Arduino pro ovládání 12 V motorku

pokornja
Příspěvky: 25
Registrován: 09 led 2023, 13:50
Reputation: 0

Arduino pro ovládání 12 V motorku

Příspěvek od pokornja » 09 led 2023, 13:59

Dobrý den,
jsem úplný nováček na tomto fóru. Snažím se svépomocí zrealizovat jednu mou myšlenku a během hledání řešení jsem narazil na Arduino. Chtěl bych se zeptat, zda by byl někdo ochoten mi poradit. Potřeboval bych pomocí Arduina, nebo něčeho podobného, ovládat chod vibračního motorku, který potřebuje ke svému chodu napětí 12 V, popř. i vyšší. Nevím, zda lze toto nějak zrealizovat. Pokud jsem pochopil správně, Arduino funguje pouze na 5 V. Než budu cokoli objednávat a kupovat, chtěl bych mít jistotu, že to půjde nějak zprovoznit, poté bych řešil další podrobnosti. Má představa je taková, že by Arduino řídilo chod motorku, tzn. že by jej zapínalo a vypínalo v různě dlouhých, nejlépe nahodilých intervalech. Pro začátek by mi zcela postačovalo zapnout/vypnout např. po 5 sekundách. Děkuji moc za jakoukoli radu! :)

analytik
Příspěvky: 148
Registrován: 26 čer 2020, 12:48
Reputation: 0
Bydliště: Děčín

Re: Arduino pro ovládání 12 V motorku

Příspěvek od analytik » 09 led 2023, 15:43

Arduino je dobrá volba. O vibračním motorku čtu poprvé, ale prakticky jakýkoli spotřebič lze Arduinem ovládat. Důležitý je spínač mezi Arduinem a spotřebičem. Jeho parametry závisí na napětí a proudu (výkonu) ovládaného spotřebiče. Lze volit mezi spínacím tranzistorem, relátkem nebo spínacím modulem MOSFET. Například https://pajenicko.cz/rele-moduly/spinac ... pwm-24v-5a určitě vyhoví.

pokornja
Příspěvky: 25
Registrován: 09 led 2023, 13:50
Reputation: 0

Re: Arduino pro ovládání 12 V motorku

Příspěvek od pokornja » 09 led 2023, 17:53

Moc děkuji za reakci! Rozumím, tedy budu potřebovat nějakou součástku, která zprostředkuje komunikaci mezi vibračním motorkem a Arduinem. Dá se říct, co z těch třech věcí má za výhody/nevýhody/nějaká omezení? Není mi hlavně v tuto chvíli jasné, jakým způsobem bych měl zrealizovat napájení, tzn. zda budu potřebovat jeden 5V zdroj pro Arduino a k tomu zvlášť 12V zdroj pro motorek (ten už mám).

analytik
Příspěvky: 148
Registrován: 26 čer 2020, 12:48
Reputation: 0
Bydliště: Děčín

Re: Arduino pro ovládání 12 V motorku

Příspěvek od analytik » 09 led 2023, 18:34

Z těch tří možností bych volil spínací modul MOSFET. Relé má vlastní spotřebu energie a má mechanické díly, tranzistorový spínač vyžaduje vlastní konstrukční schopnosti. Pokud jde o napájení Arduina, 5V je napětí na mikroprocesoru. Většina modelů však má možnost využít vlastní stabilizátor napětí, který by měl zvládnout 12V. Jen pozor při volbě napájecího pinu.

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 779
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: Arduino pro ovládání 12 V motorku

Příspěvek od gilhad » 10 led 2023, 00:14

Jen připomenu, že Arduino piny mají dost slabý povolený proud, než se zničí, takže většinou se každý výstup (pokud se nejedná o jednu LED s odporem) připojuje buď na jiný procesor, nebo na spínací prvek (ty zmíněné tranzistory, (relátka - no nevím, leda že by to byl nějaký relé modul, protože klasické vinuté relé na přímo připojit nesmíš), MOSFETY ...)

Prostě si dej bacha, Arduino je logika, nikoli výkonný/silový člen a umí mluvit zase jen s logikou...

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Arduino pro ovládání 12 V motorku

Příspěvek od kiRRow » 10 led 2023, 15:10

https://www.laskakit.cz/pwm-mosfet-modu ... 40vdc-50a/ tenhle je o pár kaček dražší, ale má optické oddělení vstupu od výstupu.

Jo ... a ještě tu nepadlo, že je třeba ten MOSFET umět i uchladit. Bude topit.

analytik
Příspěvky: 148
Registrován: 26 čer 2020, 12:48
Reputation: 0
Bydliště: Děčín

Re: Arduino pro ovládání 12 V motorku

Příspěvek od analytik » 10 led 2023, 15:59

MOSFET dimenzovaný na proud 50 A asi moc topit nebude. Říká se, že se jeho odpor v sepnutém stavu blíží nule a má pracovat ve spínacím režimu.

pokornja
Příspěvky: 25
Registrován: 09 led 2023, 13:50
Reputation: 0

Re: Arduino pro ovládání 12 V motorku

Příspěvek od pokornja » 11 led 2023, 18:03

Chlapi, díky moc za informace. Snažím se v tom zorientovat. Chápu to ze schématu správně, že k Arduinu připojím MOSFET modul a ten bude mít vlastní napájení zdrojem 6 až 36 V, který už vlastně mám, plus zátěž (tzn. v mém případě motorek)? A samotné Arduino pak napájet třeba jen nějakou baterkou?
Přílohy
2120-3_d4184-mosfet-control-module-schematic.jpg

analytik
Příspěvky: 148
Registrován: 26 čer 2020, 12:48
Reputation: 0
Bydliště: Děčín

Re: Arduino pro ovládání 12 V motorku

Příspěvek od analytik » 11 led 2023, 18:44

Ten zdroj 36V je na dvanáctivoltový motorek trochu moc. Mosfet bude do zátěže posílat plné napětí ze zdroje. Jinak by to mělo šlapat.

pokornja
Příspěvky: 25
Registrován: 09 led 2023, 13:50
Reputation: 0

Re: Arduino pro ovládání 12 V motorku

Příspěvek od pokornja » 12 led 2023, 13:35

Jasně, myslel jsem to v rozsahu "až" 36 V, vycházel jsem ze schématu, ale zdroj mám 12 V.
Stavoval jsem se to dneska prodiskutovat na fakultě a vymysleli jsme tohle, abych nemusel řešit zvlášť napájení pro Arduino a pro motorek. Je to takto, prosím, ok? Je možné, že tam mám chybu v odporu, dostal jsem dva a teď si nejsem jistý, jestli tam nepatří 100k. Prý mi bude pro tuto aplikaci stačit úplně nejmenší Digispark...
Přílohy
schema.jpg

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů