Arduino pro ovládání 12 V motorku

pokornja
Příspěvky: 25
Registrován: 09 led 2023, 13:50
Reputation: 0

Re: Arduino pro ovládání 12 V motorku

Příspěvek od pokornja » 20 led 2023, 10:11

Mohl bych se ještě prosím zeptat, zda můžu stejným způsobem použít mosfet IRF540? Děkuji moc.
Přílohy
IRF540.pdf
(151.64 KiB) Staženo 61 x

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1151
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Arduino pro ovládání 12 V motorku

Příspěvek od kiRRow » 20 led 2023, 12:34

Ano.

pokornja
Příspěvky: 25
Registrován: 09 led 2023, 13:50
Reputation: 0

Re: Arduino pro ovládání 12 V motorku

Příspěvek od pokornja » 20 úno 2023, 12:55

Dobré odpoledne,
poslušně hlásím, že jsem to konečně složil dle výše uvedeného schématu a fungovalo to na první dobrou! :D To jsem snad ani nečekal. Moc bych chtěl poděkovat za pomoc a všechny rady!
Momentálně mám Arduino naprogramované tak, že motorek zapíná a vypíná v určitých intervalech. K mému údivu to bylo docela jednoduché, kód je v podstatě stejný jak např. pro spínání LED na daném pinu. Pročítal jsem si celé vlákno znovu a zaujala mě ještě ta PWM regulace otáček. Chápu to dobře, že by se dala teď regulovat i rychlost točení toho motorku přes PWM signál? Jen si nejsem jistý, zda nejsem nějak funkčně omezený, když používám nejosekanější Arduino, a sice destičku Digispark. Koupil jsem si totiž k tomu ještě vibrační a zvukové čidlo https://dratek.cz/arduino/1358-eses-mod ... itace.html a zjistil jsem, že Digispark nemá seriový port, takže se nedostanu k informacím z čidla.

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1151
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Arduino pro ovládání 12 V motorku

Příspěvek od kiRRow » 20 úno 2023, 15:24

Pomocí PWM můžeš regulovat i otáčky motoru. Omezuje tě to v tom, že né všechny piny umí PWM signál, na Digisparku je procesor Attiny85 - dej hledat Digispark Pinout a zjistíš že to půjde jen na 3pinech. Dále ti to začne používat určitý časovač toho procesoru - je pak třeba hlídat, aby se o tento časovač pak nepraly dvě věci.
https://www.arduino.cc/reference/en/lan ... alogwrite/
Jinak asi kup něco většího, Attiny85 je spíš na jeden jediný konkrétní účel, než aby dělal více věcí najednou - právě kvůli HW výbavě.

pokornja
Příspěvky: 25
Registrován: 09 led 2023, 13:50
Reputation: 0

Re: Arduino pro ovládání 12 V motorku

Příspěvek od pokornja » 20 úno 2023, 16:02

Ano ano, děkuji. Že to jde jen na některých pinech už vím. Mám to celé na jeden jediný účel, ale zkouším, co všechno se s tím dá vymyslet. Jinak s větším Arduinem v případě nějakého upgradu tak nějak počítám. Ale v tomto případě jediné, co potřebuji, je to, aby to v ideálním případě reagovalo na hluk roztočením motorku po dobu třeba jedné sekundy. Akorát že se zatím nějak nemůžu domluvit s tím snímačem zvuku, protože to reaguje jen na hodně intenzivní hluk přes digitalRead, to je v pohodě, ale já bych potřeboval tu prahovou hranici nastavit níž a tím potenciometrem je tam hrozně ostrý přechod, kde to snímá a kdy už to je přebuzené. Šlo by to naprogramovat nějak z toho analogového výstupu, že by to reagovalo i na zvuky o nějaké nižší intenzitě, která by se dala nastavovat?

analytik
Příspěvky: 148
Registrován: 26 čer 2020, 12:48
Reputation: 0
Bydliště: Děčín

Re: Arduino pro ovládání 12 V motorku

Příspěvek od analytik » 20 úno 2023, 17:18

Náhodou jsem nedávno našel https://pajenicko.cz/komponenty/kontrol ... -usb-16mhz.
Má mnohem více pinů než Digispark. Místo Attiny85 ho řídí Attiny88. Přitom je o pár desetikorun levnější. Jen na mých deskách nepracují analogové vstupy A0 až A5 Jako digitální však jdou použít.

pokornja
Příspěvky: 25
Registrován: 09 led 2023, 13:50
Reputation: 0

Re: Arduino pro ovládání 12 V motorku

Příspěvek od pokornja » 21 úno 2023, 11:40

Paráda, děkuji za tip :)

pokornja
Příspěvky: 25
Registrován: 09 led 2023, 13:50
Reputation: 0

Re: Arduino pro ovládání 12 V motorku

Příspěvek od pokornja » 09 kvě 2023, 18:15

Hezký podvečer přeji, můžu se ještě, prosím, zeptat na jednu věc? Kdybych chtěl do posledního schématu výše přidat ještě jeden 12V motorek, dalo by se to nějak udělat, abych je ovládal oba současně z toho jednoho mosfetu? Že by se třeba daly paralelně?

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Arduino pro ovládání 12 V motorku

Příspěvek od ondraN » 11 kvě 2023, 10:25

Paralelní zapojení je možné, ale budou se trochu ovlivňovat navzájem. To vyřeší u každého motorku jedna dioda zapojená v propustném směru mezi fetem a motorkem (za cenu úbytku napětí). Zapojení k napájení zůstane a filtr u každého motorku vlastní.

Uživatelský avatar
Caster
Příspěvky: 380
Registrován: 11 zář 2019, 09:02
Reputation: 0

Re: Arduino pro ovládání 12 V motorku

Příspěvek od Caster » 11 kvě 2023, 10:59

Pro ovládání motorku 12V bych použil doporučené zapojení ;) .

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů