Arduino pro ovládání 12 V motorku

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Arduino pro ovládání 12 V motorku

Příspěvek od kiRRow » 12 led 2023, 15:36

Tak jak máš u motoru tu flyback diodu, tak by tam měl být ještě keramický kondenzátor cca 100nF. Motory jsou zdroje rušení, je třeba ho odfiltrovat.
Co nejblíže VIN a GND by měl být zapojen elektrolytický kondenzátor 10uF a keramický 100nF. Jsou tam dva, protože každý filtruje jinačí frekvenci rušení.
Mezi + motoru a těmi kondenzátory u VIN musí být dioda, aby motor při rozběhu bral proud ze zdroje a ne z těch filtrovacích kondenzátorů - ty jsou tam také i proto, aby pomohli arduinu překonat pokles napětí na zdroji při spuštění motoru.

Bez tohoto se budeš velmi podivovat nad náhodnými chybami při startu a běhu motoru. Doběh motoru ti řeší ta flyback dioda.

pokornja
Příspěvky: 25
Registrován: 09 led 2023, 13:50
Reputation: 0

Re: Arduino pro ovládání 12 V motorku

Příspěvek od pokornja » 12 led 2023, 16:24

Děkuji, děkuji :) Takže takto nějak?
Přílohy
schema 2.jpg

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Arduino pro ovládání 12 V motorku

Příspěvek od kiRRow » 12 led 2023, 17:25

Ano. Jen ve skutečnosti ty dva u VIN a GND prohoď ... ten menší blíže VIN. Jinak ten odpor mezi G a GND slouží k tomu že když změníš pin na LOW, tak odvede zbývající náboj na G k zemi. Tím ten MOSFET zavřeš. Ale pokud bude odpor příliš nízký, tak při sepnutém stavu ti bude odebírat proud z toho pinu - já bych začal někde kolem 10kOhm. 330Ohm je tak na LEDku. Tech 330Ohm bych dal mezi G a pin arduina .... kdyby náhodou.

PS : hidopišská poznámka, elektrolytický kondenzátor má polaritu a ta se ve schématu značí + .... na MOSFETU se šipkou určuje jestli jde o P nebo N kanál .... ty chceš N

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Arduino pro ovládání 12 V motorku

Příspěvek od kiRRow » 12 led 2023, 18:38

Jsem si to ještě jednou otevřel ... a musím konstatovat že můj učitel elektrotechniky by ti dal za 5, protože to je nefunkční schéma. Ten motor není připojen na 12VDC protože jsi zapoměl na puntík :D :D :D ... nicméně mohu tě ujistit, že i kdyby tam ten puntík byl, dostal by jsi za 5 protože ta čárka není uplně dotažená až na -12VDC :D :D :D ... a ještě by tě to nechal půl hodinu hledat :D

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Arduino pro ovládání 12 V motorku

Příspěvek od jankop » 12 led 2023, 21:19

Neoznačit ve schématu uzly je opravdu hrubá chyba :D
Na druhé straně, co bys chtěl v době, kdy nejvíc frčí schémata ve Fritzingu :D

pokornja
Příspěvky: 25
Registrován: 09 led 2023, 13:50
Reputation: 0

Re: Arduino pro ovládání 12 V motorku

Příspěvek od pokornja » 13 led 2023, 15:05

Díky za připomínky, já se omlouvám, nejsem z oboru, ale je fakt, že ten uzel nahoře jsem tam zapomněl nakreslit, bylo to narychlo, stydím se :D Krom toho 330Ohm rezistoru mám ještě 100k, takže tam asi patří ten, jen jsem je zaměnil. A jakou prosím vzít tu diodu, co je v nákresu úplně nahoře?

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Arduino pro ovládání 12 V motorku

Příspěvek od jankop » 13 led 2023, 15:17

Může tam být cokoliv, klidně ta 1N4007.
Ještě můj názor na rezistor v Gate tranzistoru. Nešel bych výše než na cca 4K7 ohmů. Jeho úlohou je bránit otevření tranzistoru, když je řídící pin v třetím stavu, respektive jako input. Motorek generuje obvykle slušné rušení, ta jedna mA určitě není problém.

pokornja
Příspěvky: 25
Registrován: 09 led 2023, 13:50
Reputation: 0

Re: Arduino pro ovládání 12 V motorku

Příspěvek od pokornja » 13 led 2023, 15:38

Teď si nejsem úplně jistý, o který rezistor jde - trošku jsem to překreslil, tak snad jsem to pochopil správně a je to takto už ok :)
Přílohy
schema3.jpg

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Arduino pro ovládání 12 V motorku

Příspěvek od kiRRow » 13 led 2023, 16:29

Ten odpor max 4700ohm je tam z důvodu (ano je správně umístěn), že pokud dojde na mosfetu ke zkratu mezi G a S, tak omezí proud který jde z toho pinu a tím ten pin ochrání. Jeho min hodnota je 330ohm (5/330=15mA). Jeho maximální hodnota je dána vlastnostmi mosfetu a tím druhým odporem mezi G a -12VDC, pokud ho zvolíš příliš velký, tak se ten mosfet neotevře úplně, začne na něm vznikat úbytek napětí a bude mnohem více topit.

Dioda opravdu jakákoliv, blokuje tomu motoru přístup k těm kondenzátorům u VIN, kde si spoříš energii pro případ krátkodobého výpadku při rozběhu motoru. Jako bonus ti bude chránit arduino proti přepólování zdroje.

Kondenzátor na motoru filtruje rušení které způsobuje komutátor motoru a vyrovnává proudový odběr ze zdroje.

Dioda na motoru slouží k tomu, že když odpojíš motor od napájení, tak se vlastně začne po dobu kdy dobíhá chovat jako generátor, generuje napětí v opačném směru a dioda ho vyzkratuje. Třeba cívka co je v relátku umí při odpojení 12V vygenerovat i 200V špičku v opačném směru což ti spolehlivě menší tranzistor prorazí. U motoru s komutátorem dojde k odpojení cívky 2x za jednu otočku.

Tak a máš absolutní minimum pro řízení motoru, regulaci otáček pomocí PWM.

pokornja
Příspěvky: 25
Registrován: 09 led 2023, 13:50
Reputation: 0

Re: Arduino pro ovládání 12 V motorku

Příspěvek od pokornja » 18 led 2023, 11:11

Děkuji moc za všechny cenné rady a vysvětlení! Teď to ještě nějak seskládat :) Dám pak vědět, zda se podařilo.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů