CNC shield a joystick

Odpovědět
Jan
Příspěvky: 3
Registrován: 16 úno 2020, 17:52
Reputation: 0

CNC shield a joystick

Příspěvek od Jan » 16 úno 2020, 18:11

Ahoj, jsem tu nový, tak snad znovu neobjevuju kolo :-)

Už tady někdo řešil ovládání krokových motorů cnc shieldem a zároveň manuálně joystickem ?
Jde mi o to, že bych potřeboval sestavit ovládání krokových motorů cnc shieldem, který mi umožní spustit sekvenci pohybu, ale zároveň bych potřeboval sestavu ovládat i manuálně pomocí joysticku, nebo matricové klávesnice třeba 4x4 tl.
Když jsem zkoumal cnc shield pro UNO, tak je na něm řada pinů: X step.dir, Y step.dir, Z step.dir, A step.dir, - asi víte, o čem píšu. Dají se tyto piny požít k mým účelům ?

Poradil by mi někdo, kudy se vydat ?

Díky za případnou pomoc.

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 779
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: CNC shield a joystick

Příspěvek od gilhad » 16 úno 2020, 23:29

Ano, tema pinama se ovladaji vystupy, ktere se pripoji ke krokovym motorum a ty pak krokuji (coz je ucel tohoto shieldu)
Ucel Arduina je tomu shieldu rikat, kdy a kterym smerem ma udelat danym motorem krok.

Arduino to musi "nejak vymyslet", at uz tak, ze to ma zakodovano natvrdo, nebo tak, ze interpretuje nejaka data (odnekud, nebo z pameti), nebo tak, ze cte nejake jine piny, kde je neco pripojeneho (napriklad joystick) a podle toho se rozhodne.

No a nebo tyto pristupy nejak zkombinuje.

V kazdem pripade potrebuje nejaky program, ktery mu rekne, jak to ma spravne delat a ten program napises ty a nahrajes mu ho napriklad pomoci Arduino IDE, nebo jakkoli jinak.

---

Vzhledem k tomu, ze jsi pravdepodobne zacatecnik, tak bych doporucil nejdriv misto shieldu a motorku (kde muze byt dost problemu to spravne nastavit a da se to pripadne i poskodit Obrázek) tak nejdriv zapojit zelene a cervene LEDky s odpory jako "dopredu" a "dozadu" a naucit se ovladat je, aby ti svitily podle tvych potreb. Az to budes mit, tak misto rozsveceni ledek "proste das" krokovani motorama. (pripadne jako mezikrok si vyzkousis nejake ty priklady na samostatne krokovani, abys vedel, ze tomu rozumis a mas to zapojene dobre.)

Jan
Příspěvky: 3
Registrován: 16 úno 2020, 17:52
Reputation: 0

Re: CNC shield a joystick

Příspěvek od Jan » 17 úno 2020, 13:42

Ahoj.

Diky za odpoved.
Tak prave arduinem je ovladat dovedu, jak natvrdo napsanym programem, nebo programem grbl. Ale schazi mi prave manualni ovladani.
Takze jestli sem to dobre pochopil, tak pro spravnou funkci napisu do arduina program, ktery bude obsahovat Grbl knihovnu a namapovany joystick ? Protoze je treba urcit, kame ma hnout motor pri "naklonu" joysticku a jakou rychlosti. Pak by podle moji uvahy mohlo pracovat jak dle grbl, tak i dle joysticku.

Chapu to spravne ?

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 779
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: CNC shield a joystick

Příspěvek od gilhad » 17 úno 2020, 18:34

Ano, grbl proste zpracovava nejake retezcove hodnoty na hodnoty vystupnich pinu, ale Arduino muze "zaroven" cist i ten joystick a vhodne ty vystupni hodnoty zkombinovat.

(Asi to nebude tak jednoduche, jak to na prvni pohled zni, ale mozne to urcite je)

(Taky je samozrejme mozna varianta, kdy naklon joyticku bude generovat retezce, ktere se te knihovne grbl podstrci jako regularni vstup)

Jan
Příspěvky: 3
Registrován: 16 úno 2020, 17:52
Reputation: 0

Re: CNC shield a joystick

Příspěvek od Jan » 17 úno 2020, 20:41

Skvele.
Dekuju moc za pomoc. Ted uz si s tim poradim.

Tak preju uspech dalsim projektum.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů