nefungující motor Nema17

Odpovědět
mathlover
Příspěvky: 6
Registrován: 24 led 2022, 20:43
Reputation: 0
Bydliště: Brno

nefungující motor Nema17

Příspěvek od mathlover » 24 led 2022, 21:02

Dobrý den,
chtěl bych Vás poprosit o radu. Mám za sebou pár základních projektů (na kterých jsem se jako neelektrotechnik začal učit s arduinem a elektrem celkově) a teď jsem se odhodlal na stavbu malého 3osého robota. Na projekt využívám arduino uno, cnc shield, 3 motor drivery A4988, zdroj 15V a 3 motory nema 17. Bohužel jsem narazil na problém již na začátku. Po zapojení jednoho motoru viz fotka a nahrátí základního programu pro pohyb v ose X, se dočkám pouze vrzání/pískání motoru. Vlastní typ mám na to, že jsem špatně zapojil kabely mezi motorem a CNC shieldem, nejsem si uplně jistý, jak chápat značení na motoru, snažil jsem se po řešení pátrat na internetu, ale po 3hodinách marného zkoušení všehomožného si říkám, že bude třeba vyhledat pomoci od zkušenějších kutilů.
Děkuji předem všem za pomoc v řešení problému :)
Přílohy
271494312_4603573499770346_8749179454817288307_n.jpg
11.jpg

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1151
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: nefungující motor Nema17

Příspěvek od kiRRow » 24 led 2022, 21:56

tohle se děje ve dvou případech, špatně zapojené cívky ( prohod mezi sebou ty dva prostřední - zdá se mi že ten gábl poznávám, nepatří k tomu motoru a vždy jsem ho musel takto upravit - něčím tenkým zatlačíš ten výstupek, co brání vysunutí z plastu a vytáhneš to opatrně za ten drát ven a nacvakneš vedle ),nebo motor nestíhá kroky ( moc rychlý step, nebo velká zátěž na motoru )
edit : ještě třetí případ, špatně nastavený max proud na řadiči

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: nefungující motor Nema17

Příspěvek od pavel1tu » 25 led 2022, 11:42

Jednak nevíme jakého programu, odhaduji asi na ukázkový kod z nějaké (nám opět neznámé) knihovny - knihovny mívají "forky" jakési "odnože" původní knihovny kde si je uživatel upravuje.

Zapojení pohledej na Google "wiring NEMA and A4988" v obrázcích, třeba tam něco dohledáš, když už nesedí barvy, bude sedět "pozice" kabelu u motoru.

Podle mne máš špatně nastavení motoru programu, pro tento driver je spousta příkladů co tam měnit pro jaký motor, myslím že i v češtině. bohužel tento nemám, abych doma testnul.

Zdroj na motor máš dost "tvrddý" ? Pokud má motor napsáno třeba 1,2A, sosne si na začátku kroku klidně 5x tolik (sice krátce, ale některé zdroje toto neustojí,pokud je to na hraně - pořádný kondik tam dej - elektrolyt)

Tak držím palce
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: nefungující motor Nema17

Příspěvek od jankop » 25 led 2022, 16:49

V prvé řadě bych určil ohmetrem obě cívky a pak to musí být brnkačka.
Zdroj na motor máš dost "tvrddý" ? Pokud má motor napsáno třeba 1,2A, sosne si na začátku kroku klidně 5x tolik (sice krátce, ale některé zdroje toto neustojí,pokud je to na hraně - pořádný kondik tam dej - elektrolyt)
S tím nesouhlasím, tím bys popřel funkci slušných řadičů. Řadič měří proud na externím snímací odporu. Proud dokonce v prvním okamžiku dík indukčnosti cívky motoru roste lineárně s časem. Jak dosáhne nastavené hranice, tak spínač vypne. Dík tomu není problém provozovat krokové motory 5 voltů s minimálním vnitřním odporem třeba na 30 voltů a dosahuje se tím lepší i dynamiky.

mathlover
Příspěvky: 6
Registrován: 24 led 2022, 20:43
Reputation: 0
Bydliště: Brno

Re: nefungující motor Nema17

Příspěvek od mathlover » 26 led 2022, 21:59

kiRRow píše:
24 led 2022, 21:56
tohle se děje ve dvou případech, špatně zapojené cívky ( prohod mezi sebou ty dva prostřední - zdá se mi že ten gábl poznávám, nepatří k tomu motoru a vždy jsem ho musel takto upravit - něčím tenkým zatlačíš ten výstupek, co brání vysunutí z plastu a vytáhneš to opatrně za ten drát ven a nacvakneš vedle ),nebo motor nestíhá kroky ( moc rychlý step, nebo velká zátěž na motoru )
edit : ještě třetí případ, špatně nastavený max proud na řadiči
Děkuji za rady!
Dohledal jsem si na internetu zapojení podobných motorů Nema a ano máš pravdu, dráty neodpovídají uspořádání. Dráty jsem tedy přehodil, snížil rychlost stepu a zkusil znovu pustit. Bohužel stále bez výsledku, motor místo pískaní začal fňukat (nevím jak jinak zvuky lépe popsat)
(Co se týče max proudu na řadiči, ten jsem měl nastavený podle výpočtů na internetu, takže to by snad mělo být cajk)

mathlover
Příspěvky: 6
Registrován: 24 led 2022, 20:43
Reputation: 0
Bydliště: Brno

Re: nefungující motor Nema17

Příspěvek od mathlover » 26 led 2022, 22:05

pavel1tu píše:
25 led 2022, 11:42
Jednak nevíme jakého programu, odhaduji asi na ukázkový kod z nějaké (nám opět neznámé) knihovny - knihovny mívají "forky" jakési "odnože" původní knihovny kde si je uživatel upravuje.

Zapojení pohledej na Google "wiring NEMA and A4988" v obrázcích, třeba tam něco dohledáš, když už nesedí barvy, bude sedět "pozice" kabelu u motoru.

Podle mne máš špatně nastavení motoru programu, pro tento driver je spousta příkladů co tam měnit pro jaký motor, myslím že i v češtině. bohužel tento nemám, abych doma testnul.

Zdroj na motor máš dost "tvrddý" ? Pokud má motor napsáno třeba 1,2A, sosne si na začátku kroku klidně 5x tolik (sice krátce, ale některé zdroje toto neustojí,pokud je to na hraně - pořádný kondik tam dej - elektrolyt)

Tak držím palce
Děkuji za rady!
Přikládám sem pro jistotu zdrojový kód který jsem našel na internetu. Zdroj mám 12V, 8,3A. Co se týče nastavení pro tento driver vycházel jsem z programu, kde uživatel užívá tentýž, tudíž bych předpokládal jistou analogii funkčnosti.
Přílohy
program.jpg

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů