Velké množství digitální vstupů

dostalradim
Příspěvky: 18
Registrován: 15 srp 2019, 08:25
Reputation: 0

Re: Velké množství digitální vstupů

Příspěvek od dostalradim » 13 úno 2020, 17:41

Ahoj, v první řadě mockrát díky za skvělý a velmi užitečný příspěvek!

Je to přesně jak říkáš, chtěli bychom nahradit starší technologii a bohužel jsme nenašli žádnou alternativu, která by splňovala naše požadavky. V dnešní době máme pár desítek čteček RFID karet, které pracují na frekvenci 125 kHz a asi 130 PIR senzorů Paradox NV500. Dnes jsou tato zařízení zakončena na 3 místech, jedno je hlavní s ústřednou a 2 jsou s expandéry.

Aktuálně mám v hlavě představu s deskama Arduino MEGA (jak popisuješ) potažmo nějakou variací. Snažil jsem se trochu nastudovat seriovou sběrnici RS485 a přijde mi to dost nízkoúrovňové a začal jsem vymýšlet, jak se tomu můžu vyhnout. Osobně bych asi neviděl problém s vytáhnutím Ethernetu z každého místa, jednak bych tím vyřešil problém s jedním bodem, který by při problémech ovlivnil celou strukturu a taky by to pro mě bylo příjemnější. Veškeré prostory mají roztahanou UTP strukturu, která je zakončena vždy na stejném místě jako zmíněné periferie, takže propojit lokace ethernetem je pro mě jednoduché a prakticky připravené. Vidíte někdo v tomhle problém?

Chápu, že by stálo za to udělat si vlastní PCB osazené s Atmega2560 MCU, ale na to si netroufnu bohužel, vůbec nevím, jak něco takového udělat a vymyslet :(. Počítal jsem tedy s originálem Arduino MEGA, ale vadí mi, že nemají místo těch konektorů připravených na jumpery třeba odhalenou jednu řadu PCB děr kde si člověk může udělat trvalý spoj (koupil jsem nějaké čínské UNO a tam to tak bylo), takže se muím ještě rozhodnout, stejně tak mám doma pár Arduino Ethernet shieldů, ale nevím na kolik se těm spojům dá věřit, takže jsem objevil toto https://www.laskarduino.cz/robotdyn-meg ... patibilni/ a to se mi celkem líbí. Co si o tom myslíte? Zkusím ještě mrknout na to vlastní ubastlení tý desky, neumíte doporučit nějaké čtení k tomu? Mám tu knihy Martina Malého, takže si je zkusím projít a uvidím.

Nechci říkat výborný softwaristi :D, ale software je něco, co je pro nás relativně jednoduché udělat s požadavkama, které na to máme. Každopádně projekt DOMOTICZ jsem neznal a dost se mi líbi! Mockrát díky za ukázání, určitě ho vyzkouším a minimálně ho použiju pro jiný projekt.

Asi se budete smát, ale součástku PC817 jsem neznal a naprosto mě dostala! Mockrát děkuju! Je geniální, jak funguje a přesně řeší můj problém. Jdu to rovnou objednat a vyzkouším to. To jsem přesně potřeboval. Myslíš, že je méně bezpečné použít digitální vstupy? Nebo jsi to myslel tak, kdybych neměl zapojený tamper a výstup zároveň?

Ještě jednou děkuji!

dostalradim
Příspěvky: 18
Registrován: 15 srp 2019, 08:25
Reputation: 0

Re: Velké množství digitální vstupů

Příspěvek od dostalradim » 13 úno 2020, 17:53

Jasně jsem lojza, vždyť existují tyto desky, připravené na embedded využití.

https://arduino-shop.cz/arduino/7385-mi ... -16au.html


Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Velké množství digitální vstupů

Příspěvek od kiRRow » 13 úno 2020, 19:11

Za starých časů, kdy ústředny buď neuměli dvojté vyvážení, nebo neměli dostatečný počet vstupů se všechny tampery všech detektorů prosmyčkovali do jedné jediné smyčky : Ochrané kontakty - 24hodinová hlídací

Jinak výstupy detektoru jsou bezpotenciálové ... tamper je v podstatě jen tlačítko a alarmový výstup je relé ... tudíž už to galvanicky a impedančně odděleno je. Dokonce i ústředny do AUX napájení prvků pouštějí 13,6V a do zónových vstupů jde 5V přes odporový dělič (na desce je jeden odpor, druhý odpor je poplachová smyčka). Pokud se mění odpor na poplachové smyčce, dochází k změnám napětí na odporovém děliči a toto je analogově vyhodnocováno procesorem ústředny. Tolerance bývá 10%.

dostalradim
Příspěvky: 18
Registrován: 15 srp 2019, 08:25
Reputation: 0

Re: Velké množství digitální vstupů

Příspěvek od dostalradim » 20 úno 2020, 07:52

Ahoj!

Mockrát díky všem za informace a za pomoc, tu PCB desku s tou přípravou na ten ATmega2560 jsem neznal a objednám jí až odezní ten koronavirus, díky!

Já jsem mezi tím zkoušel mluvit s tím PIR senzorem a se čtečkou karet a super, všechno jsem rozchodil, ono to mluví po 5V je na tom malej DC-DC měnič jsem koukal, takže je to napájený 12V asi kvůli ztrátám? Nevím proč. Každopádně se čtečkou karet jsem mluvil protokolem Wiegand a jsem spokojen.

No a ten PIR senzor jsem chtěl připojit na digitální vstup, protože jich je na tom megu hodně a nemusím se obtěžovat s nějakým expanderem pro analogy, takže jsem propojil tamper kontakt s kontaktem na pohyb a přes PULL-UP to připojl na digitální vstup, fungovalo mi to na stole celkem dobře. Chápu, že teď nerozhodnu jestli je problém s tamperem a nebo je tam pohyb, ale to mi asi přímo nevadí. Co vy na to?

Jinak to vypadá na tu možnost s ATmega2560, která dostane Ethernet modul, zatím nejsem rozhodnutý který teda, máte někdo zkušenost, že je nějaký spolehlivější/lepší třeba? Já mám doma jen kopie těch klasických Ethernet shieldu, které se nacvaknou na tu desku, ale to je takové nouzové řešení asi koupím spíš ten W5500 modul.

Taky zvažuji možnost napájet to z PoE a našel jsem nějaký PoE splitter v podstatě opak poe injektoru, tak to asi taky vyzkouším, nevím do jaké míry je taková věc spolehlivá, ale zaujalo mě to.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti