Dioda L a blikání LEDek

Odpovědět
vasekg
Příspěvky: 5
Registrován: 13 led 2022, 19:57
Reputation: 0

Dioda L a blikání LEDek

Příspěvek od vasekg » 12 dub 2022, 23:22

Dobrý den, jdu si pro radu: Klon Arduino MEGA - mám napojených 12 LED diod přes společný rezistor 150 Ohmů, jsou to diody, které nebudou řízeny a jsou z Arduina jen napájeny. Takže diody jsou napojeny na +5V a GND. Ve chvíli, kdy je zapojím, jak mám, rozsvítí se LED dioda na desce označená jako L. Moje diody svítí správnou (hodně tlumenou) intenzitou, ale po nějakém čase začnou nepředvídatelně poblikávat. Když obejdu onen rezistor, diody se rozsvítí naplno (zatím to vydržely) - ale svítí stále a neblikají. Co by mohlo způsobit to blikání? A proč svítí kontrolní dioda L ? Samozřejmě chci dosáhnout stavu, že diody budou tlumeně svítit a nebudou blikat.

Díky za každou radu.

Vašek

AstroMiK
Příspěvky: 592
Registrován: 08 pro 2017, 19:05
Reputation: 0

Re: Dioda L a blikání LEDek

Příspěvek od AstroMiK » 13 dub 2022, 07:12

Zdroj Wikipedia:
https://cs.wikipedia.org/wiki/LED
... Zapojujeme-li více kusů LED dohromady, nelze je spojit přímo paralelně. Kvůli výrobním odchylkám se totiž mohou voltampérové charakteristiky jednotlivých kusů mírně lišit. Vzhledem ke strmosti pracovní části charakteristiky mohou mít paralelně spojené diody různou svítivost, v horším případě může dojít ke zničení těch kusů, jimiž prochází větší proud. Proto se doporučuje jejich sériové zapojení. To zaručí shodný proud protékající všemi diodami. Musíme-li přesto spojit více LED paralelně (např. není-li k dispozici dostatečně vysoké napájecí napětí), musíme ke každé LED připojit předřadný rezistor. Takto lze také spojit paralelně více skupin LED sériově spojených. Každá skupina sériově spojených LED musí však mít vlastní předřadný rezistor ...

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 779
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: Dioda L a blikání LEDek

Příspěvek od gilhad » 13 dub 2022, 10:23

Každá dioda je trochu jiná a mají dost strmé charakteristiky, které záleží i na teploté. Vůbec bych se nedivil, kdyby právě různý tok proudu těma diodama způsoboval různé ohřívání a tím i změnu proudu tou diodou (a následně změnu ohřívání). A protože je to zalité v nějaké hmotě a má to nějaký podklad, tak ta změna teploty bude mít zpoždění za změnou výkonu a tím by se to mohlo rozkmitat - chvíli trvá, než se prohřeje okolí přechodu, pak zase chvíli trvá, než vychladne ...

vasekg
Příspěvky: 5
Registrován: 13 led 2022, 19:57
Reputation: 0

Re: Dioda L a blikání LEDek

Příspěvek od vasekg » 13 dub 2022, 20:50

Ufff děkuji za odpověď, jsem elektro bastlením docela nepolíbený. Budu tedy muset změnit zapojení. Pokusím se s tím nějak poprat :)

Díky!

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Dioda L a blikání LEDek

Příspěvek od kiRRow » 14 dub 2022, 10:01

Pozor na to, ale ... pokud je máš všechny na jednom odporu, tak proud který tím projde je napájení / odpor ... tzn 5V/150Ohm = 0,03A ... proto i blikají a mrkají, protože každá chce cca 20mA a perou se dohromady o 30mA, které jim ten odpor pustí. Zapojíš-li každou ledku na svůj vlastní odpor, tak sice každá dostane správný proud, ale neutáhne ti to stabilizátor na arduinu bude topit a vypínat se. Doporučil bych na tu LED diskotéku vlastní zdroj. Jinak tohle je dobrý článek : https://www.pistek.eu/blog/2013/11/02/a ... ho-znicit/

vasekg
Příspěvky: 5
Registrován: 13 led 2022, 19:57
Reputation: 0

Re: Dioda L a blikání LEDek

Příspěvek od vasekg » 15 dub 2022, 20:22

KiRROW - Děkuji, pokusím se tím prokousat. Stavím si v podstatě jednoduché ovladače pro letecký simulátor - vstupy rotační enkodéry, tlačítka, přepínače, výstupy na LED segmenty, LED diody + a to všechno v počtu mnoha a mnoha použitých pinů - celkem to mám spočítáno i s rezervami na 6x Arduino Mega. Když to hodně zjednoduším, na každém Arduinu bude sice současně zapojeno mnoho diod - třeba okolo 30ti, ale současně by jich mělo svítit maximálně 10-15, dle stavu, ve kterém se simulátor nachází.

Jsem elektronikou nepolíbený, ale docela se rychle učím :)

Není problém vzít diody, které jen osvětlují panel a napájet je odjinud (to zařídím a ulevím Arduinu)

Ale jak tedy udělat to, že bych měl omezit počet diod, které Arduino zároveň napájí a řídí (tedy diody jsou ve stavu, kdy svítí) a nepřekročit ten "maximální počet"? - jsou to stavové diody, každá má přidělený jeden pin a jsou řízeny výstupem ze simulátoru. Jak jsem psal, dle situace jich může svítit najednou třeba 15, z cca 30ti zapojených. Plus k tomu bude to Arduino napájet i 10ti číselné LED segmenty, což asi taky něco sežere.

V elektro výpočtech se nevyznám a o všem se vždy radím s kolegou, který apsoň trochu elektru rozumí.

Děkuji za minulou radu a snad moc neotravuji.
Vašek

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 779
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: Dioda L a blikání LEDek

Příspěvek od gilhad » 16 dub 2022, 00:40

Možností je spousta, od toho, že ty diody nebudeš "žhavit" na maximum proudu, ale dáš tam větší odpory, takže budou brát třeba jen polovinu nebo čtvrtinu max. proudu - ono to taky bude pořád ještě dost svítit.

Nebo můžeš ten simulátor naprogramovat tak, aby jich prostě nikdy nesvítilo moc naráz (ale to naráží jak na programátorskou zručnost, tak na případnou potřebu toho skutečně signalizovat hodně).

Nebo můžeš ty diody připojit nikoli napřímo, ale přez nějaké "zesilovače", ať už pouhé tranzistory s odporem, nebo celé integrované obvody (například drivery sběrnice, které vlastně jen zesilují povolený odběr, nebo přez různé multiplexory či posuvné registry, které mají samy na každý výstup povolený nějaký odběr a ovládáš je jenom pár pinama, takže můžeš na Arduinu použít víc nožiček jako vstup za cenu trochu složitějšího programu)

Je jasné, že ty "zesilovače" budeš napájet přímo, nikoli z výstupů Arduina (těmi je budeš jen řídit), protože stabilizátor Arduina má také omezený povolený výkon.

To samé se týká těch LED segmentů.

(To zesilování přez tranzistory ti může odebírat z Arduina i proudy v podstatě zanedbatelné, viz http://robodoupe.cz/2018/drobnicky-003- ... -sledovac/ )

AstroMiK
Příspěvky: 592
Registrován: 08 pro 2017, 19:05
Reputation: 0

Re: Dioda L a blikání LEDek

Příspěvek od AstroMiK » 16 dub 2022, 06:17

Jak píše Gilhad, někdy je lepší ten velký počet LED a vstupů řešit specializovanými obvody.
Já jsem už několikrát použil MCP23017, který se ovládá přes I2C (takže na Arduinu zabere jen 2 piny) a každý takový obvod rozšíří počet I/O pinů o 16.
Navíc se dají nastavovat jako vstupy, nebo výstupy.
Díky adresovacím pinům je možné těch obvodů připojit až 8 na jednu I2C sběrnici (to znamená až 128 extra vývodů pro LEDky, nebo digitální vstupy).

https://www.tme.eu/cz/details/mcp23017- ... echnology/

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů