Záměna Atmega328 za Arduino Nano

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Záměna Atmega328 za Arduino Nano

Příspěvek od pavel1tu » 26 úno 2020, 18:13

Prošel jsem schema, program. Ale tam jsem chybu neočekával.
DS3231 je sice psáno že je přesný, ale na sekundy jsem jej nezkoumal (za rok se mi ale nikdy nerozjel ani o minutu). Záhadou mi je, že by na sériové lince ukazoval jiný čas než hodiny .

Pak už jen dedukuji (vzhledem ke zkušenostem s PWM a rušením od něj - vůbec pokud tam máte delší dráty)
Tím že to špatně ukazuje teplotu (měřeno přes analogový vstup) to odhaduji táké na problém s napájením - napájecí napětí se používá jako referenční .
Rušení v napájení může asi odjet i s časem v RTC - osobně jsem se s tím ale nesetkal.

Zatím více nepomohu (nemám tolik času), ani v diskuzích nikdo nemá problém s odjetým časem a teplotu si většina lidí "dodělala" z RTC modulu, který ji také měří a lze ji po komunikaci vyčíst.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

hafca
Příspěvky: 86
Registrován: 23 říj 2017, 23:05
Reputation: 0

Re: Záměna Atmega328 za Arduino Nano

Příspěvek od hafca » 26 úno 2020, 18:38

Asi jsem to nenapsal úplně šikovně s tím RTC. Měl jsem ho samotné na nepájivém poli a testoval jsem ho, jestli bude taky utíkat. Neutíkalo stejně jako neutíkalo, když bylo vypnuté napájení hodin a modul šel jen ze záložní baterky. S tou teplotou nevím, na jeden dotaz 13 a azápětí drhů a 32 stupňů. Upravit program na vyčtení z RTC asi nedokážu, navíc by to měřilo teplotu uvnitř krabice.
Ještě zkusím překreslit DPS a přidám filtrační a blokovací kondenzátory.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Záměna Atmega328 za Arduino Nano

Příspěvek od pavel1tu » 26 úno 2020, 20:34

Než budete cokoliv měnit, proměřte to - nějakým osciloskopem.
PWM je nastavené na 31kHz, to by se se spínaným zdrojem ovlivňovat nemělo, já měl většinou problémy když byl zdroj na frekvenci kolem 400Hz a PWM jsem měl pod 1kHz (no čína no).

Vyzkoušejte to bez toho displeje, jen ATmegu + elektroniku, odpojit jak těch 1,5V + 25-50V.

Ve schematu (asi ho nemá kompletní ?) úplně chybí blokovací kondiky, jak elektrolyt u zdroje napájení (tady asi nehrozí špičky odběru), ale hlavně keramiky 100n jak u napájení ATmega, já bych vyfiltroval i napájení k RTC (vždy co nejblíže k + nožičce napájení). Já co dělám ATmegy na PCB, tak jen u ní ho mám 4x.
To samé krystal - nesmí být moc daleko od ATmega + ty kondiky u něj.

Více mne nenapadá, třeba někdo jiný poradí.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

hafca
Příspěvky: 86
Registrován: 23 říj 2017, 23:05
Reputation: 0

Re: Záměna Atmega328 za Arduino Nano

Příspěvek od hafca » 26 úno 2020, 21:11

Blokovací kondenzátory teď jsou v napájení 9V, na 5V a výstupech DC/DC a na původní desce s Atmegou je ještě jeden přímo na napájecích pinech ze strany spojů. Krystal a kondenzátoru jsou hned u pinů.
Bz těch DC/DC to zkusím.
Dík za tipy.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů