vaha , meranie absolutnej hmotnosti

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 779
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: vaha , meranie absolutnej hmotnosti

Příspěvek od gilhad » 20 srp 2019, 17:22

No, já nevím, včely nemám, ale nešlo by ten úl zvedat nějakou pákou (třeba 1/40 - takže 200kg = 5kg) a tu páku ovládat třeba vačkou od motorku zpřevodovaného do pomala a opřenou vedle tenzometru? Třeba tak jednou denně by s ní v určený čas motorek otočil jednou dokola, páka by šlápla na tenzometr, ten by ji změřil a pak by se zase od něj ddělila? V koncových bodech by se nedotýkala tenzometru / vačky, takže by tenzometr netekl a drobné opotřebení vačky by neovlivnilo měření. A s tímto převodem tenzometr měříí pohodlných 5kg, páka u něj pohne o 4cm (a tedy excentricita vačky může být těch 4cm) a včely se pomalu a plynule zhoupnou o 1mm, cožz by jim nemělo nijak vadit ..

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: vaha , meranie absolutnej hmotnosti

Příspěvek od Axamith » 20 srp 2019, 18:15

Váha úlu v plné sezóně se pohybuje v rozmezí cca 100 - 150 kg. Navíc včelnice jsou často v terénu, my včelaři potřebujeme znát vývoj hmotnosti v reálném čase, alespoň 1 x 24 hod. Nedovedu si představit zdroj, který by toho dlouhodobě dokázal živit. Úlových systému je spousta, jak hobby, tak profi. Sám jsem jeden vyvíjel (a stále vyvíjím). Jak skončí sezóna, budu dělat na webové části.
Přikládám pár linků, které se problematikou zabývají:
https://www.vcelarskeforum.cz/tema-Vcel ... -na-vyrobu
https://www.vcelarskeforum.cz/tema-Vcel ... ha-diskuze
https://www.vcelarskeforum.cz/tema-Vcelarska-vaha

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 779
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: vaha , meranie absolutnej hmotnosti

Příspěvek od gilhad » 20 srp 2019, 18:52

Prave proto takove prevody a vacka - nekolikrat za den (dle potreby vazeni) se zatoci pomerne slaby motorek na par sekund a provede mereni. Zbytek doby bude motorek vypnuty a i to arduino muze byt uspane se zanedbatelnym odberem. Pokud ta vacka byde ne hornim konci trochu placata, tak po nejdriv bude muset ten ul kousicek nadzvednout, nez ho to spusti na mereni - tim padem to bude samosvorne a v klidovem stavu stabilni.

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: vaha , meranie absolutnej hmotnosti

Příspěvek od Axamith » 21 srp 2019, 08:02

Cena motorku, mechaniky . . . bude určitě vyšší, než samotné Arduino + tenzometr.
Z mého pohledu je to slepá cesta.

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 779
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: vaha , meranie absolutnej hmotnosti

Příspěvek od gilhad » 21 srp 2019, 09:24

Ano, ale zase to bude fungovat a ten tenzor "nepotece". A o tolik vyssi byt nemusi - motorky s prevodovkou do pomala jsou k dostani ve velkem za par supu a zbytek je spis tupa konstrukce, nez mechanika.

tomig1
Příspěvky: 1
Registrován: 10 srp 2021, 10:05
Reputation: 0

Re: vaha , meranie absolutnej hmotnosti

Příspěvek od tomig1 » 10 srp 2021, 10:12

Axamith píše:
19 srp 2019, 09:44
Na toto vážení je potřeba kvalitní tenzometry, při trvalém zatížení se tenzometry deformují, tento stav se nazývá "tečení".
Automatické vážení úlů mám z 90 % hotové, napsal jsem autokalibrační program, měření baterie, práce s EEPROM . . . data odesílám přes RFM69, ale tuto část ještě musím doladit. Samotné Arduino dostanu v režimu spánku na 4 uA. Součástí systému je měření teploty a hlídání manipulace s úly. Snad to konečně v zimě dodělám.

Loni jsem dělal testování levných tenzometrů. Bohužel mi v průběhu testy vyplivlo čidlo teploty, nemohu tedy dát výsledky s vazbou na teplotu. Naměřil jsem bez mála 4000 hodnot, teploty se pohybovaly v rozsahu cca -15 °C až +10°C.
Nejnižší hodnota je 78,19 kg, nejvyšší 80,96 kg. Rozdíl tedy 2,77 kg při mrtvé váze (kus železa). Takže tenzometry, které jsem testoval se na trvalé zatížení a úlovou váhu absolutně nehodí. Domnívám se, že levné tenzometry z Čínských e-shopů (ebay apod.) jsou lepené doma na koleně z odporů, které neprošly výstupní kontrolou některého z větších výrobců. Takže je zřejmé, že bude lepší koupit něco lepšího od výrobců, nebo rozebrat již hotovou váhu, ve které by již měly být slušnější snímače. Přikládám grafy výsledku. První odpovídá reálnému časovému průběhu, druhý zobrazuje křivku nárůstu měřených hodnot vzestupně.

tenzo_2.png
tenzo_1.png

Ahoj, chtěl bych se zeptat, řeším stejný problém a našel jsem tvůj příspěvek. Posunul jsi se v problému dál za několik zim ? :-D
Nebo projekt nedostal prioritu ?

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: vaha , meranie absolutnej hmotnosti

Příspěvek od Axamith » 16 srp 2021, 08:14

Přednost zatím dostaly jiné projekty, třeba tohle https://www.vcelarisobe.cz/2021/02/ridi ... s-ohrevem/
Letošní zimu chci věnovat primárně vážení. Jen RFM69 chci nahradit RFM95 a vybudovat si vlastní LoRa síť. HW na to je doma, jen rozšířit SW.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů