Motor Creality 42-34 a driver LV8729

Odpovědět
Vesuvit
Příspěvky: 3
Registrován: 27 led 2021, 21:07
Reputation: 0

Motor Creality 42-34 a driver LV8729

Příspěvek od Vesuvit » 27 led 2021, 21:25

Zdravím,
prosím o radu s mým prvním pokusem s arduinem. Snažím se rozpohybovat motor a nedaří se - zapojení přikládám na obrázku. Podle rady kamaráda jsem prozkoušel vše možné - napětí do driveru jde, nastavený je také, mám neoficiální desku, ale naistaloval jsem ovladač a nahrání programu prošlo taky v pořádku - vzal jsem si program z netu a trochu upravil (také přikládám). Na výstupech z driveru (1A,1B,2A,2B) jsem ale bez napětí.
Přiznám jsem že jsem v elektronice absolutní laik a chci tím pohánět natahovač hodinek. Zřejmě mi něco uniká, je to takto v pořádku nebo ne? Může mi někdo poradit?
Díky moc
Přílohy
Snímek1.JPG
gyrowinder3.ino
(1.25 KiB) Staženo 137 x

AstroMiK
Příspěvky: 592
Registrován: 08 pro 2017, 19:05
Reputation: 0

Re: Motor Creality 42-34 a driver LV8729

Příspěvek od AstroMiK » 27 led 2021, 22:10

Nemáš prohozené piny EN a DIR?

V programu je:

Kód: Vybrat vše

#define DIR 6
#define STEP 5
#define EN 4
Ale podle obrázku to vypadá, že máš pin D4 zapojený na DIR a pin D6 na EN.


... A mimochodem, jestli je to celý program, tak nemá cenu přenastavovat ten EN pin do LOW, protože se hned dalším příkazem na začátku smyčky zase přepne zpátky do HIGH.

Přepnutí pinu EN do LOW by mělo smysl tehdy, pokud by se měl motor na nějakou delší dobu přestat otáčet.
V tvém případě by se tedy hodil spíš před tu půlsekundovou pauzu.

... A ještě jedna věc. Možná to bude fungovat, ale zdá se mi divné zjišťovat aktuální stav pinu, ktrý je nastavený na OUTPUT příkazem digitalRead().
Asi by bylo jednodušší nastavit 'stav' jako globální proměnnou a přepínat jí bez nutnosti ten výstupní pin číst.
Něco jako:

Kód: Vybrat vše

      stav = !stav;
      digitalWrite(DIR, stav);

Vesuvit
Příspěvky: 3
Registrován: 27 led 2021, 21:07
Reputation: 0

Re: Motor Creality 42-34 a driver LV8729

Příspěvek od Vesuvit » 28 led 2021, 20:42

Jo, máš pravdu, podle obrázku je tam chyba. Nicméně v zapojení na stole jsem to měl dobře. Předělal jsem to podle obrázku a upravil program, ať to odpovídá, ale nic se neděje. Jediné nové zjištění je, že pokud nastavím EN na začátku místo HIGH na LOW, tak se to probudí a začne to pípat, na výstupech dokonce i něco naměřím.

Jinak k programu: zatím jsem ho moc neřešil, chci aby to alespoň zavrčelo. Jinak ta funkce má být přesně jak říkáš, krátkou dobu by se motor otáčel a pak dlouho stál a pak zase nějaké otáčení, aplikace - natahovač hodinek.

AstroMiK
Příspěvky: 592
Registrován: 08 pro 2017, 19:05
Reputation: 0

Re: Motor Creality 42-34 a driver LV8729

Příspěvek od AstroMiK » 28 led 2021, 22:03

Tak v tom případě nepoužíváš LV8729, ale nějaký jiný budič. Možná DRV8825, nebo něco úplně jiného.
V příloze jsou výstřižky z katalogových listů pro porovnání funkcí pinů "Output enable":
8729.gif

8825.gif

Vesuvit
Příspěvky: 3
Registrován: 27 led 2021, 21:07
Reputation: 0

Re: Motor Creality 42-34 a driver LV8729

Příspěvek od Vesuvit » 01 úno 2021, 20:24

Tak problém vyřešen, za prvné EN musí být nastaven na LOW a pak tam byla chyba v drátcích na motorku. Pomohl a odhalil kamarád co se v elektrice vyzná víc - zobrazeno v příloze. Děkuju za ochotu pomoct!
Přílohy
zapojení od filipa.png

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů