Displej pro venkovni použití

Odpovědět
cz_marek
Příspěvky: 104
Registrován: 31 led 2018, 09:01
Reputation: 0

Displej pro venkovni použití

Příspěvek od cz_marek » 09 bře 2020, 12:41

Ahoj, potřeboval bych zobrazovat na displeji nejake zakladni infomace - problem je že displej musi byt venku. Nejde mi o vlhkost, to mam vyresene ale spis o stridani teplot. Jde mi o to která technologie je nejodolnější, na výběr bych měl:
LCD 1604
"nokia 5110"
OLED
TFT

Jde mi o zobrazeni teploty, vlhkosti, výsky hladiny... v podstate číselná hodnota se zobrazenim toho co je to za udaj. V případě nejvyšší nouze bych mohl použít i LED segmentový s tim že bych zvoleny udaj signalizoval nejakou ledkou vedle ale raději bych normálni displej.

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Displej pro venkovni použití

Příspěvek od ondraN » 09 bře 2020, 14:37

Každý ten displej má nějaké klady a zápory. Pro použití při nízkých teplotách je nejlepší ten OLED, ale zase má omezenou životnost a při vysokých teplotách státne ještě rychleji. 1604 a podobné displeje blbě zobrazují při nízkých teplotách, stejně jako ostatní LCD, TFT... Navíc mají horší odolnost proti UV záření, která je po pár letech zabarví do tmava. Nejodolnější je je ten segmentový s LED.
Kdybych to dělal, tak bych dal ten OLED a koupil si jich pár do zásoby na pozdější výměnu.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Displej pro venkovni použití

Příspěvek od pavel1tu » 09 bře 2020, 19:10

Dělal jsem venku u vrtu mimo civilizaci stav hladiny,
zobrazuje se jen po stisknutí tlačítka.
Nakonec tam je LED display + diody co signalizují co se zobrazuje.

Teď tam budeme dodělávat GSM modul.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

purs
Příspěvky: 24
Registrován: 25 črc 2017, 13:10
Reputation: 0

Re: Displej pro venkovni použití

Příspěvek od purs » 13 bře 2020, 07:01

Dejte tam Bluetooth modul a zobrazujte to ma mobilu, ktery si prinesete teplej nebo studenej :D

cz_marek
Příspěvky: 104
Registrován: 31 led 2018, 09:01
Reputation: 0

Re: Displej pro venkovni použití

Příspěvek od cz_marek » 13 bře 2020, 07:57

Rozhodl jsem to na maly OLED displej 0,96" - dle datasheetu je provozní teplota -30 až 70°C - OK beru ze jsou to nejake maximalni kriticke hodnoty ale v kontextu např. letošní zimy jsem uplne v klidu ;)
Pri cene 50Kč pokud vydrží dva roky tak je to furt dost dobre. Urcite to stoji za to pohodli zobrazit popis + udaj - ted mysleno ve srovnani s LED segmentovym displejem.

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Displej pro venkovni použití

Příspěvek od Axamith » 13 bře 2020, 10:41

Předpokládám, že displej bude v nějakém boxu. Pokud nebude bateriové napájení, nebyl by problém do jeho blízkosti osadit topný odpor a čidlo a podle potřeby dotápět.

cz_marek
Příspěvky: 104
Registrován: 31 led 2018, 09:01
Reputation: 0

Re: Displej pro venkovni použití

Příspěvek od cz_marek » 13 bře 2020, 10:55

Jo jo bude to v male krabicce s plexi sklem v predu - do krabice privod 12V. Napad hlidat teplotu je super ale jeste si to zjednoduším - pri nizke teplotě to proste odpojim. V zime je mi celkem jedno kolik mam vody v nadrzi na zalevani a jestli se mi nepretapi pareniste, jaka je teplota vody v zasobniku zahradni sprchy apod...
Takze když klesne teplota v krabiččce na nulu tak to cele odpojim timto:
https://www.aliexpress.com/item/3297517 ... 4c4dx3HPRK

je to spolehlive a hlavne jednoduche. Pouzivam tyto spinace na sepnuti chlazeni pro LED a jsem spokojeny

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů