Přepočet absolutního atmosferického tlaku na hladinu moře

majovajo
Příspěvky: 6
Registrován: 22 úno 2019, 22:26
Reputation: 0

Re: Přepočet absolutního atmosferického tlaku na hladinu moře

Příspěvek od majovajo » 24 úno 2019, 21:12

Takze esteraz 2 spomenute problemy:
1. float A = bmp.readAltitude(1035.9); co je to za prepocet a preco sa takto pocita vyska ked skutocny tlak od SHMU je teraz 1037.4 ale aby sedela vyska to musi byt takto.
2. teplota ulietava dost - pri izbovej +2-3 stupne, pri -10 tam bolo -1

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Přepočet absolutního atmosferického tlaku na hladinu moře

Příspěvek od jankop » 25 úno 2019, 12:50

Kód: Vybrat vše

float A = bmp.readAltitude(1035.9);
Použití tohoto příkazu pro určení absolutní výšky nedává rozumný smysl. Už jsem naznačil, že BMP280 měří správně absolutní tlak. Pro získání správné hodnoty tlaku přepočteného na hladinu moře musím znát výšku, ve které se senzor nalézá a naopak pro získání správného údaje o výšce musím znát tlak přepočtený na hladinu moře v místě senzoru v danou chvíli. Jedno nebo druhé prostě musím určit jinak než barometrem BMP280. Výšku určím dobře z mapy a pro přesnost můžu připočíst i výšku poschodí, ve kterém se nacházím. Barometr dokáže rozlišit i jedno podlaží. Určovat rozumně nadmořskou výšku je problematické, ve výše uvedeném vzorečku se běžně dává průměrný tlak přepočtený na hladinu moře, což je hodnota 1013,25 hPa. Závěr? Buď svoji nadmořskou výšku znám a nebo mám smůlu. Jiná věc je měření výškových rozdílů, tam mohu výše uvedenou funkci použít. I s konstantním tlakem 1013,25 hPa. Stačí odečíst udávanou výšku a vyběhnout o patro výš a odečíst výšku znovu. Rozdíl těchto dvou hodnot bude docela přesně udávat převýšení. Konec konců barometrické výškoměry se běžně nastavují třeba na známou nadmořskou výšku letiště, i když tam je to podstatně složitější.
Chybné měření teploty:
1. Vadný senzor
2. Ohřívání senzoru ostatní elektronikou nebo vnitřní spotřebou, tady bych doporučil na zkoušku prodloužit interval čtení senzoru na cca 20s

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Přepočet absolutního atmosferického tlaku na hladinu moře

Příspěvek od jankop » 14 pro 2021, 16:46

Oprášil jsem svůj starý projekt barometru. S ohledem na docela vysokou cenu čidla BME280 jsem zvolil dvojici čidel BMP280 a SHT40, které i v součtu vyjdou na třetinu ceny BME280. A pro snadnou konstrukci jsem zvolil klon Wemos D1 mini. Pak stačí připojit k čidlům napájení a signály SDA, SCL, strčit to do nějaké krabičky. Tady musím jen připomenout, že ESP8266 dost hřeje a je třeba s tím při mechanické konstrukci počítat. Chystám sice ještě nějaká vylepšení, ale je to jinak komplet hotové. Poprvé jsem pro ESP8266 použil asynchronní http server a je to opravdu znát. Odezva je skvělá. Nemá to displej. Výstupy jsou tři.
Grafický jako webová stránka:
baro1.png
Tabulkový jako webová stránka:
baro2.png
A graf z dat, volitelně (možno vypnout) odesílaných na portál tmep.cz:
baro3.png
Čidlo vlhkosti je jen simulováno, protože ještě není zapojeno. Ovšem hlavní důvod, proč o tom všem píšu je, že mě velice potěšila velmi dobrá shoda mého čidla s daty, naměřenými mě nejbližší profesionální meteostanicí. Pro přepočet momentálně používám vzorec "Bosch" s fixní teplotou prostředí 15 stupňů a mám ve výpočtu přesnou nadmořskou výšku mého barometru. Nezaznamenal jsem zatím větší odchylku než cca 0,6hPa.
Koho to zajímá může porovnat aktuální data. Tuřany se ovšem aktualizují pouze po hodinách.
https://www.chmi.cz/aktualni-situace/ak ... rno-turany
http://fancon03.tmep.cz/
Moje vzdálenost od referenční meteostanice Tuřany je cca 8km. Když takto experimentujete, je dobré si uvědomit, že na srovnatelnost výsledků má vliv vícero faktorů, například i vítr, který na profilovaném terénu může vytvořit výrazné tlakové rozdíly i při malých vzdálenostech. Vliv teploty si můžete nasimulovat v excelovské tabulce, kterou už v tomto vlákně máte.
Přeji hezký den.

jasno
Příspěvky: 1
Registrován: 26 čer 2022, 16:15
Reputation: 0

Re: Přepočet absolutního atmosferického tlaku na hladinu moře

Příspěvek od jasno » 26 čer 2022, 16:23

Jaký vzoreček na přepočet tlaku je správný?

afilip - 02 úno 2018, 14:24 - uvádí: p0 = p / pow(1 - ((0.0065 *h) / (t + (0.0065 *h) + 273.15)), 5.257);
jankop - 23 úno 2019, 10:46 uvádí: p0 = p / pow(1.0 - 0.0065 *h / (t + 273.15), 5.255);

Děkuji

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Přepočet absolutního atmosferického tlaku na hladinu moře

Příspěvek od jankop » 26 čer 2022, 18:55

Existuje mnoho vzorců pro výpočet. Je to proto, protože to není vůbec jednoduché. Někdy se dokonce zavádí tíhové zrychlení. Vždycky se jedná o určitou aproximaci. Já cituji tři vzorce
https://fancon.cz/sensors/pressure-at-s ... rmula.html
Myslím, že mohu říci, že můj vzorec je v pořádku. A ten druhý možná také. Nic ti nebrání si ty vzorečky přepsat třeba do Excelu a vyzkoušet si, jak se jejich výstupy liší. V době počítačů jsou možnosti téměř neomezené.

Takhle vypadá srovnání všech tří mnou citovanýchvzorců
Obrázek

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů