Záměna Atmega328 za Arduino Nano

hafca
Příspěvky: 86
Registrován: 23 říj 2017, 23:05
Reputation: 0

Záměna Atmega328 za Arduino Nano

Příspěvek od hafca » 25 úno 2020, 14:05

Nejsem moc zběhlý a tak se může někomu zdát moje otázka divná.
Dá se po přečíslování pinů zaměnit Atmega328 za Arduino Nano? Se samotným procesorem zapojení chodí, ale když místo něj zapojím Nano, tak nic nefunguje.
Jde to takhle jen tak zaměnit nebo Nano potřebuje ještě něco?

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 779
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: Záměna Atmega328 za Arduino Nano

Příspěvek od gilhad » 25 úno 2020, 15:13

https://cs.wikipedia.org/wiki/Arduino_Nano
https://store.arduino.cc/arduino-nano

Nano obahuje ATmega328, cili by to v podstate jit melo. (teda nektera starsi maji jen ATmega168, na to bacha )
Jakozto Arduino ma nahrany nejaky bootloader, s tim muzou byt nejake SW problemy.
Nektere nozicky ma vyclenene pro urcite funkce (jako ze tam je LED, krystal, AREF je prez kondik na zem a tak, RX/TX jdou na nechvalne znamy FT232RL https://www.metafilter.com/143836/FTDI- ... ys-devices ) ale v principu by to moc vadit nemelo.

hafca
Příspěvky: 86
Registrován: 23 říj 2017, 23:05
Reputation: 0

Re: Záměna Atmega328 za Arduino Nano

Příspěvek od hafca » 25 úno 2020, 17:21

Atmega byla programovaná i s bootloderem, tak si myslím, že ten by vadit neměl. Piny obsazené u Atmegy jsem si obsadil do Nano (je s 328) podle obázku, snad jsem to obsadil dobře. jen nevím jak s resetem, ale ať na něm byl odpor 10k nebo ne, bylo to jedno.
Obrázek

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Záměna Atmega328 za Arduino Nano

Příspěvek od pavel1tu » 25 úno 2020, 17:33

1) NANO nepotřebuje ještě něco, NANO má naopak ještě více věcí kolem sebe (krystal atd.)
2) Ten ATmega328 byl zapojen na 5V nebo 3,3V ? NANO je myslím jen na 5V a je verze i s ATmega168 (píše se již výše). Čína prodává i NANO na 3,3V - i když vlastně takové oficiálně neexistuje, běží na interní krystal 8MHz
3) Přepojit se musí jen některé vývody, ne ty co dříve vedly ke krystalu (jestli byl osazen)

PS: ideální by bylo schéma nebo dobré foto, nebo odkaz na "to" původní zařízení ;)
PS2: v jakém pouzdru ten ATmega byl ? SMD mohu sehnat i nahrát bootloader
PS3: nebo tam dát ATmegu v DIP28 ?
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Záměna Atmega328 za Arduino Nano

Příspěvek od ondraN » 25 úno 2020, 18:42

Já teda nevím, jestli je problém v bootloaderu, ale když se spletu a nechám si přes IDE zapsat program místo do UNO do NANO (oboje je to číňan s CH USB převodníkem), tak mi to ohlásí chybu komunikace a zápis se neprovede. Když dám informace o desce, tak se mi obě identifikují stejně. Takže tam nějaký rozdíl je, ale nepátral jsem po tom, protože jinak se to chová identicky.

hafca
Příspěvky: 86
Registrován: 23 říj 2017, 23:05
Reputation: 0

Re: Záměna Atmega328 za Arduino Nano

Příspěvek od hafca » 25 úno 2020, 19:00

ATmega328 byla napájená 5V a Nano je připojené na 9V přes VIN a periferie jsou napájené z 5V z Nano. Není to žádná strojovna, jde o hodiny s ruským VFD IV18. Je tam jen DS3231, fotoodpor na řízení jasu displeje a TSOP38238, přes který se vše nastavuje.
Atmega byla v DIL28.
Abych vysvětlil, proč to vlastně zkouším přendat na Nano. V zapojení s Atmegou všechno fungovalo, ale byl problém s RTC. Samotný modul v testovacím zapojení vypisoval čas přes sériový monitor a šel přesně. V hodinách ovšem dělal odchylku -1sec. za hodinu. Zkusil jsem jiný RTC, ten jeden den držel čas správně a další den udělal za 12 hodin -5sec. Když jsem vypnul napájení, pak se RTC nezpožďovalo. Myslel jsem si, že by to mohlo být nějakou chybou při návrhu DPS nebo rušením z měničů co napájí displej.
Zapojení a program je převzaté odtud http://vwlowen.co.uk/arduino/IV-12-VFD/ ... -Clock.htm

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Záměna Atmega328 za Arduino Nano

Příspěvek od pavel1tu » 26 úno 2020, 07:21

Neviděl bych problém v RTC,
kouknu doma na program,
jak často se z RTC vyčítá.

Opravoval jsem podobné hodiny právě kod,
kdy z RTC se vyčítalo jen 1x denně a ATmega dost ujížděla (je to její vlastnost),
dal jsem tam vyčítáníz RTC co 10 minut.

A nevím jak se to chová při vyčítání při každém cyklu programu. Já vyčítám jen jednou za čas.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

hafca
Příspěvky: 86
Registrován: 23 říj 2017, 23:05
Reputation: 0

Re: Záměna Atmega328 za Arduino Nano

Příspěvek od hafca » 26 úno 2020, 08:52

Děkuji za ochotu, já se snažím do toho programu proniknout, ale na začátek jsem si ukousl větší sousto než zvládnu.
Ještě jsem zapoměl napsat, že by hodiny měly ukazovat teplotu přes TMP36. Tu ale neukazují vůbec. Vypadá to jako čtení náhodného čísla i přesto, že čidlo je OK. I ta část programu na jeho čtení je stejná jak v testovacích kde to na rozdíl od hodin chodí.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Záměna Atmega328 za Arduino Nano

Příspěvek od pavel1tu » 26 úno 2020, 10:46

No, program není složitý,
ale je psaný jinak než to dělám já.

Já všechny zásadní "kousky" programu píši jako funkce,
a ty z LOOP pak volám.
Je to lepší pro ladění - mohu ladit funkci po funkci.

PS: na kroužku se jednou řešil problém u budíku, že RTC modul neunesl cyklické vyčítání v LOOP (jestli nestíhal), muselo se to omezit - prasácky delay(1000), ale tady je ovládání přes IR a další věci, které by tímto přestaly fungovat. No - mít kde udělat krabici + levně sehnat displej - hned bych to dal na kroužek jako projekt, hodin tam máme zatím jen 8 druhů ;)
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

hafca
Příspěvky: 86
Registrován: 23 říj 2017, 23:05
Reputation: 0

Re: Záměna Atmega328 za Arduino Nano

Příspěvek od hafca » 26 úno 2020, 14:39

Krabici jsem vyřešil trochu industriálně, jak je vidět na obrázku. Ohnutý hliníkový plech a vršek ze zbytku plovoucí podlahy. A na něm měděná kolínka 22mm. Horší je to s displejem, ten se tu běžně nevyskytuje. Koupil jsem dva na eBay za 474,-Kč i dopravou. Přišly NOS a doporučeně z Moldávie za 14 dní.
Obrázek

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů