Vodní senzor

Patrik
Příspěvky: 199
Registrován: 02 dub 2020, 09:58
Reputation: 0

Vodní senzor

Příspěvek od Patrik » 30 kvě 2020, 13:40

Ahoj,

mohl byste mně někdo doporučit vodní senzor? Vlastním klasický water level sensor (červené barvy). Tenhle senzor však nemohu celý ponořit do vody... Chtěl bych nějaký senzor, který mohu ponořit celý do 20 litrové nádoby... (nádoba je neprůhledná, plechová).. Upevnit na dno této nádoby.. A potřebuji jen aby bylo signalizováno, že v nádobě je / není voda (či jiná tekutina).... A svítila dle toho zelená či červená LED dioda.

Děkuji.

Hafajs
Příspěvky: 151
Registrován: 10 bře 2019, 10:19
Reputation: 0

Re: Vodní senzor

Příspěvek od Hafajs » 30 kvě 2020, 15:06


Patrik
Příspěvky: 199
Registrován: 02 dub 2020, 09:58
Reputation: 0

Re: Vodní senzor

Příspěvek od Patrik » 30 kvě 2020, 21:50

Děkuji. Na to už jsem koukal... Ovšem jsem přemýšlel, jestli neexistuje něco jiného... Neříkám, že toto je špatné řešení.. Ale potřebuji to dát do nádoby, která je pod tlakem... Absolutně nepřichází v úvahu, abych nádobu jakkoliv nařezal,.. Tento plovákový spínač bych musel dát na dno nádoby, ale nevím jak bych ho tam upevnil, aby držel... Já měl spíš představu, pokud existuje nějaké jednoduché el. zařízení.. třeba nějaké 2 elektrody vzdálené od sebe 5 centimetrů... Pokud by byly pod vodou, tak by proud procházel a bylo by signalizováno, že voda je.. pokud ne, tak by byl velky odpor a bez vody...

AstroMiK
Příspěvky: 592
Registrován: 08 pro 2017, 19:05
Reputation: 0

Re: Vodní senzor

Příspěvek od AstroMiK » 31 kvě 2020, 09:35

A co použít tohle:
https://arduino-shop.cz/arduino/1399-es ... itace.html

A místo tý vidličky připojit jeden konec na sud a místo druhého použít nějaký kus drátu a připevnit ho tak, aby jeho odizolovaný konec byl pár milimetrů nad dnem nádoby.
Vyhodnocovací elektronika by byla mimo sud a trimrem se nastaví taková úroveň, aby bez vody nesvítila LED, ale s vodou svítila (nebo naopak - teď už si nepamatuju, jaká tam byla logika).

ArduXPP
Příspěvky: 361
Registrován: 14 pro 2017, 19:31
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní senzor

Příspěvek od ArduXPP » 31 kvě 2020, 14:14

Já bych použil tohle https://www.aliexpress.com/item/4000239 ... web201603_, stačí si koupit 4, a pak si v kodu dát 25,50,75,100 :) Pozor je to Rs485.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní senzor

Příspěvek od pavel1tu » 31 kvě 2020, 17:37

Patrik píše:
30 kvě 2020, 21:50
Děkuji. Na to už jsem koukal... Ovšem jsem přemýšlel, jestli neexistuje něco jiného... Neříkám, že toto je špatné řešení.. Ale potřebuji to dát do nádoby, která je pod tlakem... Absolutně nepřichází v úvahu, abych nádobu jakkoliv nařezal,.. Tento plovákový spínač bych musel dát na dno nádoby, ale nevím jak bych ho tam upevnil, aby držel... Já měl spíš představu, pokud existuje nějaké jednoduché el. zařízení.. třeba nějaké 2 elektrody vzdálené od sebe 5 centimetrů... Pokud by byly pod vodou, tak by proud procházel a bylo by signalizováno, že voda je.. pokud ne, tak by byl velky odpor a bez vody...
Ty elektrody si můžeš vyrobit - doporučuji nerez, vše ostatní mi v sudu na zahradě uhnilo (elektrolýza + koroze), kup ten snímač co sem dal Ardu a ten PCB snímač zahoď a vyrob ho z nerezu.
Pořád mi nejde do hlavy o co se vlastně jedná ...
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Hafajs
Příspěvky: 151
Registrován: 10 bře 2019, 10:19
Reputation: 0

Re: Vodní senzor

Příspěvek od Hafajs » 31 kvě 2020, 20:33

Patrik píše:
30 kvě 2020, 21:50
Děkuji. Na to už jsem koukal... Ovšem jsem přemýšlel, jestli neexistuje něco jiného... Neříkám, že toto je špatné řešení.. Ale potřebuji to dát do nádoby, která je pod tlakem... Absolutně nepřichází v úvahu, abych nádobu jakkoliv nařezal,.. Tento plovákový spínač bych musel dát na dno nádoby, ale nevím jak bych ho tam upevnil, aby držel... Já měl spíš představu, pokud existuje nějaké jednoduché el. zařízení.. třeba nějaké 2 elektrody vzdálené od sebe 5 centimetrů... Pokud by byly pod vodou, tak by proud procházel a bylo by signalizováno, že voda je.. pokud ne, tak by byl velky odpor a bez vody...
A ty elektrody přidělat jak?

Patrik
Příspěvky: 199
Registrován: 02 dub 2020, 09:58
Reputation: 0

Re: Vodní senzor

Příspěvek od Patrik » 01 čer 2020, 10:26

Kluci děkuji moc za rady.

Ten snímač co sem dal Ardu vypadá opravdu slibně... Jen mě zajímá na jakém principu funguje... Musel bych prostudovat.. Asi nepozná tekutinu přes kovovou nádobu asi 2 cm širokou, nebo jo? Mám 4 nádoby.. Nepotřebuji zjišťovat jestli je tam polovina, třičtvrtě nebo méně.. Prostě jestli je tekutina a nebo není.. To mně stačí... Ty nádoby jsou pod tlakem (tekutina se tlačí vzduchem pomocí kompresoru). Nádoba je tlakově uzavřena.. pokud sepnu elektromagnetický ventil tak se otevře a začne daná tekutina vycházet ven :-D vlastně vrchním otvorem na nádobě. Takže fakt nejlepší by bylo nějaké zařízení (jako tento případ), že bych ho vůbec do nádoby nemusel dávat.. Ovšem je problém, že nádoba je neprůhledná a navíc kovová... Jinak na víčku je samozřejmě těsnění.. ale nemyslím si, že by byl nějaký problém, kdyby eventuálně přes toto těsnění procházely dva malé vodiče... Jinak.. napadlo mě ještě jedno řešení.. ale to nevím, jestli něco takového existuje... Našel jsem jen průtokoměr a to po pravdě nevím, jak bych s tímto spolupracoval... Vlastně na výstupu z nádoby mám ještě asi 2 metry plastové průhledné hadice... Která je široká na klasické rychlospojky... (napaldo mě, jestli bych ten snímač nemohl připlepit na to?) Samozřejmě pokud je tlak v nádobě, tak je tekutina i v této plastové průhledné 2 metrové hadičce až po ten elektromagnetický ventil, který to uzavírá... Já si myslel, jestli neexistuje nějaký snímač, který by byl na rychlospojku a dal ho jak tel el. mag ventil... ovšem nic takového jsem nenašel. Děkuji

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní senzor

Příspěvek od pavel1tu » 01 čer 2020, 13:16

Pořád nechápu o co jde konkrétně,
kdysi jsem na "teoretické úrovni" řešil (v hospodě) problém také s tlakovou nádobou - na postřik (za domácím traktůrkem), jak zjistit že postřiková látka došla.
No a normálně se nahoru dal tlakoměr - když látka dojde, začne vzduch foukat tryskami ven a je krásný pokles tlaku.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Patrik
Příspěvky: 199
Registrován: 02 dub 2020, 09:58
Reputation: 0

Re: Vodní senzor

Příspěvek od Patrik » 01 čer 2020, 16:18

Tohle bohužel nemohu uplatnit... Jedná se o nádoby se sirupem... Prostě z těch nádob to jde do chladícího zařízení, kde se to míchá s vodou (sifonem)... Občas je v nádobě třeba sirup lemon... Což je samozřejmě neobarvený sirup a prostě obsluha nemůže poznat, jestli tam ten sirup je nebo není.. A tak se stane, že místo limonády lemon je podán pouze sifon... (samozřejmě je nesmysl, aby to před každým podáním obsluha testla :lol: )... Proto tohle řešení... A když už, tak bych to praktikoval u všech nádob... Někteří mohou odebírat samostatně.. Na čipové karty, ale mají dobu jen 50 sekund, kdy je el. mag. otevřený.. pak dojde k resetu hodnot až co 10 hodin.. Každý si zbylý čas může uložit.. A je celkem blbé, pokud má na výběr ze 4 limonád, aby ztratil 15 sekund jen na zkoušení, protože bude až v tom posledním... Samozřejmě to chci automatizovat a ne aby to pořád někdo kontroloval.. A když uvidí, že svítí červené ledky u všech nápojů, tak sirup nikde není a nevyplatí se to ani zkoušet... Tak asi proto... :-)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů