Arduino displej

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1164
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Arduino displej

Příspěvek od kiRRow » 02 dub 2020, 11:39

Ta dioda se připojuje k cívce paralerně a v opačném směru.
Pokud do cívky pustíš proud, vznikne kolem ní magnetické pole. Pokud kolem cívky změníš magnetické pole, vznikne v cívce proud.
Tím, že odpojíš napájení od cívky, kolem které je už vytvořeno magnetické pole, dojde k tomu že toto pole se velmi rychle zhroutí, tím dojde ke skokové změně a v cívce vznikne proud, tento proud je sice velmi malý, ale má překvapivě dosti velké špičkové napětí ( není problém dostat 500V při rozepnutí 5V relé ). Toto napětí je vždy opačné polarity, než napájecí napětí cívky. Paralerně připojená dioda v opačném směru při provozu cívky proud nevede, ale když příjde napěťová špička z opačné strany, tak dioda vede a doslova zkratuje cívku, čímž ochrání ostatní obvody. Takže nepotřebuješ diodu, co ti utáhne proud 10A ... indukovaný proud bude velmi malý, řádově max mA. Potřebuješ diodu, co ti utáhne ty napěťí. Jelikož je to napětí fakt jen krátká špička - tak i slabší dioda tam chvilku přežije (na pokusy dobrý) ... nakonec jí to ale prorazí.

Patrik
Příspěvky: 199
Registrován: 02 dub 2020, 09:58
Reputation: 0

Re: Arduino displej

Příspěvek od Patrik » 02 dub 2020, 11:53

Děkuji chlape, našel jsem ještě jakési diody. Bylo složité rozeznat co jsou zač, neboť to označení již jde s těží přečíst. Ovšem jsem nakonec dohledal, že se jedná o diody s možností až 400 V, při trvalém I = 1 A, max impulzní proud je o velikosti 30 A. No, zapojil jsem diodu paralelně, jak píšeš - ještě jsem si před tím pročetl tento zajímavý článek viz odkaz http://elektross.gjn.cz/aplikace/zhaseci_obvod.html a funguje to parádně, displej mám hned vedle elektromagnetického ventilu a přesto nedochází k jeho rušení.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Arduino displej

Příspěvek od pavel1tu » 02 dub 2020, 12:33

On nerušil přímo ten ventil, ale pulzy vzniklé na napájení.

Jen ještě doporučím, dej si na výstup toho 12V zdroje nějakou pojistku, klidně pomalou podle toho co dá zdroj max.,
sem tam se vyjímečně, maximálně jednou za 100 let stává, že se ta dioda prorazí - tak chápeš, ne ?

A mohu se zeptat co to bastlíš ?
Já sháním nějaký ventil co by se sám vracel - na zalévání samotíží - ty z číny mi tu kapou, loni jsem přišel o dost feferonek na balkoně, jsem dost na cestách.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Patrik
Příspěvky: 199
Registrován: 02 dub 2020, 09:58
Reputation: 0

Re: Arduino displej

Příspěvek od Patrik » 02 dub 2020, 13:06

Děkuji za rady, cením si toho. Můj 12 V zdroj umí max 8,5 A v trvalé zátěži. No, pojistky nemám, ale mám 2x 4 A jistič, ale je na 230 V střídavých, tak přemýšlím, jestli to vadí, či nikoliv :-D.. Učinil bych tak 2 napěťové větve. A chápu to, kdyby došlo k průrazu té diody, tak je to ve zkratu.. Ovšem psali, že ten zdroj by sám od sebe zkrat měl vydržet, ale určitě je lepší tam dát jistič. Jen otázkou, jestli mohu použít právě tyto jističe, které zrovna mám...

A jinak, jasně že se můžeš zeptat. No, máme ve firmě sodobar, který umožňuje poskytování jak čisté sody, tak ochucené sodovky (různé druhy)... Vzhledem k tomu, že u nás pracuje i mnoho extérních firem - které nemají nárok na limonádu, tak jsme se rozhodli k tomuto zabezpečení - prostě to nerespektovali. Mám Arduino naprogramováno tak, že elektromagnetické ventily se otevřou jen tomu, kdo má v systému uvedený kód čipové karty a to po dobu 40 s (každých 10 hodin), čas si můžou kdykoliv pozastavit tlačítkem a uloží se jim do systému. Na zkoušku mám také elektromagnetické ventily z Číny (kupoval jsem je však zde). Již jsem je vyzkoušel a mohu zatím říci, že v uzavřeném stavu absolutně žádná kapka... Fungují parádně (ovšem kdo ví jak dlouho); nechtěl jsem zbytečně investovat do lepších a dražších a pak zjistit, že ten projekt neuskutečním... Je však podmínka, aby v trubkách byl dostatečný tlak.. Já si mohu nastavit a mám tam zhruba kolem 5 barů. A dále docela dost ty cívky hřejou, nevím co by se s nimi stalo, kdyby ten ventil byl otevřený třeba 3 hodiny v kuse... Já ho mám však otevřený jen MAX těch 40 s.. to se nestihne ani pořádně zahřát... Cena byla asi 140 kč za kus (množstevní sleva; za 1 kus asi 160,-). Jestli chceš a mohu zde poslat i odkaz není problém,

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1164
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Arduino displej

Příspěvek od kiRRow » 02 dub 2020, 14:06

No jako zdroj ten zkrat dá ... ale myslíš, že dají ten zkrat vodiče ? cestičky v nepájivém poli ? ... to bude dýmu a smradu :D :D
Jistič ti vůbec nepomůže. Potřebuješ tavnou pojistku, nebo vratnou elektronickou.

Patrik
Příspěvky: 199
Registrován: 02 dub 2020, 09:58
Reputation: 0

Re: Arduino displej

Příspěvek od Patrik » 02 dub 2020, 15:04

Proč by jistič nepomohl? Kvůli tomu, že je na 230 V střídavých? No, já bohužel již ty maličké tavné pojistky nemám a teď je nikde nekoupím... Rozebral jsem i staré zdroje a tam jsou buď poškozené nebo už jsem je použil... Moment, tak jsem našel jednu s označením T8H250V, tzn. měla by být na max I 8 A. Pro mě úplně ideální, takže by měla fungovat normálně, i když je na 250 V, ne? Když jí zapojím na výstupu 12 V. Teď si nejsem stoprocentně jistý. Jinak vodiče mám předimenzované :-D těch bych se nebál. Našel jsem ještě jeden stejnosměrný jistič. Píšou na něm 220 V stejnosměrných, označená tam je LPN-DC - C4. Ale na Internetu ho nemohu najít. TO by mělo být asi do 4 A a mohlo by to fungovat, že ano? Abych zbytečně nepájel tu pojistku, raději bych použil tento jistič a později si pořídil ještě jeden stejný a měl bych 2 větvě (na každé zapojeny 2 el. mag. ventily) a 2 jističe. Tzn. celkově by to mělo být 8 A a zdroj je schopen dodat až 8,5 A.

Patrik
Příspěvky: 199
Registrován: 02 dub 2020, 09:58
Reputation: 0

Re: Arduino displej

Příspěvek od Patrik » 02 dub 2020, 15:12

Měl by to být tady tento jistič - již se neprodává: https://www.elektrotechnika-shop.cz/jis ... 10ka-minia

To by mohlo fungovat, ne?

Na jističi je přesně znázorněno toto: Značka OEZ Minia, LPN-DC C4, 220 V stejnosměrných. Já potřebuji teď zapojit pouze 3 ty elektromagnetické ventily, které mají maximální proudovou zátěž - píší 1 A... Takže bych měl ještě i rezervu... No s tím 4 by to už asi nešlo. Jen se chci ujistit, zda je tento jistič vhodný...

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1164
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Arduino displej

Příspěvek od kiRRow » 02 dub 2020, 15:51

Pokud je jistič na 230V, tak to znamená jeho pracovní napětí, ne kolik toho vydrží.

Patrik
Příspěvky: 199
Registrován: 02 dub 2020, 09:58
Reputation: 0

Re: Arduino displej

Příspěvek od Patrik » 02 dub 2020, 16:04

No dobře, u jističe to je tedy takto, že ho nemohu použít, i když je stejnosměrný na 220 V... Ale ta pojistka, je psáno 250 V, tak to je jedno ne? Zde je to psáno kolik vydrží, ne? Aby nedošlo k průrazu, je to tak? Mohu tu pojistku bez problému tedy použít ve 12 V větvi? Odřezal bych kus toho plošného spoje s pojistkou, abych pak co nejméně musel pájet. Samozřejmě bych pojistku při pájeni dal bokem, abych to vlákno nepřetavil.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Arduino displej

Příspěvek od pavel1tu » 02 dub 2020, 16:25

Testni ten jistič, to že je na 230V to je max. napětí,
hlavně aby byl opravdu DC, pak má na sobě namalováno, kam přijde +, to je přívod od zdroje,
když to dáš obráceně - nevypne, protože nezhasne oblouk - má tam takovou komůrku.

Jde o to, aby jsi nevyhořel kdyby něco, tak se tu nehádejte ;)

PS: já jsem úchyl, já mám pojistky snad všude, ale to proto, že mám vrklavý ruce a při měření si vždycky škrtnu
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti