Arduino displej

Patrik
Příspěvky: 199
Registrován: 02 dub 2020, 09:58
Reputation: 0

Arduino displej

Příspěvek od Patrik » 02 dub 2020, 10:13

Ahoj, používám displej 1602 s převodníkem a mám tento problém. K Arduinu mega 2560 mám připojené 4 kanálové relé, to je napájeno ze 5 V z Arduina + řídicí U pro spínání cívek relé. Na druhé straně relé je zdroj 12 V, kterým chci spínat elektromagnetický ventil. Bez problému mi to funguje, pokud nemám zapojen ten elektromagnetický ventil v té 12 V větvi. Pokud však 12 V el. mag. ventil zapojím do obvodu, tak při nové cyklaci programu mně to na tomto displeji píše úplné nesmysly. Nedá se to ani opsat co prostě něco jako U4 %Uxqq(znaky jako suma)... Napadlo mě zkusit zapojit to 4 kanálové relé k jinému zdroji (5 V), myslel jsem si, že je možná ta deska přetížena... No pak jsem si řekl, že to možná ovlivnuje elektromagnetické pole toho magnetického ventilu, tak jsem magnetický ventil posunul co nejdál... Nepomohlo, zkusil jsem ho také zabalit do alobalu a tento alobal uzemnit, taktéž nempomohlo... Nemáte radu, čím by to mohlo být? Děkuji.

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1163
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Arduino displej

Příspěvek od kiRRow » 02 dub 2020, 10:27

A odkud bere arduino napájení ? Z těch samých 12V pro elektromagnetický ventil ? Pokud by se mělo něco stínit, tak vodiče mezi displejem a arduinem, stínění v jednom bodě připojit na GND. Rušení může jít i přes napájecí síť a zdroje. Elektromagnetická zátěž ve stejném zásuvkovém obvodu jako arduino - při jejím sepnutí se pohly serva.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Arduino displej

Příspěvek od pavel1tu » 02 dub 2020, 10:55

Jakékoliv relé, i ventil by měl mít na DC napájení co nejblíže k cívce "vybíjecí" diodu,
ideálně 200-400V zapojenou "obráceně" k polaritě co přichází k cívce/ventilu.
Požere špičky při vypnutí cívky/ventilu.

Pokud máte "měkký" zdroj, což jsou vlastně všechny spínané zdroje i DC/DC měniče,
já dávám opět co nejblíže ke každé větší cívce/ventilu elektrolyt, aby pokryl špičky proudu při sepnutí.
Tyto kondenzátory třeba dávám i do letadla na serva - hlavně ta digitální - potlačí to "rušení" (poklesy napětí) o 98% .
K servům/ventilům je dobré k elektrolytu dát i 100n odrušovací kondik - nějaký kvalitní.

Tak třeba to pomůže

PS: i 12V, dráty i GND k těm ventilům, vást po drátech trochu dál od arduina a i dál od jiných vodičů (ne souběžně) co jsou jako vstupy, napájení, GND k arduinu
Naposledy upravil(a) pavel1tu dne 02 dub 2020, 10:59, celkem upraveno 1 x.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Patrik
Příspěvky: 199
Registrován: 02 dub 2020, 09:58
Reputation: 0

Re: Arduino displej

Příspěvek od Patrik » 02 dub 2020, 10:58

Arduino bude mít svůj vlastní zdroj (klasické trafo do zásuvky na 230 V střídavých) - to změní napětí na 9 V stejnosměrných a Arduino si to převede na 5 V stejnosměrných. Nyní to mám zapojené k počítači do USB 3.0, tzn. napětí přímo 5 V - proud by měl být umožněn až 900 mA. Zvlášť mám zdroj 12 V stejnosměrných (převádí napětí ze zásuvky 230 V střídavých). Tento zdroj je celý v kovu - faradayova klec - kryt je uzeměný... Tak tím to asi nebude. Elektromagnetický ventil na vodu - k němu připojuji právě jen + 12 V a GND. Tzn. cívka el. mag. ventilu může zřejmě ovlivňovat i okolí. Protéká zde proud velikosti až 1 A. Ano, notebook i zdroj je připojený ke stejné zásuvce..

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Arduino displej

Příspěvek od pavel1tu » 02 dub 2020, 11:03

Tak na 1A zapomeň, při sepnutí tam je krátkodobě minimálně 5x tolik, spíše více.
Dej diody, popřípadě kondiky jak jsem psal. Diody na zkoušku klidně i 50V, 100V ale jen na zkoušku - časem by se prorazily.

Viděl bych to na problém propojených GND ?
Snaž se to dát pokuž možno od sebe - 10cm stačí a nulový souběh drátů.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Axamith
Příspěvky: 533
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Arduino displej

Příspěvek od Axamith » 02 dub 2020, 11:12

pavel1tu píše:
02 dub 2020, 11:03
Tak na 1A zapomeň, při sepnutí tam je krátkodobě minimálně 5x tolik, spíše více.
Na tohle byly dobré staré klasické ručkové měřáky. Když je špička, výkyv ručičky jde za roh. To na běžném displeji neuvidíš.

Patrik
Příspěvky: 199
Registrován: 02 dub 2020, 09:58
Reputation: 0

Re: Arduino displej

Příspěvek od Patrik » 02 dub 2020, 11:12

Tak jsem zkusil displej posunout ještě dále a mohu říci, že občas to funguje normálně a občas ne. Možná by bylo dobré posunout i 4 kanálové relé dále od desky Arduina? Mám jej vzdálený jen asi 10 cm. No, s tím co píšete bych to rád zkusil, ale bohužel mám diody jen na malou proudovou zátěž a kondenzátory o velikosti 100 mikro Farad, 10,... Nejlépe bych to potřeboval do zítřejšího dne vyřešit :-D Děkuji za Váš čas.

Patrik
Příspěvky: 199
Registrován: 02 dub 2020, 09:58
Reputation: 0

Re: Arduino displej

Příspěvek od Patrik » 02 dub 2020, 11:22

Ještě mě napadlo, že by to mohla dělat i RFID čtečka čipových karet, která je taktéž napájena z 12 V zdroje. Zkusím vše dát dál :-D Ovšem v praxi si nemohu dovolit to mít všecho daleko od sebe na metry :-D

Patrik
Příspěvky: 199
Registrován: 02 dub 2020, 09:58
Reputation: 0

Re: Arduino displej

Příspěvek od Patrik » 02 dub 2020, 11:26

Musím říci, že jednou to funguje dobře, pak zase ne... :-D Přiložím kartu k RFID čtečce, dojde k vyhodnocení (jestli je karta v systému) a buď se otevře relé nebo ne (po dobu 40 s). Odpočet probíhá dobře... Jak ale dojde k uzavření relé tak asi dojde jak píšete k nějaké I špičce a na displeji se mi začnou zobrazovat nesmysly.

Patrik
Příspěvky: 199
Registrován: 02 dub 2020, 09:58
Reputation: 0

Re: Arduino displej

Příspěvek od Patrik » 02 dub 2020, 11:34

Kluci, tak mnohokrát děkuji. Zkusil jsem alobalem zabalit jak magnetický ventil, tak vodiče a uzemnit to. Teď to zkouším již asi 10x a funguje to dobře... No, prozatím si ponechám toto řešení.. Jak bude možnost, tak poté dokoupím asi stíněné vodiče a nebo vyzkouším to řešení s tím kondenzátorem.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů