Arduino Mega a SD slot na TFT shieldu

Batata
Příspěvky: 38
Registrován: 05 kvě 2020, 08:14
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Arduino Mega a SD slot na TFT shieldu

Příspěvek od Batata » 20 pro 2021, 14:01

Dobrý den, potřeboval bych pomoct rozchodit SD slot na TFT shieldu. Shield je určený pro Uno, ale já mám Arduino Mega. Nevím, jestli to může fungovat, ale na Ethernet Shieldu mi SD slot funguje i s Arduinem Mega, tak nevím, jak to vlastně je.

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Arduino Mega a SD slot na TFT shieldu

Příspěvek od kiRRow » 20 pro 2021, 14:34

Fungovat to spolu bude, jen to do sebe nemusí pasovat. Budeš muset to propojit kablíkama, nebo vyrobit redukci.

Batata
Příspěvky: 38
Registrován: 05 kvě 2020, 08:14
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Arduino Mega a SD slot na TFT shieldu

Příspěvek od Batata » 20 pro 2021, 14:57

A neexistuje možnost upravit knihovnu SPI?

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Arduino Mega a SD slot na TFT shieldu

Příspěvek od kiRRow » 20 pro 2021, 15:08

Existuje. Pokud máš dost odvahy, trpělivosti a znalostí. Já je bohužel nemám. Jde o to že ta pravá SPI je hardwarová funkce a je přímo nadrátovaná uvnitř toho procesoru na určité piny. Spousta toho pak běží samovolně mimo samotný program. Tohle vše se pak musí softwarově emulovat. Vsadím ponožky, že když to google napíšeš "arduino software SPI", tak nějaká knihovna se najde. Jen ale ti nikdo nezajistí, že se nebude prát s dalšíma knihovnama.

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Arduino Mega a SD slot na TFT shieldu

Příspěvek od jankop » 20 pro 2021, 16:02

Já si teda dovolím připomenout, co už jsem tu jednou popsal. Ještě jsem neviděl UNO TFT shield, který by měl na SD slotu převodník úrovně na vstupech. Mega je na 5 Voltů a SD karta snese na vstupech max logickou úroveň 3V3. Je to prostě špatně, nějak to bude fungovat, ale časem se to nejspíš pokazí. Buď SD karta, nebo Arduino, nebo obojí.

Batata
Příspěvky: 38
Registrován: 05 kvě 2020, 08:14
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Arduino Mega a SD slot na TFT shieldu

Příspěvek od Batata » 21 pro 2021, 06:57

kiRRow píše:
20 pro 2021, 15:08
Jde o to že ta pravá SPI je hardwarová funkce a je přímo nadrátovaná uvnitř toho procesoru na určité piny.
Tak to jsem nevěděl. Myslel jsem si, že to jsou obyčejné piny jako každé jiné, a celá funkce je v softwaru. Jenom nevím, jak propojit knihovnu SoftSPI a knihovnu SD tak, aby to fungovalo. U knihovny SD pokud vím, není možnost jako vstup konstruktoru zadat jiný objekt.

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Arduino Mega a SD slot na TFT shieldu

Příspěvek od kiRRow » 21 pro 2021, 14:55

Knihovna SD používá SPI. Jediné co mě napadá, tak si pozjišťovat jak se ta karta přes to SPI ovládá a ty příkazy posílat přes tu softwarovou SPI manuálně. Nebude lepší si pořídit přímo modul na SD kartu ? https://www.hwkitchen.cz/modul-ctecka-sd-karet/

Batata
Příspěvky: 38
Registrován: 05 kvě 2020, 08:14
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Arduino Mega a SD slot na TFT shieldu

Příspěvek od Batata » 21 pro 2021, 20:20

Já ten modul mám, jen mě napadlo, že pokud to jde, tak je zbytečné to zapojovat, když už tam ten slot je z výroby. Pokud to nejde, tak asi zapojím ten modul.

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Arduino Mega a SD slot na TFT shieldu

Příspěvek od kiRRow » 21 pro 2021, 20:27

UNO a Mega jsou "téměř" totožné desky na "téměř" totožných procesorech. Mega je, ale hold mega. Má o mnoho více, ale má i jinačí "hardwarové rozložení". Ono to fungovat bude... jen né jako takový ten klasický "sandwitch". Bude se to muset propojit káblíkama, na testy třeba na nějakém nepájivém poli.

Batata
Příspěvky: 38
Registrován: 05 kvě 2020, 08:14
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Arduino Mega a SD slot na TFT shieldu

Příspěvek od Batata » 22 pro 2021, 06:36

Pokud to budu dávat do krabičky, tak to mega stejně bude na dně, tak to se může káblíkama nebo na PCB propojit, jak bude potřeba.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů