Mrtvá MEGA2560?

peterple
Příspěvky: 156
Registrován: 22 zář 2021, 20:20
Reputation: 0

Re: Mrtvá MEGA2560?

Příspěvek od peterple » 16 kvě 2023, 23:59

Tak ešte raz lebo je tu z toho poriadny mišmaš.
  1. Píšeš že naprogramovať procesor externým programátorom ide. To znamená že oscilátor beží, lebo je v súlade s arduínom nastavením a to je že sa používa externý kryštál. To vyplýva z nastavenia postiek čo si sem poslal
  2. Nejde ti tam nahrať bootloader z arduino IDE? Ako si to mal pripojené? Iba cez seriový port (USB)?
  3. Neviem či si uvedomuješ ale tým že si tam niečo naprogramoval externým programátorom cez ISP tak si zmazal bootloader. Pri programovaní cez ISP sa totiž maže celá flash a zostane tam iba to čo si tam poslal. Takže bootloder je už v dyme a preto to na USB ani nepípne.
  4. Bootloader tam môžeš dostať tak že si nájdeš hex súbor pre tvoj klon v prostredí arduína a napáliš ho tam cez ten externý programátor. Má to ale háčik v tom že píšeš že máš 12Mhz kryštál pričom bežné Arduino MEGA má 16Mhz krystál a teda bootloader je kompilovaný pre túto taktovaciu frekvenciu. Keď som si vymazal bootloder a dával som ho do megy tak sa mi to podarilo asi na piaty krát čo som vyskúšal asi tri rôzne bootloadery.
  5. Zatiaľ ale nevieme či ten procesor niečo robí. Píšeš že programovať sa dá. Tak si skompiluj arduíno príklad blikania s ledkou. Neposielaj ho tam cez IDE ale nájdi si hex a napál to tam cez externý programátor. Ak bliká ledka tak to nie je mrtvé
  6. Ďalším krokom je overenie sériovej komunikácie. Opäť si zober example z prostredia a skompiluj nejaký čo komunikuje po sériovej linke napr rýchlosťou 9600 baud. Opäť to tam napáľ externým programátorom a otvor si ten monitor seriového portu ako oni volajú terminál a skontroluj či ti prijíma znaky. Ak neprijíma nie je ešte všetko stratené lebo -
  7. lebo píšeš že máš 12MHz kryštál a preto musíš ten example upraviť na clock 12MHz. Neviem kde sa to v arduine robí hľadaj po nete malo by to ísť zmeniť pomocou textovej konštanty FOSC. Ak toto tiež nebude komunikovať tak mega má ďalšie tri sériové porty ktoré môžu byť dobré.
  8. Ak to nerozchodíš tak na 90% je to preto lebo nemáš dostatočné znalosti. Podľa mňa tej doske po hw stránke nie je ublížené vôbec. Ale teraz iba veštím z gule.

hafca
Příspěvky: 86
Registrován: 23 říj 2017, 23:05
Reputation: 0

Re: Mrtvá MEGA2560?

Příspěvek od hafca » 17 kvě 2023, 14:16

Vezmu to stručně. Do desky nešlo z Arduina nic nahrát, zahlásilo to chybu. Přes ISP to šlo, ale program nefungoval. Nahrával jsem tam hex bez bootloaderu i s ním, ale pořád stejné. Bootloader z Arduina přes USBasp nahrát nešlo kvůli chybě, kterou jak jsem zjistil způsoboval starý firmware programátoru. Musel jsem do něj nahrát poslední verzi firmware se kterým se bootloader povedlo nahrát. Do desky už jdou opět normálně nahrávat programy v prostředí Arduino a jsou funkční.
Celý problém tedy byl v nabořeném bootloaderu. A v pro mě podivném chování desky kdy i po úspěšném nahrání hex přes programátor nic nefungovalo.
Jen pro zajímavost. Umřelo to při zkoušení VFD displeje, kdy čip MAX6921 z nějakého důvodu vypustil pracovní médium. :) Kdyby někomu doma zahálel, odkoupím ho.

Děkuji všem, co se mi snažili pomoct.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů