[SOLVED] Signalizace 0/1 (8x, stav bufferů)

Odpovědět
Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 788
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

[SOLVED] Signalizace 0/1 (8x, stav bufferů)

Příspěvek od gilhad » 02 srp 2023, 12:16

Chtěl jsem se zeptat/ujistit, že tohle nemá moc zádrhelů a moje 3 úvahy jsou správně:

Vymýšlím rozšiřující desku pro retropočítač, na ní 8 bufferů pro komunikaci mezi tou deskou a retropočítačem, půlka pro čtení, půlka pro zápis.
Chtěl bych indikovat, zda jsou zrovna prázdné, nebo plné (do prázdného se dá psát, plný se dá číst a tedy zda je míč na straně retropočítače, nebo desky) a mám málo místa na desce, tak šetřím místo i trasy (ještě to budu muset dopřeroutovat, abych se nějak vešel) :D
Expanduino_nahled_001.png
Jde o 8 párů LED (ukázané jen 4, ostatní jsou stejné), signál jde ze 74HC279 (SR klopáky) do dvou dalších podobných IC. Na každý výstup bych dal takhle dvě LED (jednu proti zemi, jednu proti VCC) přez společný odpor.
SR_led.png

1) Signál je vždy 0 nebo 1, není to 3-state, takže vždy bude jedna LED svítit a druhá (kvůli prahovému napětí) jako by tam ani nebyla (jen se budou střídat, která je která)

2) Normálně bude polovina bufferů připravených (k zápisu) a polovina nikoli (vše přečteno), takže bude svítit půlka jedněch a půlka druhých diod. V extrémním případě bude ale svítit celá jedna stana a druhá nic. Světelnost bude asi kolísat, ale při počtu 8+8 LED by to s 220 Ohmů odporem nemělo žádnou LED spálit (asi 16mA) a i pokud bude svítit celá strana, tak by to nemělo být neviditelné (asi 2mA), ledky obyčejné SMD z Číny

3) chtěl bych tu desku nechat vyrobit v https://jlcpcb.com/ (ale osadit si ji sám), myslíte, že mi projde, když budou vždy půdorysy 2 LED přez seba a Via k tomu? (Já si myslím, že budou pouze řešit, zda je to vyrobitelné - což je - a tak mi to vyrobí)
2LED_prez_sebe_a_Via.png
----
PS: v náhledu té desky - očekávali byste registr 0 vlevo( u kraje té desky), nebo vpravo (u odporů, směrem ke konektoru)?
očekávali byste světýlka pro to, co má k dispozici retropočítač v přední řadě (a pro desku vzdau, dál od okraje), nebo naopak (světýlka pro desku vpředu, pro retropočítač vzadu, blíž ke konektoru, kterým je připojený)?
Ještě jsem to nenaroutoval (musím pro to vyklidit místo), tak mě nic nestojí to změnit ...

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1170
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Signalizace 0/1 (8x, stav bufferů)

Příspěvek od kiRRow » 03 srp 2023, 19:13

1) Ano
2) Bude kolísat svítivost, jestli to chceš eliminovat, tak připoj ty ledky přímo na 5V a GND a odpor umísti mezi arduino a ledku ... nějaký smd 220-330 ohm - pokud dáš červenou a zelenou led, tak je třeba mít ty odpory pro každou barvu zvlášť opět mezi napájení a diodu ...
3) Nebudou řešit nic - zákazník je pán a vyrobí ti to klidně i špatně :-)

No udělal bych mezi nima jednu pozici mezeru mezi tím co je pro od arduina a pro arduino ... aby bylo jasno že 4 pro zapis 4 pro čtení ... ty pro čtení bych dal ty 4 blíže konektoru ... 4diody že zápis od arduina je možný by měli dle mne být blíže arduinu ... 4diody že čtení pomocí arduina je připraveno by taky měli být blíže arduinu ... a popsal bych to na potiskové masce

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 788
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: Signalizace 0/1 (8x, stav bufferů)

Příspěvek od gilhad » 03 srp 2023, 23:44

Díky za odpověď, už jsem to dodělal a zapracoval a poslal.
Problém je, že se s tím potřebuju vejít na destičku 10x10 cm, abych to měl levné a prostě došlo místo - chipy všude a trasy jakbysmet. (Na té destičce 10x10cm je asi 8.5m cestiček).

Uroutovat to tak, aby se mi tam vešly ještě ty SMD LEDky mi dalo asi tak celý den práce a na ty odpory už místo nezbývalo (a ani jinde na destiččce by to nepomohlo, protože zase není kudy všechny ty cestičky vést - signály jdou z těch dvou nejbližších chipů a obě strany desky už tam jsou plné). Tak jsem ty odpory nakonec oželel s tím, že jsem si zkusil zapojit pár zelených a žlutých ledek paralelně na jeden odpor a ono to svítilo celkem slušně. (Červené taky ještě šly, ale modré vůbec ... moc různá napětí).

Podařilo se mi tam nacpat ještě nepatrné mezery mezi dvojice párů ledek takže je zjevnější, co je na jedné adrese. (4 LED, protože tam jsou dva registry, jeden pro zápis a druhý pro čtení - z hlediska retropočítače, z hlediska Arduina je to naopak).

Takže po dlouhém přemýšlení a simulace s barevnýma kostkama na stole jsem došel k závěru, že nejpřehlednější mi to přijde takhle:

Dvě řady LED (víc se nevejde) řada na kraji je pohled retropočítače (protože to je ten hlavní, deska je sice větší ale jen přídavná)
Status registr (registr na adrese 00 pro čtení), který se stejně musí číst nejdřív a nejčastěji, abych viděl, zda vůbec můžu číst/psát něco jiného je na kraji v rohu,
odj něj to jde pak pravidelně dál (control registr - adresa 00 pro zápis), mezera, adresa 1 čtení a zápis, mezera, adresa 2 čtení a zápis, mezera, adresa 3 čtení a zápis.

Každý registr je zobrazen dvojicí LED, zelená pro relaxovaný stav, žlutá, pokud je ho nutno zpracovat. Takže registry pro zápis mají zelenou u retropočítače a registry pro čtení u desky.

Ono to asi bude normálně svítit pouze zelenýma, protože klidový stav je, že je vše přečteno a je možno psát.

A pokud to nebude chodit dobře, tak to odpájím a dám prostě zelenou dopředu a žlutou dozadu.

Takže takhle jsem to upravil a odeslal a teď čekám, co přijde a zda to bude fungovat. Na jejich stránkách je jakýsi náhled na tu desku, je malý ale vypadá dobře ... tak snad ... ;)

Popsat to můžu taky jen v dokumentaci, ono tam není dost místa vůbec na nic, ani na popisy :(

Tady k tomu mám nějaké poznámky a snad časem budu mít i kompletní dokumentaci.
Obrázek

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 54 hostů