Ovládání turniketu arduinem

Odpovědět
Flashiee
Příspěvky: 2
Registrován: 18 úno 2022, 15:21
Reputation: 0

Ovládání turniketu arduinem

Příspěvek od Flashiee » 18 úno 2022, 15:44

Zdravím přátelé,

na úvod chci říct, že s arduinem a celkově low levelem programování začínám, ale nemám to tolik vzdálené od hlavního oboru - programuji software.
Jeden známý mě požádal, zda bych nemohl zkusit rozchodit starší turniket, který používá už skoro cca 12 let.

Výrobce turniketu není moc sdílný a z dokumentace jsem jen vyčetl, že turniket je poháněn 12V a (60 VA). Rád bych odstranil původní řídící jednotku turniketu a místo toho tam vložil nejdříve Arduino a poté Raspberry, abych si mohl programovat složitější logiku a měl otevřenější možnosti.

Nicméně jsem narazil na to, že z řídící jednotky turniketu vedou k mechanické části, která ovládá otáčení turniketu 12 kabelů a já osobně netuším, vůbec proč a jak to funguje. Jen jsem zatím typoval, jestli 12 kabelů neřídí otačení o celých 360 stupňů, respektive, zda jeden co kabel to 30 stupňů otáčky - zde úplně střílim, jsem laik tak odpuste vůbec za tyhle typy.

Vkládám dolů obrázky pro představu. Moje otázka zní k čemu je těch 12 drátku a jak pomocí nich ovládat turniket.

Bohužel nemůžu si proměřit multimetrem turniket v provozu, nikde už jinde nefunguje :(


Obrázek - Mechanismus turniketu


Obrázek - Pohled na turniket a řídící jednotku


Obrázek - Řídící jednotka 1


Obrázek - Řídící jednotka 2


Obrázek - Řídící jednotka 3

Díky páni!

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1151
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Ovládání turniketu arduinem

Příspěvek od kiRRow » 18 úno 2022, 17:38

Můžou to být různé senzory a signály (např že co nějaký úhel pootočení jde impulz do mozku a tak ví v jaké je poloze - signál pro zablokování atp), doplňující prvky, které u tvého modelu nejsou, vodiče pro případné využití do budoucna ... bez manuálu se nehneš, leda vytahat všechno ven, reverzně nakreslit schéma a dle něj už se dá něco uhádnout (od pohledu, tohle bude max dvouvrstvá deska). A kde je připojen přímo motor ? Je tam vůbec motor ? Není to jen, že při povoleném vstupu ho můžeš pootočit v určitém směru o určitý počet stupňů a pak se zablokuje ?

Uživatelský avatar
Caster
Příspěvky: 380
Registrován: 11 zář 2019, 09:02
Reputation: 0

Re: Ovládání turniketu arduinem

Příspěvek od Caster » 18 úno 2022, 17:42

Požádal bych firmu gotschlich.at o zaslání servisního manuálu viz např. LOGITURN Installationsanleitung f. Drehsperre - Gotschlich

Typ turniketu je asi na štítku na jedné z těch fotek. Kontaktní mail: office@gotschlich.at

Flashiee
Příspěvky: 2
Registrován: 18 úno 2022, 15:21
Reputation: 0

Re: Ovládání turniketu arduinem

Příspěvek od Flashiee » 18 úno 2022, 20:22

Jste skvělý, děkuji za reakce.
Napsal jsem jak rakouskému výrobci, tak českému distributorovi. Snad si nebudou držet tajemství pod pokličkou a podělí se :)

Ještě turniket více prozkoumám, možná se mi podaří napojit se na jeden turniket, co je v provozu a proměřit ho, kdy a co posílá, ale zatím kromě multimetru nic nemám. Snad bude ta dokumentace 8-)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů