Vyhodnocování dodávky el.energie.

Odpovědět
mjirout
Příspěvky: 5
Registrován: 30 zář 2018, 18:34
Reputation: 0

Vyhodnocování dodávky el.energie.

Příspěvek od mjirout » 14 dub 2020, 10:30

Zdravím,
pomocí ARDUINA chci vyhodnocovat okamžitou velikost vyrobené elektrické energie fotovoltaické elektrárny. ( pomocí proudových transformátorů ).
Má to sloužit na regulaci napájení topných těles v zásobníku teplé užitkové vody.( 3 x 230V AC ). Potřebuji nějaká výstupní napětí cca do 5V pro každou fázi zvlášť, která bych dále zpracovával. Bude to pouze jako záložní přihřívání, jinak je ohřev realizován slunačními kolektory. Silová část bude spínána silovými triaky, takže potřebuji výstupní napětí z ARDUINA, která budu dále porovnávat v komparátorech, které vyhodnocují okamžitou teplotu vody a zadanou požadovanou teplotu. Toto vyhodnocování mám již realizované.
Možná to popisuji trochu nepřehledně, ale pokud by mi chtěl někdo v tomto pomoci, upřesnil bych požadované. Předem všem moc děkuji. Mirek

ArduXPP
Příspěvky: 361
Registrován: 14 pro 2017, 19:31
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhodnocování dodávky el.energie.

Příspěvek od ArduXPP » 14 dub 2020, 12:07

Chybí mi tady údaj, a to jaký výkon mají solární panely.

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhodnocování dodávky el.energie.

Příspěvek od jankop » 14 dub 2020, 13:08

Vzhledem k tomu, že tam používáš analogové komparátory, tak je nesmysl tam dávat Arduino. Používat procesor pro převod jedné analogové veličiny na druhou analogovou veličinu je v tomto případě značně kontraproduktivní. Pořiď si tři převodníky střídavého proudu na napětí a víc neřeš. Pokud bys měřil teplotu a řídil SSD relé přímo Arduinem, tak by mělo smysl číst proudové snímače také Arduinem, ale jinak si jen přiděláš práci.

mjirout
Příspěvky: 5
Registrován: 30 zář 2018, 18:34
Reputation: 0

Re: Vyhodnocování dodávky el.energie.

Příspěvek od mjirout » 14 dub 2020, 16:23

Zdravím,
díky za odpovědi. Snímání výkonu nebude vztaženo na výkon panelů. Předpokládám, že pokud stoupne nýroba na cca 200W, tak by začala řízená dodávka do topných těles. Samozřejmě v návaznosti, která fáze tento výkon začíná dodávat.(samostatné fáze, ne součet).Mám samostatné vývody fází z jednofázových měničů.
Asi by bylo výhodnější použít jen převodníky výkon-výstupní napětí. Problém je v tom, že se mi nikde nepodařilo najít jiné převodníky, nežli pro elektroměry a ty mají buď impulsní výstupy na motorek, nebo počítadlo impulsů s optočlenem. Obvod AD633, který by přicházel v úvahu není nikde k mání. Obvody od Analog Devices tu mám, ale všechny jsou jak již uvedeno pouze jako počítadla spotřebované energie, například ADE7761(63).A D sice nabizí i obvody pro převod proudu, ale pouze pro DC, což je pro moje potřeby nepoužitelné.Toliko na vysvětlení.

mjirout
Příspěvky: 5
Registrován: 30 zář 2018, 18:34
Reputation: 0

Re: Vyhodnocování dodávky el.energie.

Příspěvek od mjirout » 14 dub 2020, 16:29

Ještě jsem zapomněl dodat. Použitím ARDUINA bych chtěl obejít nedostatek převodníků, pokud by to dle mého předpokladu tak chodilo.

ArduXPP
Příspěvky: 361
Registrován: 14 pro 2017, 19:31
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhodnocování dodávky el.energie.

Příspěvek od ArduXPP » 14 dub 2020, 22:03

Tak ten výkon byl kvůly řešení :) Jestli můžeš nakupovat na aliexpressu, tak tam ho mají - https://www.aliexpress.com/item/3302077 ... web201603_

A na měření AC tohle - https://www.aliexpress.com/item/4000790 ... web201603_

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhodnocování dodávky el.energie.

Příspěvek od pavel1tu » 15 dub 2020, 08:07

Nechci do toho moc kecat, ale tyhle proudové transformátorky z číny bývají nic moc. Já tedy mám doma jiný, rozsah 500A.
Pohledej nejprve na internetu, jak jsou přesné (určitě je někdo měřil) - hlavně v rozsahu 0-10%, kolem 50% a výše to už půjde.
Ale záleží jak moc přesné to potřebuješ mít.

Úplně ideální je "Rogowského" cívka, je přesná v celém rozsahu, měří i pod 1-3% rozsahu, což se o některých proudových trafíčkách říci nedá a mají výstup v mV - odpadá další chyba při převodu proudu na napětí....
Bohužel ta cena.

V práci se mi jeden malý Rogow válel, pohledám, nevím jaký má rozsah, kdyžtak by šel zapůjčit.

PS: pokud by jsi zkoumal a nebo něco našel o těch proudových transformátorkách - dej vědět, děkuji (profesionální deformace), já mám na cestě ACS712, ten pod 30% měří dle mě jen orientačně
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

mjirout
Příspěvky: 5
Registrován: 30 zář 2018, 18:34
Reputation: 0

Re: Vyhodnocování dodávky el.energie.

Příspěvek od mjirout » 15 dub 2020, 09:15

Zdravím,
a moc děkuji za odpovědi i náměty. Transformátorky mám (AC1020).Pro vyhodnocení jsem zkoušel "na stole" klasické usměrnění s malým filtrem.
Problém byl ovšem v tom, že to bylo velice nelineární. Nejlepší by byl způsob násobení úbytku napětí na zátěži trafa a síťového napětí. To by obsáhla
již zmíněná AD633. Už jsem kontaktoval kamaráda, který má možnost nákupů v Číně. Snad to dojde.Jak to budu mít, tak udělám "vědeckou" činnost
a výsledek včetně nějakých grafů zde uveřejním, pro případné další zájemce.
Nechtěl bych být špatný prorok, ale oni distributoři elektrické energie se budou chtít na "koronaviru" také přiživit a určitě nás něčím překvapí a ten kdo má nějakou výrobu to bude chtít zdokonalit.
Ještě jednou díky všem.Mirek

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů