Senzor kyanidu ve vodě

Uživatelský avatar
Caster
Příspěvky: 380
Registrován: 11 zář 2019, 09:02
Reputation: 0

Senzor kyanidu ve vodě

Příspěvek od Caster » 20 bře 2021, 18:59

Nemáte někdo tip na senzor, který umí měřit obsah kyanidu ve vodě (Bečva) ? Napadlo mě měření na více místech (IoT) což by pomohlo určit, odkud se dostal do vody.

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Senzor kyanidu ve vodě

Příspěvek od Axamith » 20 bře 2021, 19:14

Není to trochu pozdě . . . ?

Uživatelský avatar
Caster
Příspěvky: 380
Registrován: 11 zář 2019, 09:02
Reputation: 0

Re: Senzor kyanidu ve vodě

Příspěvek od Caster » 20 bře 2021, 19:24

Ne, určitě se zase něco objeví :( .

Našel jsem např. Ion-selective Electrode Sodium Ion Calcium Ion Nitrate Cyanide Ion Iodide Ion Composite Electrode, ale není mi jasné, jak to připojit na MCU.

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Senzor kyanidu ve vodě

Příspěvek od jankop » 20 bře 2021, 19:39

Pozdě to není, při dalším úniku bude vědět, kde nabírat "pramenitou vodu" pro tchýni :D
Kdysi jsem se zabýval senzory plynu a tak vím, že obecně je to docela problém. Životnost některých detektorů je velmi krátká, často se projevuje velký vliv prostředí, kalibrace je problematická. Snad jediná věc, která mě napadá je použití konduktometru, který je relativně nenáročný, jednoduchý a stabilní. Větší úniky disociovatelných chemikálií by se měly projevit na změně vodivosti vody a ve spojení s nějakým šikovným algoritmem by to mohlo fungovat. Ale je to o experimentování, ne o hotovém řešení.
Jak jsem si hrál s konduktometrem si můžeš přečíst tady:
https://tillandsia.fancon.cz/#apendix01

Uživatelský avatar
Caster
Příspěvky: 380
Registrován: 11 zář 2019, 09:02
Reputation: 0

Re: Senzor kyanidu ve vodě

Příspěvek od Caster » 20 bře 2021, 19:49

Díky, podívám se na to.

Informace o elektrodě přeložené z Čínštiny.

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Senzor kyanidu ve vodě

Příspěvek od jankop » 20 bře 2021, 19:57

No, myslím, že do nějakého kontinuálního provozu nepoužitelné.
Laliva Shanghai Leici PCN-1-01
Product description
Matching reference electrode type 217 reference electrode (second KNO saturated salt bridge filling3)
total ionic strength adjustment bufferNaNO3
Activating solution10-3Mol/LTheKCN
Using steps
1,The electrodes need to be used before they are used10-3Mol/LImmersion in a standard solution2Hours above.
2,Connect the electrode and the matching reference electrode to the instrument, unscrew and remove the electrode protection bottle and the electrode cap.
3,Use an electromagnetic mixer to clean the electrodes in deionized water10minAbove
4,Correction electrode: test the electrode potential from dilute to concentrated at two or more concentrations of ionic standard solution and record. according to
RecordedMVValue andPHValue (the negative value of the ion concentration), plotting the electrode"MV-PXStandard curve.
Note: equal amounts of ionic strength regulators are required in standard solutions and measurement solutions.
5,Samples were measured using electrodes and recordedMVValues are read on the standard graphpXValue and then sample
Calculation of ion concentration.
Note: users using an ion meter do not need to draw standard curves and operate according to the instructions.
Save steps
After use, wash and blot out the moisture on the electrode surface. Put the protective cover on the surface and put it back in the packing box.
Matters needing attention
1,In order to ensure the accuracy of the measurement, the temperature, ionic strength and stirring speed should be consistent in the electrode calibration and measurement.
Before changing the sample, the end of the electrode should be cleaned sufficiently, and the residual water traces can be dried to avoid cross contamination between the samples.
2,The average concentration of the selected ionic standard solutions is different from each other10Times and should contain the ionic concentration of the sample being tested.
Other matters
2,If th

Uživatelský avatar
Caster
Příspěvky: 380
Registrován: 11 zář 2019, 09:02
Reputation: 0

Re: Senzor kyanidu ve vodě

Příspěvek od Caster » 20 bře 2021, 20:11

O těch elektrodách nevím vůbec nic, ani co z nich na tom BNC konektoru leze, abych to mohl načíst MCU. Elektroda musí umět nepřetržitě měřit několik měsíců v potoce.

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Senzor kyanidu ve vodě

Příspěvek od jankop » 20 bře 2021, 20:16

No a jak uvádím výše, do potoka se použít nedá, tak je úplně jedno, co z ní leze. Nenajdeš nic rozumného, jedině aplikovat tu vodivost.

Uživatelský avatar
Caster
Příspěvky: 380
Registrován: 11 zář 2019, 09:02
Reputation: 0

Re: Senzor kyanidu ve vodě

Příspěvek od Caster » 20 bře 2021, 21:55

Našel jsem projekt Low-cost water quality sensors, který se měřeném vodivosti (TDS) zabývá.

Novější Build Your Own Water Quality Monitoring Station with 5 Water Quality Sensors

analytik
Příspěvky: 148
Registrován: 26 čer 2020, 12:48
Reputation: 0
Bydliště: Děčín

Re: Senzor kyanidu ve vodě

Příspěvek od analytik » 21 bře 2021, 06:30

Horníci používali v dolech testovacího kanárka.
Možná nějakou rybičku vybavenou senzorem pohybu?

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů