Arduino Mega Pro problém

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1151
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Arduino Mega Pro problém

Příspěvek od kiRRow » 10 pro 2022, 09:49

A kolik je na internetu návodů, kde autor své úžasné dílo nacpe do krabičky, kde 50% prostoru zabírá kabeláž... a hotovo... skvělý funkční výrobek :D

Kabicek
Příspěvky: 89
Registrován: 04 kvě 2018, 07:20
Reputation: 0

Re: Arduino Mega Pro problém

Příspěvek od Kabicek » 18 črc 2023, 10:59

Dobrý den, narazil jsem ještě na jeden problém u tohoto návrhu. Když připojím napájení VIN tak zařízení funguje, ale lineární stabilizátor který má stabilizovat napětí na 5V se během pár sekund zahřeje natolik že to radši odpojím. Přitom stabilizátor který je pod ním a je zapojen stejně se nezahřívá. Napájení které používám je spínaný zdroj 15V 1,3A. Díval jsem se do datasheetu a tam uvádí že maximální vstupní napětí je 18V. Nevím zdali je to tím že napájení je příliž vysoké nebo tím že je to nějak špatně zapojené. Přikládám datasheet k danému stabilizátoru. Říkal jsem si že ten stabilizátor kdyžtak nahradím třeba LM7805 který je až to 35V.
Přílohy
Datasheet.pdf
(1.02 MiB) Staženo 38 x

peterple
Příspěvky: 156
Registrován: 22 zář 2021, 20:20
Reputation: 0

Re: Arduino Mega Pro problém

Příspěvek od peterple » 18 črc 2023, 12:30

Nehreje sa ten stabilizátor náhodou preto že je na ňom velká výkonová strata? Koľko berie doska prúdu? Aký výkon uchladí ten mini drobec na mini DPS?
V prvom rade si vypočítaj výkonovú stratu. Druhý stabilizátor nie je zapojený rovnako. Ten vyrába 3,3V z 5V a nie z 15V. Teda výkonová strata bude podstatne menšia. Lebo treba zraziť iba 1,7V a ešte aj prúd môže byť o niečo menší.

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1151
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Arduino Mega Pro problém

Příspěvek od kiRRow » 18 črc 2023, 14:58

Tenhle stabilizátor tak utáhne maximálně onen samotný mikroprocesor. To napětí z toho zdroje sniž třeba pomocí DC/DC měniče, ideal tak 6,5-7V, ať nemusí ten drobek propalovat 10V*odběr=zrátový výkon na teplo.

Osobně a po zkušenostech už nikdy nic nenapájím z arduina.

Kabicek
Příspěvky: 89
Registrován: 04 kvě 2018, 07:20
Reputation: 0

Re: Arduino Mega Pro problém

Příspěvek od Kabicek » 18 črc 2023, 16:07

A je tam potom ten lineární stabilizátor potřeba kdybych tím step-down měničem napětí snížil na 5V

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1151
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Arduino Mega Pro problém

Příspěvek od kiRRow » 18 črc 2023, 17:14

Co jsi tam vlastně vůbec připojil ? ... jinak bych ho tam nechal, tvoří ti samostatně stabilizovanou větev napájení jen pro procesor .... odrušuje to, trošku ho i chrání proti přepětí ...

Kabicek
Příspěvky: 89
Registrován: 04 kvě 2018, 07:20
Reputation: 0

Re: Arduino Mega Pro problém

Příspěvek od Kabicek » 18 črc 2023, 19:06

Zatím jsem tam nic nepřipojoval step-down měnič teď nemám po ruce, tak pak tam zkusím dát nastavitelný měnič LM2596. A ještě jak si to myslel s tím že nenapájíš nic z Arduina jakože nepřipojuješ nic na ten 5V výstup ale napájíš to z nějakého externího zdroje ?

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 778
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: Arduino Mega Pro problém

Příspěvek od gilhad » 18 črc 2023, 21:08

Já to mám tak, že z nějakého zdroje napájím Arduino a ostatní věci taky napájím z toho zdroje - přez samostatný 5V stabilizátor - nikoli z té Arduino destičky.
Takže tím Arduino stabilizátorem prochází jen tolik proudu, kolik Arduino propálí na výpočty a na svých pinech, zbytek proudu na různé ty čidla, hejblata, blikadla a jiné nesmysly jde přez ten jiný stabilizátor.

V podstatě, když si vezmu schema, tak těch +5V, co tam tak po různu je, je připojené všude možně, jen ne k Arduinu.

Kabicek
Příspěvky: 89
Registrován: 04 kvě 2018, 07:20
Reputation: 0

Re: Arduino Mega Pro problém

Příspěvek od Kabicek » 18 črc 2023, 21:31

A jaký to má důvod to takhle napájet zvlášť ?

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 778
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: Arduino Mega Pro problém

Příspěvek od gilhad » 18 črc 2023, 22:07

Jednak se sníží zátěž na tom Arduino stabilizátoru (který teda není nic moc), jednak se tím sníží rušení (různé napěťové špičky oběma směry musí projít přez dva stabilizátory, místo aby šly napřímo, krátké odběrové špičky (třeba u motorků) nevypínají procesor, protože ho podrží kondík v jeho zdroji, ...).

A taky se tak dá docpat do těch zařízení mnohem větší proud (a tvrdší napětí), než přez ten Arduino stabilizátor. Když to bude potřeba, tak klidně jde udělat zdroj, co tam dodá bez kolísání napětí třeba desítky ampér, což u arduina nehrozí ani omylem, že by vůbec kdy utáhlo.

A taky mi to prostě přijde jako lepší řešení. (Ono to Arduino je v principu takový strašně zjednodušující bazmek, který zanedbává co může a cílí na lidi, co tomu vůbec nerozumí a skoro nic od toho nechtějí, ale hlavně tomu nechtějí rozumět. Například http://micro-corner.gilhad.cz/blog/Ardu ... _hrdi.html - je to tam blbě, autoři to ví, opravovat to nebudou, ale jsou na to pyšní, protože chyby to "zlidšťují". A ten přístup je tam prakticky ve všem.) Já Arduino nějak využívám, že je na něj spousta věcí a je to snadno dostupné a začínal jsem na tom a na spoustu věcí mi to stačí, ale rozhodně ho neberu nekriticky.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů