji teploty uplne blbe, ikdyz jsem je dal domu vedle nepouzdreneho, tak kazdy ukazuje uplne jine hodnoty. Nepouzdreny 15 a ty dva 12,5 a 16,5.. nemam tuseni co se jim stalo... Vi nekdo co s tim, popripade, jak predejit opetovnemu zniceni dallasu?
Diky

Axamith
Příspěvky: 533
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Dallas 18B20 bez adresy na každém vstupu

Příspěvek od Axamith » 20 bře 2018, 10:35

napadá mě průnik vody do spojů, tání dělá divy.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Dallas 18B20 spatne hodnoty

Příspěvek od pavel1tu » 20 bře 2018, 11:43

xfred píše:
20 bře 2018, 10:29
Ahoj, mel nekdo z vas problem se zapouzdrenym dallasem?
Mel jsem dva: ve vrtane studni a u studny, kabel v zemi k domu, cca 24m.
Dallasy fungovaly v pohode celou zimu, az do nahleho otepleni nedavno... Ted ukazuji teploty uplne blbe, ikdyz jsem je dal domu vedle nepouzdreneho, tak kazdy ukazuje uplne jine hodnoty. Nepouzdreny 15 a ty dva 12,5 a 16,5.. nemam tuseni co se jim stalo... Vi nekdo co s tim, popripade, jak predejit opetovnemu zniceni dallasu?
Diky
A nemohl to poškodit LED ? Nebo zmzlá půda - to jsou tlaky - to by se člověk divil.

Já koupil zapouzdřený (přání akvaristy) a po měsíci do něj asi nateklo - neměří vůbec.
Teď vymýšlím jak měřit teplotu na skle akvaria (nemůže se přeci tolik lišit) na zadní stěně. Zatím tam mám 20x20cm EPP desku 5mm (vzadu je spousta elektroniky tak aby případné teplo neovlivnilo měření) a uprostřed Dallas - zatím to sedí s teploměrem.

Napadá mne - koupit "tepelnou smršťovačku" tu s lepidlem a jak je přechod z kabelu do čidla tak to ještě pojistit. Nebo celý konec namočit do hustého lepidla - ideálně něco dvousložkového co odolá vodě a mrazu
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

xfred
Příspěvky: 2
Registrován: 20 bře 2018, 10:19
Reputation: 0

Re: Dallas 18B20 bez adresy na každém vstupu

Příspěvek od xfred » 20 bře 2018, 20:52

je pravda, ze ve skruzi bylo hodne vlhko a zkondenzovana voda se tam mohla dostat
jinak je to vedene v chranicce kde je i cykyna na cerpadlo - takze tlak to nemohl ponicit..
takze poradne zaizolovat jak jste psali a uvidim...
Diky :!:

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 hostů