Arduino displej

Odpovědět
Patrik
Příspěvky: 199
Registrován: 02 dub 2020, 09:58
Reputation: 0

Arduino displej

Příspěvek od Patrik » 05 dub 2020, 00:17

Nedávno jsem tu řešil problém s displejem od Arduina, 1602 s prevodnikem. Respektivě jeho rušení, od elektromagnetických ventilů. Vyřešila to zhaseci dioda zapojena paralelně k El. mag. Ventilu (cívce) ale vlastně jen dočasně, tak mi docházelo k rušení displeje každe druhé spuštění cívky, nyní se tak děje cca 1 za 24 h... Prostě se na displeji zobrazí nesmysly.. Používám 12 V zdroj, mám 2 cívky, ke každé teče proud o velikosti 0,6 A.. Myslíte, že mám zvolit nějaké rychlejší diody? Nebo jak vyřešit tento problém? Dekuji

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Arduino displej

Příspěvek od ondraN » 05 dub 2020, 08:00

Proč je takový rozdíl v ceně průmyslových elektronických zařízení a podobných zařízení pro domácnost? Dělají to hlavně opatření proti ovlivnění elmag. rušením. Elektromagnetický impuls z cívky ventilu se nešíří jenom po vodičích, ale i ve formě elmag. vlny. Takže pro vysokou spolehlivost by měla být citlivá část zapouzdřená v plechu, všechny signální vodiče stíněné, na všech vstupech ochrana proti rušení, atd. Je to celý komplex opatření, který zabere, jen když se použije společně. Tady opravdu neexistuje jednoduchá rada, sem dej kondík, támhle rezistor a bude to. Pokud je nutné, aby elektronika byla blízko elmag. ventilu, tak musí být stíněná, nejlépe ocelovým plechem. Pak musí být všechno, co jde dovnitř ochráněno tak, aby to nevytvářelo cestu pro vstup impulsů atd. U toho displeje je to jen prkotina, ale co se stane když ti občas vytuhne arduino? Už jsem viděl případy, kdy po takovém pořádném pulsu nezafungoval ani integrovaný WD. Asi jsem tě moc nepotěšil, ale tak to prostě je.

Patrik
Příspěvky: 199
Registrován: 02 dub 2020, 09:58
Reputation: 0

Re: Arduino displej

Příspěvek od Patrik » 05 dub 2020, 09:37

Přemýšlím, jak to vyřešit. El. mag. ventily jsou vzdálené od Arduina cca půl metru. Na Arduino plánuji udělat nějakou krabičku, tak bych tam dodal ještě dovnitř alobal, pár dírek na chlazení a alobal uzemnil. Tím bych chránil také všechny vodiče, které do Arduina vstupují. Vodiče které by vystupovaly z krabičky (třeba právě k tomu displeji bych stínil - koupil bych vodiče ze stíněním)... Ovšem právě teď uvažuji, jestli stačí stínit jen ty datové 2 vodiče, nebo mám raději stínit i vodiče od napájení... Jsou tam ještě další 3 vodiče, ale ty napájí LED diody přes rezistor musím říci, že žádná se zatím nespálila. Relé od Arduina bych samozřejmě nechal mimo krabičku.

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Arduino displej

Příspěvek od ondraN » 05 dub 2020, 17:25

Alobal to ochrání maximálně od elektrostatického pole, ale moc neochrání proti elmag. poli. Na to se běžně používá pocínovaný ocelový plech. Dají se koupit i krabičky z tohoto plechu.
https://www.ges.cz/cz/krabice-skrinky/k ... /SNXD.html

Patrik
Příspěvky: 199
Registrován: 02 dub 2020, 09:58
Reputation: 0

Re: Arduino displej

Příspěvek od Patrik » 05 dub 2020, 22:05

Děkuji Ondro,

napadlo mě využít kovovou krabičku od starého set top boxu, abych zase nemusel objednávat ze dvou eshopů a platit dvojí poštovné.. Ovšem Arduino již mám přivrtané ve skříňce ve dřevu... A nechce se mi to sundávat a dávat to celé do krabičky.. Tak přemýšlím, že bych to jen zadekloval + uzemnil a z druhé strany by to nebylo.. (vlastně jen asi 2 cm tlusté dřevo)... Elektromagnetické ventily jsou právě ze strany odkud není žádné krytí... Vlastně je to ve stejné skříňce.. Myslím, že by to takto mohlo postačovat, ne? Navíc koupím i stíněné vodiče k displeji.. Uvažuji právě jestli stačí jen na data vstup a výstup a nebo mám raději koupit kabel stíněný 4 vodičový a stínit i napájení 5 V a zem (zem bych nemusel, ovšem nemohu koupit 3 vodičový :-D buď 2, 4 nebo 6.. Možná bych šel i do 6 vodičového a stínil i LED diody, které vedou k displeji a do společné krabičky.. ale to se mi zdá už uplně zbytečné...

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Arduino displej

Příspěvek od ondraN » 06 dub 2020, 07:14

Určitě bych použil stíněný kabel na tu sběrnici a veškeré vstupy. Ocelový pocínovaný plech se dá koupit i v tabulkách, tak ho možná nalepit na tu krabičku z vnějších stran a pospojovat, uzemnit.Pak uvidíš, jak se to bude chovat.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů