Návrh vlastního klonu

Odpovědět
Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Návrh vlastního klonu

Příspěvek od Axamith » 06 dub 2018, 08:27

Pomalu se prokousávám k návrhu vlastního klonu + periferie. Napájení 3,3V bez regulátoru, zařízení by mělo být low power.
Co se aArduina týká, vycházím z podkladů na SparkFun https://www.sparkfun.com/products/11114
Takže regulátor +LED pryč, stejně jako LED na pinu 13, také I2C. V podstatě vše červeně označené. Zeleně označené zůstane pro chod Atmegy. Nejsem si jistý modře označenými kondenzátory.
Máte moudří pánové nějaké připomínky?
Pro-mini.jpg

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh vlastního klonu

Příspěvek od pavel1tu » 06 dub 2018, 09:03

Já vycházel z katalogového listu Atmelu z min. zapojení na 3,3V, 8MHz + vlastní napájení + "plošky" na připájení RFM69 + konektory a svorkovnička, konektor na SIMxxx.

podle schematu mi tišťák (jsem na alfa verzi - ladíme) navrhli a vyrobili na CZ webu co jste mi zde doporučili - nechtěl jsem se s tím zabývat.

PS: nedám, ještě to budeme měnit, bude to stavebnice GSM alarmu spíše pro nás, nepočítám že se nám náklady někdy vrátí, nebo že to bude masová výroba.

Jen naše zkušenosti - chce to myslet trochu s rezervou - (přidáváme vstupy, větší konektor + kvalitnější )nemáme vyvedené vše, zdroj děláme univerzální )původně jen 3,3/5V, změnou několika součástek je možnost napájení 3,3V/5V/9V/12V/ 5-48V.
To co fungovalo týden na protodesce - nikdy není dokonalé :-D
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh vlastního klonu

Příspěvek od pavel1tu » 06 dub 2018, 09:07

Axamith píše:
06 dub 2018, 08:27
Pomalu se prokousávám k návrhu vlastního klonu + periferie. Napájení 3,3V bez regulátoru, zařízení by mělo být low power.
Co se aArduina týká, vycházím z podkladů na SparkFun https://www.sparkfun.com/products/11114
Takže regulátor +LED pryč, stejně jako LED na pinu 13, také I2C. V podstatě vše červeně označené. Zeleně označené zůstane pro chod Atmegy. Nejsem si jistý modře označenými kondenzátory.
Máte moudří pánové nějaké připomínky?

Pro-mini.jpg
Já tam nechal ty 2 kondiku na napájení co máš v modrém kroužku, ten třetí (nemám) jsem třeba já na svém koupeném čínském klonu nenašel, není na tom "odchozím" napájení pro ext. věci ?
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh vlastního klonu

Příspěvek od Axamith » 06 dub 2018, 09:19

Já pojedu výhradně na barerie bez solárka, pokud možno dlouhodobě. Jako vstupní periferie A/D převodník, termistor (jen pro info), výstupní RFM69. Nějaké tlačítko, svorkovnice. LED tam bude RGB, různá barva bude informovat o různých stavech, bude ale přes jumper propojku, takže po nastavení půjde pro nízkou spotřebu odpojit. RFM69 napájet přes tranzistor ovládaný pinem, s dostatečným elitem na pokrytí špiček.
Na bast desce už to maká, ještě ladím nějaké detaily, ale ty budou povětšinou SW charakteru.
Ty kondíky ve schéma jsou v podstatě na filtrování napájení a případné špičky, takže bych je tam nechal a nevymýšlel kolo.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh vlastního klonu

Příspěvek od pavel1tu » 06 dub 2018, 09:32

Jooo,
já ti popsal centrálku, externí modul již máme hotový, obdobně, napájení pouze 3,3V + 2 druhy zdojů buď 3xAA, nebo 3xAAA+solar
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh vlastního klonu

Příspěvek od Axamith » 06 dub 2018, 09:42

Se základnou to bude asi horší, tam bych uvítal jako vstupní periferii RFM69 v módu přijímače a výstupní periferie SD karta, LAN, GSM, možná výstup na nějaký modem Lo-Ra. Tu zatím ještě neřeším, ale už by bylo dobré se zamýšlet.
Co mě těší, že nejsem sám, kdo se pouští do podobných návrhů :-)

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh vlastního klonu

Příspěvek od pavel1tu » 06 dub 2018, 10:49

My tomu neříkáme klon,
ani to nevyjde levněji než když to sestavím z nějakých destiček z číny,
ale je tak o 70% méně práce, o 90% méně drátů a tvar desky přímo navrhnem do naší krabičky.

Původně mělo o tento alarm zájem asi 50 lidí, teď nás je asi 7 co to vymýšlíme, mě je skoro 50 a jsem nejmladší :-)
Ale už běží asi 15 prototypů (poskládáno z modulů z číny) a dalších 15 mám na stole - je to pro zahrádkáře a chataře v okolí.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh vlastního klonu

Příspěvek od Axamith » 06 dub 2018, 11:23

Tak to jsme na tom skoro stejně. 50 klepe na dveře a blbnu s bastlením jak malej kluk. Já dělám systém pro včely, nyní váhu, další level bude alarm.
Pár lidí se tím taky zabývá, povětšinou přes wi-fi, tuto myšlenku jsem opustil a jdu vlastní cestou. Ano, cenově to nevyjde nejlépe, ale návrh odpovídá požadavkům, žádné dráty ani konektory navíc, kompaktní do konkrétní krabičky.
Já v tom jedu sám, ale zájemci pro stavbu se už taky ptají. Tohle zatím neřeším, nyní mi jde především o dotáhnutí celého projektu do vítězného konce.

rejze69
Příspěvky: 174
Registrován: 02 dub 2018, 18:56
Reputation: 0

Re: Návrh vlastního klonu

Příspěvek od rejze69 » 07 dub 2018, 16:35

Že by to byla před padesátkou druhá techno míza? Mě též dýchá páďo na krk a před dvěma týdny jsem objednal arduino a začal bastlit. Jsem zvědav jak vám alarm pojede. Po závlaze plánuji právě alarm. Starý už zlobí. Jen se manželka bojí, že zloději budou krást v domě a my budem nocovat venku. :D

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh vlastního klonu

Příspěvek od pavel1tu » 07 dub 2018, 21:33

Tak u alarmu s delší vzdáleností k čidlům přecházíme na napájení alarmu - 12V, těch 5V se trochu ztrácí.
Plus oddělení vstupů optočleny, jeden pán zatajil souběh s kabelem do dílny kde má soustruh ... - Arduino to neuneslo.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů