RGB led driver

vogeer97
Příspěvky: 13
Registrován: 19 lis 2020, 20:56
Reputation: 0

RGB led driver

Příspěvek od vogeer97 » 15 úno 2021, 19:30

Zdravím lidi potřeboval bych radu. Chtěl bych si vyrobit nějaký ovladač přes kterých bych ovládat klasický RGB led pásek stylem že by tam bylo třeba 10 tlačítek a každé by vyvolalo nějaký efekt třeba první 3 měnění barev(RGB) další tlačítko by kupříkladu přešlo do režimu fade atd. Už jsem prošel snad celý internet a nikde nic podobného nemůžu najit. Pokud někdo něco podobného vyráběl budu rád za každou radu

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: RGB led driver

Příspěvek od ondraN » 15 úno 2021, 20:41

Určitě to půjde, ale bude to hodně složité, čím víc LEDek, tím složitější. Už ale existuje docela prošlapaná cesta v podobě digitálních RGB LED.
Dělají se pásky, kruhy, matice. Tady je jeden krátký pásek https://www.laskarduino.cz/8x-inteligen ... -5050--5v/
Na ovládání jsou knihovny a je vymyšlená celá řada různých efektů. Řízení pásku potřebuje jen jeden dig. pin, klidně i pro stovku diod. Pokud bys to chtěl dělat s klasickými diodami, bude to složité monstrum a všechny ovladače si budeš muset napsat, budeš potřebovat i hromadu různých registrů a budičů, aby to mohlo řídit jedno arduino. Tak to zvaž :mrgreen:

AstroMiK
Příspěvky: 592
Registrován: 08 pro 2017, 19:05
Reputation: 0

Re: RGB led driver

Příspěvek od AstroMiK » 16 úno 2021, 08:12

Jako "klasický RGB LED pásek" si představuju, že je každá z barev ovládaná jen jedním signálem.
Takže by to nemělo být až tak složité. Prostě jen řízení tří obyčejných LED s nějakým pořádným výkonovým spínačem.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: RGB led driver

Příspěvek od pavel1tu » 16 úno 2021, 08:28

Mělo by se přesněji definovat co kdo myslí tím RGB - tedy jestli to tazatel tuší, že jsou 2 druhy.
- RGB LED které má pro každou barvu vyvedenou nožičku, v pásku nevýhoda - barva a jas se řídí pro celý pásek
- NEOPIXEL - každá LED se po jakési "datové sběrnici" (1 vodič) ovládá i na pásku zvlášť jak barva, tak jas

Každé provedení má své výhody a nevýhody, a bylo by dobré si ujasnit co chce - já často narážím na to, že lidi tím "RGB" myslí cokoliv co bliká a mění barvu ;)
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

vogeer97
Příspěvky: 13
Registrován: 19 lis 2020, 20:56
Reputation: 0

RGB led driver

Příspěvek od vogeer97 » 16 úno 2021, 15:41

Chtěl bych použít obyčejný analogový led pásek tudíž 4 piny(napájení a - od každé barvy). Jinak to že bych ovládal jas přes celý pásek mi vůbec nevadí ba naopak mi to vyhovuje víc

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: RGB led driver

Příspěvek od pavel1tu » 16 úno 2021, 16:46

Stačí hledat "Arduino RGB LED strip" a vybrat si. Je toho dost - z čeho vybírat.

Jinak dle mne stačí 1-2 tlačítka a postupně přepínat mezi naprogramovanými efekty.
To má tu výhodu, že můžeš začít s jedním efektem a pak přidávat.

Přesně to co hledáš asi nenajdeš, ale není to složité, stačí nějaký zdroj (RGB pásky jsou většinou na 12V, proud podle typu pásku, udává se W/m), arduino, nějaký MOSFET (nebo koupit hotový modul) a pár drátů a můžeš si začít hrát ...

Z kodem při zádrhelu rádi pomůžeme.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

vogeer97
Příspěvky: 13
Registrován: 19 lis 2020, 20:56
Reputation: 0

RGB led driver

Příspěvek od vogeer97 » 16 úno 2021, 19:44

@pavel1tu - O co se asi myslím že se snažím ale nějak se mi nedaří najít žadný kloudný návod který by splňoval to co já požaduji. Jinak co se týká zapojení tak to není problém ale spíš jsem se zasekl na tom že nejsem schopný dát do kupy program podle kterého by to běhalo..

vogeer97
Příspěvky: 13
Registrován: 19 lis 2020, 20:56
Reputation: 0

RGB led driver

Příspěvek od vogeer97 » 16 úno 2021, 19:47

Jinak jsem ještě zapoměl že sice jsem našel návody podle kterých bych byl schopný dosáhnout toho co chci ale všude používají ws2812 a ty já použít nechci...

vogeer97
Příspěvky: 13
Registrován: 19 lis 2020, 20:56
Reputation: 0

RGB led driver

Příspěvek od vogeer97 » 17 úno 2021, 18:20

Prostě bych rád dosáhl podobného efektu jako třeba u dmx, že každé tlačítko vyvolá nějaký jiný efekt například stroskop a jinými tlačítky budu měnit barvy. Vím vymýšlím hrozné složitosti ale rád experimentuji :D :D

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: RGB led driver

Příspěvek od ondraN » 17 úno 2021, 18:36

Začni asi tím, že si ten pásek přes nějaký driver (nejlépe FET) připojíš a zkusíš v jednotlivých skečích různé efekty. Pak to můžeš postupně dávat dohromady a jednotlivé, už vyzkoušené efekty, aktivovat různými tlačítky. Zkus třeba tím, že necháš blikat jednotlivé barvy bez použití millis(). Pak to zkus napsat jako vlastní funkci, která bude použitelná i jinde. A takhle pomalu postupovat. Je to jako řízení auta, po autoškole taky hned nezačneš řídit nadupaný sporťák (a pokud ano, tak to většinou nedopadne dobře :mrgreen: )

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host