Dva krokové motory 17 na jeden driver

Odpovědět
mpcz
Příspěvky: 22
Registrován: 22 zář 2018, 09:08
Reputation: 0

Dva krokové motory 17 na jeden driver

Příspěvek od mpcz » 03 pro 2020, 17:21

Zdravím, potřeboval bych jednu osu potahovat dvěma motory synchronně. Mám ale pouze jeden driver, nelze další přidat - velká komplikace. Existuje nějaká paralelka, nejlépe hotová nebo hůře dokumentace pro ověřené zapojení pro řešení tohoto problému? Dík, mpcz, 3dec2020
p.s. propojení řemenem nebo osou není možné, motor musí jít při bezproudu jednoduše otáčet rukou každý nezávisle

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Dva krokové motory 17 na jeden driver

Příspěvek od ondraN » 03 pro 2020, 18:03

Pokud driver snese součet proudů motorů, můžeš je dát paralelně a mělo by to fungovat. U menších motorů (proud do 1A) mi to žádný problém nedělalo. Problém by mohl nastat při výrazně různých typech motorů (výkonově) nebo při různém kroku motoru.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Dva krokové motory 17 na jeden driver

Příspěvek od pavel1tu » 03 pro 2020, 18:48

Řešil jsem zvedání těžkého portálu na velké 3D tiskárně, kdy tvůrce špatně vypočítal motor (původně chtěl dokoupit silnější motor (původní by zůstal nevyužit), pak se dokoupil stejný a funguje to skvěle). Nejprve jsem přemýšlel zda motory dát seriově, nebo paralelně, trochu jsem se nejprve napálil (a to jsem elektrikář) na jednom foru a dal je paralelně - což je špatně.

Nakonec když si člověk uvědomí, že vinutí má úbytek cca. 2V (to co jsem měl já), je výhodnější dát vinutí za sebou (seriově), kdy na každém vinutí prostě bude úbytek napětí, ale proud zůstává stejný. Klidně takto můžeme zapojit i více motorů dle mne. Na videu jsem viděl i 4.

Našel jsem o tom pak i nějaký článek.
https://www.instructables.com/Driving-M ... ngle-Driv/
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Dva krokové motory 17 na jeden driver

Příspěvek od jankop » 03 pro 2020, 19:20

mpcz píše:
03 pro 2020, 17:21
propojení řemenem nebo osou není možné, motor musí jít při bezproudu jednoduše otáčet rukou každý nezávisle
Tomu nerozumím. Když mají dva motory pohánět jednu společnou osu, tak jak mohou být v bezproudu nezávislé?
A proč se s nimi vlastně musí otáčet nezávisle, když mají pracovat synchronně? Něco mi uniká?

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Dva krokové motory 17 na jeden driver

Příspěvek od ondraN » 03 pro 2020, 20:14

pavel1tu píše:
03 pro 2020, 18:48
Řešil jsem zvedání těžkého portálu na velké 3D tiskárně, kdy tvůrce špatně vypočítal motor (původně chtěl dokoupit silnější motor (původní by zůstal nevyužit), pak se dokoupil stejný a funguje to skvěle). Nejprve jsem přemýšlel zda motory dát seriově, nebo paralelně, trochu jsem se nejprve napálil (a to jsem elektrikář) na jednom foru a dal je paralelně - což je špatně.

Nakonec když si člověk uvědomí, že vinutí má úbytek cca. 2V (to co jsem měl já), je výhodnější dát vinutí za sebou (seriově), kdy na každém vinutí prostě bude úbytek napětí, ale proud zůstává stejný. Klidně takto můžeme zapojit i více motorů dle mne. Na videu jsem viděl i 4.

Našel jsem o tom pak i nějaký článek.
https://www.instructables.com/Driving-M ... ngle-Driv/
Dávat sériově nebo paralelně, to je slovo do pranice. Tady je těžké hledat nějakou univerzální radu. Záleží na motorech, driveru, možnostech napájecího zdroje, zátěži motorů. Při sériovém zapojení by pro zachování kroutícího momentu mělo být vyšší napájecí napětí. Vinutí je přeci jenom indukčnost, takže při řadě pulsů při krokování se chová jinak, než ve statickém režimu.
Asi by bylo ale lepší, je zkusit zapojit nejdříve sériově a pokud to bude OK, tak to tak nechat. Pokud ne, tak to řešit dál.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů